17/2/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Mat hareketi" başlığı altında Kıbrıs Hükümetinin doğal gaz aranmasında üçüncü tur izinleri verme kararı almış olması. Gazeteye göre hidro karbon satranç oyununda Bakanlar Kurulu'nun dün Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde hidro karbon arama çalışması yapılması yönünde almış olduğu karar bir mat hareketi olarak değerlendirildi. bu konu aylardan beridir Hükümeti meşgul eden bir konuydu. Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde çok büyük miktarlarda hidro karbon yataklarının bulunması sonrası Hükümet, bir yandan büyük şirketlerin baskısı diğer yandan da bu yönde atılacak bir adımın Kıbrıs sorununun çözümü için devam eden müzakerelere olumsuz etkisi yapması olasılığı baskısı altında kalmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in yakın geçmişte Davos'ta yaptığı temaslar alınan bu karara damga vurdu. Cumhurbaşkanı var olan ilgi ortamını değerlendirmek istedi. Cumhurbaşkanı Davos'ta ENİ ve TOTAL şirketlerinin başkanları ve Amerika Birleşik Devletleri başkan Yardımcısı Jo Bayden ile görüşmüş ve tüm bu görüşmelerinde bu olasılığı da ele almıştı. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde hidro karbon dinamiğine ilişkin değerlendirmeler de hazır. İhaleye çıkmak için belgeler de hemen hemen hazır. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 1, 4, 5,6,7,8,10 ve 13. parseller tümüyle boş. 12. parselin de %50si serbest. İzin konusunda baskı yapan ve ihaleye ilgi göstermesi beklenen şirketler de ENİ, TOTAL, Britişh Gaz ve Noble. Sismik haritaları satın alan bu uluslararası bu dev şirketlerin sürece canlı bir ilgi göstermeleri bekleniyor. En büyük merak Türkiye'nin da talip olduğu ve büyük tepki gösterdiği parsellerde ihaleye çıkılıp çıkılmayacağı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Brüksel'de Kıbrıs için çözüm sahnesi inşa ediliyor ve Avrupa Birliği'ne üye devletler bütünsel bir çözümün eşiğinde bulunulduğu izlenimi yaratıyorlar. Oysa Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e göre Kıbrıs sorununda bazı özlü parametreler daha ele bile alınmadı ve iki taraf arasında bunlarda görüş ayrılıkları olduğu görünümü var. Çözüm havası yaratma uğraşısı çerçevesinde Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel danışmanı Espen Bart Eide ile temasa geçerek onu Kıbrıs sorunuyla ilgili önümüzdeki haftalarda düzenlenmesi planlanan özel bir oturuma davet etti. Avrupa Halk Partisi'nden olan Alman parlamenter bu da davet öncesi Berlin'den de görüş aldı. Brok bu yöndeki niyetini dün Komite'de Türkiye'nin İlerleme Raporu tartışması öncesi açıkladı. Bork, bu açıklaması sırasında Eide'ya yaptığı davetin kabul edildiğini de ifade etti ve komite üyelerinden Türkiye ile ilgili raporu Kıbrıs tartışmasına dönüştürmemelerini istedi. Bu arada Avrupa Komisyonu'nun da Sözcüsü Saymon Mordu aracılığıyla bu gelişmeye ilişkin tavır almazken Eide'nin Parlamentodaki varlığının olumsuz olmayacağı mesajı verdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Erdoğan Suriye konusunda cüretkar" başlığı altında. Gazeteye göre Türkiye dört günden beridir Suriye'nin kuzeyini bombalıyor. Türkiye'nin hedefinde Kürtler var. Bu arada Hükümeti'ne karşı kara harekatı yapma niyetini de saklamıyor. Türkiye bu arada Azez'i ele geçirmeleri durumunda Kürtlere çok daha şiddetli bir tepki ile karşılaşacakları uyarısında da bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Turizm sektöründe işverenler ile sendikaların görüşmeleri dün de sonuç vermedi. Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu'nun arabuluculuk uğraşıları sonuçsuz kaldı. İşverenler Federasyonu'na göre bu görüşmelere Pazartesi günü devam etmek için şimdilik ara verildi. İşverenler Federasyonu Genel Müdürü Mihalis Andoniyu yaptığı açıklamada tarafların Çalışma Bakanı ile ayrı ayrı gerçekleştirdikleri görüşmeden herhangi bir sonuç çıkmadığını söyledi. Taraflara düşünmeleri için zaman verildiğini ve beklenmeyen herhangi bir gelişme olmaması halinde uğraşıya Pazartesi günü devam edileceğini ifade etti. PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis de Kıbrıs haber Ajansı'na yaptığı açıklamada görüşmelerden sonuç alınamadığını ve uğraşının devam edeceğini ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde hidro karbon aramaları için üçüncü izinlerin verilmesi yönde almış olduğu kararın ardında Kıbrıs'ın Fransız danışmanlarının incelemeleri ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Davos'ta yaptığı temasları var. Üçüncü tur izinlerin 5,6,7 ve 10. parseller için verileceği belirtiliyor:

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ'de Mayıs milletvekilliği seçimleri için su yoluna girdi. Parti Polit Bürosu'nun aldığı karar temelinde milletvekili aday adaylarının listeleri 15 Mart'ta açıklanacak. 3 Nisan'da da ilçelerde ön seçimler gerçekleştirilecek. Parti Başkanı Averof Neofitu 8 kontenjan adayı belirleyecek. Neofitu bu konuda henüz kartlarını açmadı. Bununla birlikte bazı temaslarda bulunduğu biliniyor. Bunlar arasında akademisyen ve Kıbrıs Üniversitesi eski rektörü Stavros Zenyos da var. Enerji Dairesi eski müdürü Solona Kasinos'un adı da DİSİ'd kontenjan adayları arasında duyulanlardan.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Bakanlar Kurulu'nun dün Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde yeni hidro karbon arama izni verme kararı alması. Gazeteye göre yeni tur izin için ilgi büyük. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine yeni büyük oyuncuların da dahil olması bekleniyor. Yeni izinler parsellerin tümünü kapsamayacak. AKEL hariç partilerin tümü bu kararı selamladılar. AKEL ise bazı çekinceler ileri sürerek konuya ilişkin Cumhurbaşkanı'ndan bilgilendirme istedi. AKEL'in en büyük çekincesi bu kararın Kıbrıs sorununa bütünsel çözüm arayışında müzakerelere olası olumsuz etkileri.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EVROKO ile "Dayanışma Hareketi'nin" 22 Mayıs seçimlerinde izleyecekleri siyasi hattın önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor. Yani EVROKO ve Dayanışma Hareketi seçimlere birlikte mi girecekler yoksa ayrı ayrı mı katılacaklar bunu netleştirecekler. EVROKO'nun bugün kongresi var ancak kesin karar alması beklenmiyor. Bu kongre EVROKO'nun seçim çalışmalarının startı olacak. EVROKO çevrelerine göre Dayanışma Hareketi ile temaslar iyi bir yolda ve taraflar %90 anlaştılar. Bu arada elde edilen bilgilere göre Dayanışma Hareketi'nın EVROKO'ya yaptığı önerinin Ekoloji Hareketi'ne yaptığı önerinin benzeri olduğu belirtiliyor. Dayanışma, Ekoloji hareketine yaptığı öneride seçimlere kendi şemsiyeleri altında girilmesini ve adayların eşit koşullarda yarışmasını gündeme getirmişti. Ekoloji Hareketi Dayanışma'nın bu önerisini kabul etmemiş ve taraflar arasında diyalog da kesilmişti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye İlerleme Raporu'nun dün Avrupa Parlamentosu'nda tartışılması. Gazeteye göre Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi dün Türkiye'nin tam üyelik sürecini ele aldı. Konuya ilişkin raporun hazırlayıcısı Kati Piri Türkiye'nin, Avrupa Birliği-Türkiye Birlik Anlaşma Protokolünü Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında tam ve ayrımcılık yapmaksızın uygulamamasından üzüntü duyduğunu ifade etti. Raporda Türk askerlerinin ayrılması, ek protokolün uygulanması ve Mağusa'nın geri verilmesi gerektiği hatırlatılması yapılmakla birlikte Kıbrıs'la ilgili paragrafta eksikler olduğu görüldü. Rporda "sınırda geçiş noktalarına" atıfta bulunuldu. Bu ifade taksimi ve ayrı varlıklara çağrışım yaptırıyor. Bu arada Kıbrısrum tarafının çözümün anahtarı olarak gördüğü Türkiye'ye eşit yaklaşım gösterilerek suçlarından arındırılıyor. Dün raporun tartışılması sırasında Kıbrıslı parlamenterler dikkatlerini karara Kıbrıs'a yasadışı taşınan nüfus ve Türkiye'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne yönelik tehditlerin de girmesine odakladılar. Bu arada raporda Türkiye'nin hukuk devleti ve basın özgürlüğünü sürekli olarak ihlal ettiğine ve hapiste olan gazeteciler konusunda birinci sırada bulunduğuna da vurgu yapıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs-Lübnan İş İnsanları Formu Kıbrıs ve Lübnan arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunu araştıracak. Form çalışmalarına yarın Limasol'da başlayacak ve 21 Şubat'a kadar devam edecek. Formun açılış konuşmasını Ticaret ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis yapacak. Her iki ülkeden iş insanları ülkelerinin sunduğu hizmetler ve yatırım olanakları ile ilgili bilgi verecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

27 Eylül
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Pelekanos: Rosemary Di Carlo sonbaharda Kıbrıs'ı ziyaret edecek
13:57
basın özetleri 26.09.22
12:56
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
Tüm haberler

Video on Demand