Cameron: İngiltere’nin AB’nden çıkma olasılığı oradan kalktı

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması olasılığını oradan kaldıran ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalmasına izin veren Brüksel anlaşmasını yeterli olarak niteledi.

İngiltere Başbakanı, yapılacak herhangi bir referandumda, ülkenin Avrupa Birliği’nde kalması yönünde evet demesi için İngiliz halkına bizzat öneride bulunacağını açıkladı. David Cameron bu sabah bakanlar kurulunu varılan anlaşma hakkında bilgilendirecek. Pazartesi günü ise mecliste bir açıklama yaparak, referandum öncesi kampanyayı resmi olarak başlatacak.  İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalmasıyla ilgili referandum için geçerli olan tarih, 23 Haziran olarak tahmin ediliyor.

Brüksel’de varılan anlaşma, Londra hükümetine, İngiltere’de çalışan Avrupa vatandaşlarına, 4 yıllık sosyal sigorta yatırımlarını tamamlayana kadar, acil durumlarda, 7 yıllık bir zaman için,  sosyal yardım sağlanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca çocukları İngiltere’de yaşamayan mülteciler için, azaltılmış çocuk yardımının, şimdilik sadece yeni gelen mültecilere verilmesini ve 2020 yılından itibaren de İngiltere’de yaşayan mültecilere verilmesini öngörüyor. İngiltere Başbakanı, euro kullanmayan ülkeler hakkında ayrımcılığı engellemek adına yapılan garantiler çerçevesinde, Londra’nın finans merkezindeki işletmeler için, tek taraflı olarak, özel bir korumayı etkinleştirme hakkı da elde ettiğine dikkat çekti.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Brüksel’de varılan anlaşmayı adil ve uzlaşmacı olarak niteledi. Anlaşmanın, İngiltere Başbakanı David Cameron’a, yapılacak olan referandumda, ülkenin Avrupa Birliği’nde kalması için kampanya yapma fırsatı verdiğini belirtti. Almanya Şansölyesi Merkel, uluslararası alanda kargaşa ve belirsizliğin hüküm sürdüğü bir dönemde, bir ülkenin Avrupa Birliği’ne katılmasının, büyük değer taşıdığına dikkat çekerek, David Cameron’a iyi dileklerini gönderdi.
 

Editör: Bahar Yandaş
Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 22:46

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand