Anastasiadis: Türkiye’nin yapması gereken çok şey var

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Fileleftheros gazetesi’ne vermiş olduğu röportajı yorumlayarak, Kıbrıs sorununda hızlı bir şekilde çözüm bulunması için Türkiye’nin çok şey yapması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, konunun halka açık bir tartışma olmadığını, fakat Türkiye’nin hala savunduğu tezlerin, Kıbrıslırumların endişelerine karşılık vermediğini belirtti. Kıbrıs sorununun en kısa sürede çözüme ulaşması için, gönderilen mesajların göz önünde bulundurulacağına yönelik inancını ifade etti.

Anastasiadis, bugün Kıbrıs sorununun çözümü için bir fırsat sunulduğunu ve koşulların, bu fırsatın değerlendirilmesinin gerekli olduğunu işaret ettiğini vurguladı. Anastasiadis, bundan başka bir fırsat olmayacağını savunmadığını söyledi. Bununla birlikte, bu kez koşulların, ortaya konan çaba sayesinde, Avrupa Birliği’nin katılımı aracılığıyla ve müktesebatın kabulüyle birlikte, ülkenin birliği, insan haklarının korunması, ülke genelinde dolaşım, yerleşim, mülkiyet ve iş sahibi olma özgürlüğü için, umut edilmesine izin verdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı, diyalog aracılığıyla, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin, kolay olmadığını dile getirdi. Önümüzde var olan çözüm reçetesinin tek olduğunu ve herhangi başka birinin, belirsiz, güvensiz ve ülke potansiyelini tamamen geliştirmek için yetersiz olacağını kaydetti. Sürecin tekrardan konumlandırılması ve belirlenmesi için önerileri anlayışla dinlediğini ifade ettiğini ancak bazı kişilerin, bugüne kadar kaydedilen, Kıbrıs Rum tarafının talep ettiği, Birleşmiş Milletler anlaşmaları ve Güvenlik Konseyi kararlarını görmezden gelip gelmediğini merak ettiğini dile getirdi.


Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:45

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand