Anastasiadis ve Tusk görüşlerini basın toplantısında açıkaladı

 

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a Kıbrıs Cumhuriyeti’nin müzakere çerçevesinde ve Ankara Protokolünde belirtildiği şekilde taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılmasına onay vermesinin söz konusu olmadığını net bir biçimde ifade etti.

Avrupalı yetkiliyle görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Kıbrıs’ın, Kıbrıs kökenli yükümlülüklerini yerine getirme koşuluyla Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini her zaman desteklediğini söyledi ve göçmen krizinin sorumluluğunun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin omuzlarına yıkılmasının mantıksız, kabul edilemez ve verimli olmayan bir tavır olacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı görüşmeleri sırasında Tusk’a, göçmen akışı nedeniyle Avrupa Birliğine üye ülkelerin ve karşı karşıya kaldıkları sorunları ve Avrupa yollarının kapanması nedeniyle özellikle de Yunanistan’ın artan sorunlarını Kıbrıs’ın anladığını söylediğini de belirtti. Türkiye’nin 2004’ten beridir Avrupa Birliği’ne ve üye devletlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddettiğini de hatırlattı. Ankara’nın Protokolü reddi nedeniyle, Konsey’in, 2006 Aralığında sekiz müzakere başlığını oy birliği ile dondurmuş olduğuna da dikkat çekti.
Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs ziyaretinin amacının, göçmen krizi çerçevesinde Avrupa Birliği- Türkiye konularında bundan sonraki adımları tartışmak olduğunu söyledi. “Kıbrıs’a baskı yapmak için burada bulunmuyorum. Avrupa Konseyi toplantısı öncesi Kıbrıs’ın tezlerini dinlemek için buradayım” dedi. Tusk Avrupa Birliği’nin 28 üye devletten oluşan bir birlik olduğunu ve Kıbrıs’ın birlik içinde Almanya, Fransa diğer üye ülkeler kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Hiçbir üçüncü ülkenin, Birliğe üye ülkelerden daha kıymetli olamayacağını belirtti. Tusk bu arada Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarına destek ifade etti. Ekonomi alanındaki başarıları nedeniyle Kıbrıs Hükümeti tebrik etti. Kıbrıs’ın dün derin bir çukurdayken bugün kendi ayakları üzerinde durabildiğine dikkat çekti. Bunun Kıbrıs’ın ortaya koyduğu uğraşıların sonucu olduğu görüşünü de savundu.

Editör: M: Hasan

Kaynak:KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 22:39

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand