Cameron: İngiltere’nin AB’nden çıkma olasılığı oradan kalktı

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması olasılığını oradan kaldıran ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalmasına izin veren Brüksel anlaşmasını yeterli olarak niteledi.

İngiltere Başbakanı, yapılacak herhangi bir referandumda, ülkenin Avrupa Birliği’nde kalması yönünde evet demesi için İngiliz halkına bizzat öneride bulunacağını açıkladı. David Cameron bu sabah bakanlar kurulunu varılan anlaşma hakkında bilgilendirecek. Pazartesi günü ise mecliste bir açıklama yaparak, referandum öncesi kampanyayı resmi olarak başlatacak.  İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalmasıyla ilgili referandum için geçerli olan tarih, 23 Haziran olarak tahmin ediliyor.

Brüksel’de varılan anlaşma, Londra hükümetine, İngiltere’de çalışan Avrupa vatandaşlarına, 4 yıllık sosyal sigorta yatırımlarını tamamlayana kadar, acil durumlarda, 7 yıllık bir zaman için,  sosyal yardım sağlanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca çocukları İngiltere’de yaşamayan mülteciler için, azaltılmış çocuk yardımının, şimdilik sadece yeni gelen mültecilere verilmesini ve 2020 yılından itibaren de İngiltere’de yaşayan mültecilere verilmesini öngörüyor. İngiltere Başbakanı, euro kullanmayan ülkeler hakkında ayrımcılığı engellemek adına yapılan garantiler çerçevesinde, Londra’nın finans merkezindeki işletmeler için, tek taraflı olarak, özel bir korumayı etkinleştirme hakkı da elde ettiğine dikkat çekti.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Brüksel’de varılan anlaşmayı adil ve uzlaşmacı olarak niteledi. Anlaşmanın, İngiltere Başbakanı David Cameron’a, yapılacak olan referandumda, ülkenin Avrupa Birliği’nde kalması için kampanya yapma fırsatı verdiğini belirtti. Almanya Şansölyesi Merkel, uluslararası alanda kargaşa ve belirsizliğin hüküm sürdüğü bir dönemde, bir ülkenin Avrupa Birliği’ne katılmasının, büyük değer taşıdığına dikkat çekerek, David Cameron’a iyi dileklerini gönderdi.
 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:46

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand