Anastasiadis RİK'e her konuya ilişkin politikalarını anlattı


Cumhurbaşkanı Anastasiadis RİK'e verdiği röportajında Kıbrıs sorununa ilişkin soruları da yanıtladı ve bulunacak olası bir çözümün halkın önüne konacağını ifade etti.

Çözümün çeşitli yanlarıyla ilgili gerekli bilgilendirme için gerekli zamanın var olacağını belirtti. Devam eden müzakerelerde “her konuda anlaşmadan hiç bir konuda anlaşılmış sayılmaz” ilkesinin geçerli olduğunu not etti. Kıbrıstürk tarafının talep ettiği garanti edilmiş çoğunluklar konusuna ilişkin bir soruyu yanıtlarken önemli olanın gelişme halinde olan müzakerelerde Avrupa müktesebatı temelinde tartışma yapılmasının kabul edilmiş olunması olduğuna dikkat çekti. Uzmanların katılımıyla Avrupa Birliği’nin sürece katılımının ve işgal bölgesinin Avrupa koşullarına uyumlaştırma çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasına onay vermesi için Ankara’nın Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerine yanıt vermesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis aynı röportajına önümüzdeki haftalarda Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasına ilişkin yol haritasının açıklanmasını arzuladığını ve bu konunun yönetimini kişisel olarak kendisinin üstleneceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Genel Sağlık Planı’nın uygulanmaya konmasında yaşanan gecikmenin ardında bazı çıkarlar olduğu görüşlerini reddetti ve gecikmenin ekonomik nedenlerden dolayı yaşandığı ifade etti. Kamuya ait tedavi merkezlerinin özerkleştirilmesinin uygulanmasına yönelik bir araştırma sonuçlarına göre 400 hasta bakıcı ve doktorun personel fazlası olacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı kendisinin özerkleşmenin aşamalı bir biçimde hayata geçirilmesi için araştırma yapılması direktifi verdiğini duyurdu. Sendikalarla diyalog aracılığıyla çalışanların haklarının güvence altına alınması konusunun da tartışılacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı bu arada genel olarak ekonomiye atıfta bulunurken Kıbrıs’ın memorandumdan çıktığını ama krizden çıkmadığını ve bunun da reformların ve doğru programlamanın devam etmesini zorunlu kıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı bu arada askerlik süresinin kısaltılması açıklamasının bir seçim gösterisi olduğu eleştirilerini reddetti. Konuya ilişkin araştırmaların yapıldığını ve Hükümetin bu araştırmalar temelinde ilerlediğini söyledi. Bu uygulama için gerek duyulan üç bin profesyonel askerin alımında işsizlere ve sosyal yardım alanlara öncelik verileceğini de açıkladı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:42

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand