Anastasiadis: Türkiye’nin yapması gereken çok şey var

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Fileleftheros gazetesi’ne vermiş olduğu röportajı yorumlayarak, Kıbrıs sorununda hızlı bir şekilde çözüm bulunması için Türkiye’nin çok şey yapması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, konunun halka açık bir tartışma olmadığını, fakat Türkiye’nin hala savunduğu tezlerin, Kıbrıslırumların endişelerine karşılık vermediğini belirtti. Kıbrıs sorununun en kısa sürede çözüme ulaşması için, gönderilen mesajların göz önünde bulundurulacağına yönelik inancını ifade etti.

Anastasiadis, bugün Kıbrıs sorununun çözümü için bir fırsat sunulduğunu ve koşulların, bu fırsatın değerlendirilmesinin gerekli olduğunu işaret ettiğini vurguladı. Anastasiadis, bundan başka bir fırsat olmayacağını savunmadığını söyledi. Bununla birlikte, bu kez koşulların, ortaya konan çaba sayesinde, Avrupa Birliği’nin katılımı aracılığıyla ve müktesebatın kabulüyle birlikte, ülkenin birliği, insan haklarının korunması, ülke genelinde dolaşım, yerleşim, mülkiyet ve iş sahibi olma özgürlüğü için, umut edilmesine izin verdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı, diyalog aracılığıyla, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin, kolay olmadığını dile getirdi. Önümüzde var olan çözüm reçetesinin tek olduğunu ve herhangi başka birinin, belirsiz, güvensiz ve ülke potansiyelini tamamen geliştirmek için yetersiz olacağını kaydetti. Sürecin tekrardan konumlandırılması ve belirlenmesi için önerileri anlayışla dinlediğini ifade ettiğini ancak bazı kişilerin, bugüne kadar kaydedilen, Kıbrıs Rum tarafının talep ettiği, Birleşmiş Milletler anlaşmaları ve Güvenlik Konseyi kararlarını görmezden gelip gelmediğini merak ettiğini dile getirdi.


Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:45

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand