Anastasiadis RİK'e her konuya ilişkin politikalarını anlattı


Cumhurbaşkanı Anastasiadis RİK'e verdiği röportajında Kıbrıs sorununa ilişkin soruları da yanıtladı ve bulunacak olası bir çözümün halkın önüne konacağını ifade etti.

Çözümün çeşitli yanlarıyla ilgili gerekli bilgilendirme için gerekli zamanın var olacağını belirtti. Devam eden müzakerelerde “her konuda anlaşmadan hiç bir konuda anlaşılmış sayılmaz” ilkesinin geçerli olduğunu not etti. Kıbrıstürk tarafının talep ettiği garanti edilmiş çoğunluklar konusuna ilişkin bir soruyu yanıtlarken önemli olanın gelişme halinde olan müzakerelerde Avrupa müktesebatı temelinde tartışma yapılmasının kabul edilmiş olunması olduğuna dikkat çekti. Uzmanların katılımıyla Avrupa Birliği’nin sürece katılımının ve işgal bölgesinin Avrupa koşullarına uyumlaştırma çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin tam üyelik müzakere başlıklarının açılmasına onay vermesi için Ankara’nın Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerine yanıt vermesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis aynı röportajına önümüzdeki haftalarda Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasına ilişkin yol haritasının açıklanmasını arzuladığını ve bu konunun yönetimini kişisel olarak kendisinin üstleneceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Genel Sağlık Planı’nın uygulanmaya konmasında yaşanan gecikmenin ardında bazı çıkarlar olduğu görüşlerini reddetti ve gecikmenin ekonomik nedenlerden dolayı yaşandığı ifade etti. Kamuya ait tedavi merkezlerinin özerkleştirilmesinin uygulanmasına yönelik bir araştırma sonuçlarına göre 400 hasta bakıcı ve doktorun personel fazlası olacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı kendisinin özerkleşmenin aşamalı bir biçimde hayata geçirilmesi için araştırma yapılması direktifi verdiğini duyurdu. Sendikalarla diyalog aracılığıyla çalışanların haklarının güvence altına alınması konusunun da tartışılacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı bu arada genel olarak ekonomiye atıfta bulunurken Kıbrıs’ın memorandumdan çıktığını ama krizden çıkmadığını ve bunun da reformların ve doğru programlamanın devam etmesini zorunlu kıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı bu arada askerlik süresinin kısaltılması açıklamasının bir seçim gösterisi olduğu eleştirilerini reddetti. Konuya ilişkin araştırmaların yapıldığını ve Hükümetin bu araştırmalar temelinde ilerlediğini söyledi. Bu uygulama için gerek duyulan üç bin profesyonel askerin alımında işsizlere ve sosyal yardım alanlara öncelik verileceğini de açıkladı.

Editör: M. Hasan

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:42

Son Haberler

18 Eylül
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Tüm haberler

Video on Demand