Avusturya - Yunanistan ilişkilerinde gerginlik tırmanıyor

Yunanistan’ın Viyana’da yapılan mülteciler konulu bölgesel zirve toplantısının dışında bırakılmasıyla kötüye giden Yunanistan Avusturya ilişkilerinde, son saatlerde gerginlik tırmanıyor.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un, Yunanistan’ın mülteci akınlarının azaltılmasını görüşmeye hiçbir zaman istekli olmadığı yönündeki açıklamaları, iki ülke arasındaki ilişkilerdeki gerginliği arttırdı. Kurz, Atina hükümetiyle sayısız toplantılar ve konferanslar yapıldığını, fakat Atina’nın, mülteci akınlarının nasıl kesileceği değil, tüm bu insanların en kısa sürede nasıl Orta Avrupa’ya taşınabileceği hakkında konuştuğunu iddia etti. Sebastian Kurz, Yunanistan’ın sorununun, Viyana’daki yapılan toplantı değil, hükümetin sığınma hakkı başvurularına sınır koyma kararı olduğunu savundu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan’da yaratılan durum karşısında, özellikle balkan geçişinin üzerinde bulunan ülkelere sert açıklamalarda bulundu. Söz konusu ülkelerin tek taraflı ve keyfi hareket ettiğini söyleyerek, Yunanistan’ı hesaba katmadıklarını ifade etti. Merkel, bir Alman telezivyonunda yaptığı açıklamada, Üsküp hükümetini örnek vererek, ülkenin sınırlarını güvence altına aldığını fakat bu kararından önce Atina hükümetinin de kendi sınırlarını güvence altına almaya yönelik bir talebi olup olmadığı konusunda, herhangi bir görüşme yapılmadığını belirtti. Almanya Şansölyesi, 7 Mart’ta yapılacak zirve toplantısında, Avrupa’nın Yunanistan’a topraklarında bulunan yüksek sayılardaki mültecileri ele alabilmesi için yardım edeceği konusunda güvence verdi. Angela Merkel, Euro bölgesi üyesi devletlerin, son zamanlarda Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalması için, sonuna kadar mücadele ettiğini ve böyle bir çabadan sonra, Yunanistan’ı kaosa sürüklemenin doğru olmadığını belirtti.

 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:44

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand