22/2/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi sürecinde özel bir Telekomünikasyon Kurumu'nun kurulmasını öngören yasa tasarsının bugün Meclis'te ilgili komisyonda ele alınacak olunması Gazeteye göre Meclis Maliye Komisyonu özel hukuka bağlı "Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu Limited" adında bir şirketin kurulmasını öngören yasa tasarısını bugün ele almaya başlayacak. Bu şirketin kurulmasıyla birlikte Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun çalışmaları ve malları bu şirkete taşınacak. Komisyon bunun yanı sıra Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesiyle ilgili olan ve kurumdaki iş ilişkileri ile ulusal güvenliği ilgilendiren iki tasarıyı daha görüşecek. Özel şirket kurulması, Avrupa Destekleme Mekanizması'nın Kıbrıs programı çerçevesinde vereceği kredinin son dilimi için yerine getirilmesi gereken son ön talep. Euro Grubun son kredi taksitini onaylamak için belirlediği toplantı tarihi de 8 Mart yani bu tasarı Meclis tarafından bu tarihe kadar onaylanmalı. Ancak yasa tasarısına yönelik sendikaların ve partilerin tepkisi dikkate alındığında bunun hiç de kolay olmadığı görülüyor. Komisyon toplantısının çok gergin ve çatışmalı geçmesi bekleniyor. Bu toplantıya kurumun özelleştirilmesine karşı çıkan sendika yetkilileri de katılacak

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İçinden geçilen dönem çağdaş Kıbrıs tarihinin en zor dönemi. Bu dönem 2004 döneminden dahi daha zor olarak nitelendiriliyor. 2004'de an azından Kıbrıs ekonomisi güçlüydü. Var olan görünüme göre Kıbrıs sorunu olası çözüm sürecine girdi. ve bu nedenden dolayı da herkes, tuzaklardan kaçması için kendine düşen oranda Cumhurbaşkanı'na destek vermeli. Doğru politik iletişim popülizm yapmaya elverişli değil ve karşı görüşe saygı duyarak argümanlara dayalı görüşlerin ortaya konmasını zorunlu kılıyor. İletişime ve yurttaş ile politikacı arasındaki mesafenin giderilmesine yardımcı olması amacıyla Amerika'dan çağrılan bir şirket yaptığı sürekli araştırmalar sonrası bazı sonuçlara vardı. Yapılan araştırmalara göre %51'lik bir kesim Cumhurbaşkanı'nın Meclis'te yaptığı son bilgilendirme toplantısının geç yapıldığını düşünüyor. Bunun zamanlamasının doğruluğa inanların oranı %14'lük bir kesim. Bu kesim Cumhurbaşkanı'na olumlu yaklaşıyor. Buna karşı %71'lik bir kesim Cumhurbaşkanı'nın bu süreci yanlış yönettiğini düşünüyor. Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak %26'lık bir kesim Cumhurbaşkanı'nın mümkün olan her şeyi yaptığı ve yapmaya devam ettiğini düşünüyor. Buna karşı Cumhurbaşkanı'nın mümkün olanın en iyisini yapmadığını düşünenlerin oranı %60. %24 bu süreçte Annan Planı benzeri bir planının elde edileceğini, %46'sı daha kötü bir planın ortaya çıkacağını ve %14'lük bir kesim de Annan Planı'ndan daha iyi bir plana ulaşılacağını düşünüyor. %51'lik bir kesim Kıbrıs sorununun çözüldüğü görüşünde. Yeni çözüm planının Kıbrıslıların çıkarına olacağını düşünenlerin oranı sadece %4.
%11 bu planının Türkiye'ye, %2 Amerika'ya, %3 Avrupa'ya %17 Amerika ve Türkiye'ye, %36 Amerika-Türkiye ve Avrupa'ya hizmet edeceği görüşünde.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Baf Kanalizasyon Konseyi'nde yaşanan skandallar. Gazeteye göre Baf Kanalizasyon Konseyi'nin faturaları sadece 2. evrede 30 milyon Euro şişirilmiş. Faturalar 79 milyondan 109 milyona çıkartılırken buna ilaveten müteahhitler de 35 milyon Euro daha talep ediyorlar. Bu büyük skandalda müteahhitlerin de kabul ettiği gibi Savas Verga ve Eftihios Malikkidis'e 500 bin Euroluk da komisyon verildi. Baf Kanalizasyon yapımının ikinci evresini üstlenen konsorsiyoma katılan bir şirketin hem mali işlerden sorumlu müdürü hem de ortaklarından da biri olan Marios Aleksandru bu iddiaları doğrular yönde ifadeler verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Başpiskopos Hrisostomos Kıbrıs sorununun çözümü için iki toplum lideri arasındaki görüşmelerin çıkar bir yolda olmadığını, zor bir aşamada bulunulduğunu söyledi. Başpiskopos müzakere sürecinin bundan sonraki evresinin kaplumbağa hızında ilerleyeceği değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin uzlaşmaz tezlerinden geri adım atmaması durumunda görüşmelerin sonunda bir anlaşmaya varılmasının çok zor olduğu görüşünü de savundu. Kıbrıs sorunu ve Türkiye ile ilgili olarak Rusya'nın yaklaşımlarını yorumlarken de her zaman olumlu olduğunu belirttiği Rus görüşlerini tam olarak paylaştığını söyledi. Kasulidis'in bu görüşleri neden benimsemediği sorusunu sordu. Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünün sadece bir değil iki topluma yarar sağlayacak bir biçimde çözülebileceğini anlamasının yararına olacağını belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Bakanlar Kurulu sekreterliğinin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis için hazırladığı notlar. Gazeteye göre 12 Şubat tarihli bu notlarında Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in 19 Nisan 2013 tarihinde açıkladığı ekonominin yeniden hareketlenmesi için 35 önlem ve 29 Nisan'da açıkladığı kurumların ve devletin çağdaşlaşması için 54 önlemin uygulanmasına ilişkin puanlamalar var. Ortaya çıkan duruma göre Hükümet bu önlemlerin ancak yarısından azını, tam olarak söylemek gerekirse 42'sini uygulamaya koymuş durumda. Bu önlemlerin uygulanmasında yaşanan sorunlarda kısmi sorumluluk da yasa tasarılarını incelemede gecikmeler yaşayan Meclis'e verildi. Çağdaşlaşmayı öngören maddelerin uygulanma oranı %23'te kaldı. Bu arada Bakanlar da geçen hafta gerçekleştirilen iki toplantıda Cumhurbaşkanına geri kalan önlemlerin uygulanmasına ve yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdiler. Gizli notlarda kaydedildiğine göre Bakanların bu dönemki faaliyetlerinde askerlik süresinin kısaltılması, Genel Sağlık Planı, Limasol Hastahanesine röntgen makinelerinin alımı, maçlar için taraftar kartı uygulamasına geçilmesi, kumarhane işletmesi, çocukların cinsel tacizlerden korunması için ulusal bir stratejinin belirlenmesi ve Britanya üslerindeki topraklar için imar planı yapılması ve imar izinlerinin verilmesi öne çıkacak.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi süreci . Gazeteye göre Meclis Maliye Komisyonu özelleştirme sürecinde özel bir şirketin kurulmasını öngören yasa tasarısını tartışmaya başlayacak ancak AKEL, EDEK, Ekoloji Hareketi ve Yurttaşlar İttifakı özelleştirmenin derhal ertelenmesinden yana bir tavır içinde. Bu arada sendikalar da Meclis'e ortak bir öneriyle gidecekler. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesini değil çağdaşlaştırılmasını gündeme getirecekler. Kamuya ait zenginliklerin yağmasına karşı çıkacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Denya Camisine yönelik saldırı Kıbrıs sorununun çözümü uğraşılarına, yeniden birleşme ve Kıbrıslırumlarla Kıbrıslıtürklerin barış içinde bir arada yaşamalarına yönelik bir saldırı olarak değerlendirildi. Benzin dökülerek çıkartılan yangın sonucu caminin önemli bir kısmı yandı. Kültürel Miras Teknik Komite Başkanı Takis Hacıdimitriyu olay yerini ziyaret etti bu tür unsurlara müsaade edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Caminin tamirine derhal başlanacak.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun özelleştirilmesi süreci. Gazetenin haber başlığı ise şöyle: "Maliye Komisyonu konuyu görüşmeye bugün başlıyor. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu için zaman geldi. "

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK Başkanı Marios Şizopulos Kıbrıs Hükümeti'nin Kıbrıs sorununda taktik değiştirme zamanının geldiği görüşünde. Şizopulos'a göre Kıbrıs sorununda sorunun uluslararası yanını ele almak için doğru katılımcılarla derhal Uluslararası bir konferansın toplanması talebi ileri sürülmeli. Şizopulos'a göre Kıbrıs sorununda müzakerelerde son dönemde bir yavaşlama var ve bunun da nedeni Kıbrıstürk tarafı ile özellikle Türkiye'nin zamana oynama taktikleri. Bu arada Şizopulos'a göre Cumhurbaşkanı ve çalışma arkadaşları da süreçte yanlış bir taktik izliyorlar ve bu taktiğin sonuç alıcı olmadığı ve çıkmazdan çıkılmasına yardımcı olmadığı görüldü. Uzlaşmaz tavrını terk etmesi için Türk tarafına gerekli baskı da yapılmıyor. Şizopulos bu arada süreçte Türk tarafının vermesi gereken konular kaldı ve Türk tarafı da bunun için oyalama sürecine girdi. Şizopulos son olarak da Kıbrıs sorununun tek taraflı olarak NATO'cu çevrelerin yönetiminden çıkması ve sürece Birleşmiş Milletler Güvenlik Koneyi'nin diğer üyelerinin katılması gerektiği görüşünde

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand