15/2/16

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmalar. Gazeteye göre Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununa çözüm bulunması durumunda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin federal bir devlete dönüşümü konusunun tartışılmayacağını çünkü bunun bir veri olduğunu vurguladı. Siyasal alanda merkez güçlerin bu konuyu yeniden gündeme getirdikleri bir dönemde Hükümet Sözcüsü durumu netleştirdi. Altiya'ya konuşan diğer Hükümet kaynakları da bu konudaki tartışmaların gerekçesi olmadığını, olmayan bir konunun yaratılmaya çalışıldığını söylediler. Hükümet Sözcüsü dün Limasol'da gerçekleştirilen bir anma toplantısı sonrası muhalefetin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümü ve müzakere belgeleri konularıyla ilgili eleştirilerinin gündeme getirilmesiyle "Muhalefeti ikna etmeyenin ne olduğunu bilemiyorum." dedi ve Cumhurbaşkanı'nın Meclis'te yaptığı ve tarihi olarak değerlendirdiği konuşması sonrası yeni bir karşıtlık fasit dairesine girilmemesini istedi. Sözcü medya üzerinden müzakere yapılamayacağı ve daha da ötesi kendi arlarında müzakere yapmadıklarını belirterek müzakerelerin, müzakere masasında Türk tarafı ile yapıldığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı'nın sonuç almak için zor uğraşısında mümkün olması durumunda siyasal güçlerin tümünün desteğine ihtiyacı olduğunu ifade etti. Gelişmekte olan süreçte olumlu bir sonucun herkes için olumlu ve olumsuz bir sonucun da herkes için olumsuz olacağına dikkat çekti. " Karşıtlık yaşamak için birçok konu var ancak farklı görüşlere mutlak saygımız varken ulusal mesele bizim düşüncemize göre böylesi bir karşıtlığın nesnesi olmamalı " dedi. Kıbrıs sorununu izleyen halkın ulusal birlikten yana olduğu görüşünü de savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bugün Brüksel'de Avrupa Dışişleri Konseyi çerçevesinde Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün dışişleri bakanlarının bir araya gelecek olmaları nedeniyle yaptığı açıklamada Hükümet Sözcüsü bölgedeki sorunların üçlü işbirliği mekanizmaları aracılığıyla daha iyi karşılanabileceğini söyledi. Sözcü konuyla ilgili olarak Altiya'ya yaptığı açıklamada da Lübnan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Samir Magbel'in Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyareti ve bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştireceği görüşmeyi çok önemli olarak niteledi. Hükümetin bu tür işbirliklerini hem bölgeden hem de Avrupa Birliği'nden daha başka ülkelerle de geliştirme arzusunda olduğunu söyledi. Bu tür işbirlikleriyle ortak olan bölgenin sorunlarının daha kolay ele alınabileceğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Hükümet'in Suriye'deki gelişmelerden duyduğu rahatsızlık. Gazeteye göre Suriye'de termometre tehlikeli bir biçimde yükselmeye başladı. Bu durum karşısında Amerika Birleşik Devletleri hem Moskova hem de Ankara nezdinde girişimlerde bulundu. Türkiye Suriye'deki Kürt mevzilerini bombalamaya devam ediyor. Gelişmelerden korkan uluslararası toplum Ankara'ya bombardımanı derhal durdurması çağrısında bulundu. Moskova ise son gelişmeler sonrası soruna çözüm bulunmaması durumunda uzun sürecek savaş uyarısında bulundu. Tüm bunlara karşı Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu çağrıları dikkate almayarak ipi germeye devam ediyor. Hükümet Sözcüsü Suriye'deki gelişmeleri yorumlarken Hükümet’in Suriye’deki gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Sözcü, Suriye’de patlayıcı bir durumun oluştuğunu ve bu durumun hem doğrudan hem de dolaylı bir biçimde Kıbrıs sorununu da etkilediğini belirtti. Hükümetin bu çerçevede günlük bazda verileri değerlendirdiğini ifade etti. Sözcü Kıbrıs’ın gelişmeleri, Avrupa Birliği üyesi ülke ve bölgede onun temsilcisi sıfatıyla komşu devletlerle müzakereler mekanizması aracılığıyla da izlediğini da duyurdu. Sözcüye göre bölgedeki kriz yarın Brüksel’de 28’ler Genel İşler Konseyi zirvesinde Dışişleri Bakanları tarafından da ele alınacak. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da Suriye'deki gelişmeleri yorumlarken endişe belirtti ve " bölgemizde durum ne kadar gerginleşirse Kıbrıs sorunun çözümü uğraşıları da o kadar zorlaşır" dedi. Türkiye'nin bu gelişmelere odaklanmasının Kıbrıs sorununu olumsuz etkileyeceği değerlendirmesinde bulundu. Kipriyanu bu süreçte daha da önemli olanın gelişmelerin bölge barışını tehlikeye sokması olduğunu belirtti. Herkse iki gün önce Münih'te üzerinde anlaşmaya varılanlara saygı göstermeleri, ateş kese gidilmesi ve dikkatlerin İslam Devleti'ne karşı mücadeleye verilmesi çağrısında bulundu. EDEK İkinci Başkan Yardımcısı Marinos Theodoru ise Türkiye'nin Orta-Doğu'daki ve özellikle de Suriye ve Kürt sorunundaki tavrının tahrik edici olduğunu söyledi. Bu gelişmelerin Kıbrıs sorununun uluslararası yanlarının uluslararası konferansta tartışılmasının ileri götürülmesi için ek bir neden olduğuna da vurgu yaptı. Ekoloji Hareketi Başkan Yardımcısı Efi Ksantu da Türkiye'nin Suriye iç savaşına Kürt mevzilerini bombalama ile artan karışımının endişe verici bir gelişme olduğunu söyledi. Kıbrıs'ın Halep'ten bir nefes uzaklıkta olduğunu da belirtti ve bugünkü Türk yöneticilerin sorumsuz ve tehlikeli davranış biçimlerine dikkat çekti. Bu koşullarda Türkiye yöneticilerinin Kıbrıs sorununa birleşik olacak ve egemenliği ve bağımsızlığı içerecek bir çözümünde samimi arzusu olup olmayacağı sorusunu sordu

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Elektrik Kurumu'nda yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs Elektrik Kurumunda boş olan 13 yönetici kadronun doldurulmasıyla ilgili kazan kaynamaya başladı. İlgili bakanlık kurumun ikiye ayrılacak olması nedeniyle genel müdürlük için münhal açmayı reddediyor. Boş kadrolar 2016 yılı bütçesinde yapılacak değişiklikler doldurulacak ancak bakanlık Bakanlar Kurulu'nun kurumun ikiye ayrılması kararının uygulanması öncesi birleşik kurum için genel müdür atanması eğiliminde değil. Kurum yönetim kurulu ise boş kadrolar nedeniyle bazı bölümlerin ve verilen hizmetlerin dağılma süreci içinde oldukları görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliğinde Eurobarometre tarafından gerçekleştirilen bir araştırma sonuçlarına göre toplam 12 değerden din %5 oranı ile en sonda. Ancak durum Kıbrıs'ta farklı. Kıbrıs'ta din %21 destek aldı. Dinde iki haneli rakamlara çıkan diğer ülkeler de şöyle: malta %17, Yunanistan %15 ve Romanya %12.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi enerji bakanlığının yeniden yapılandırma çalışmaları. Gazeteye göre Enerji Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması için gerçekleştirilen inceleme devlet mekanizmasının önemli bir yapının işleyişinde ciddi değişiklikler meydana getirecek. Birleşik Devletler National School Government İnternatinoal tarafından gerçekleştirilen araştırmada Rekabet Koruma Kurulu'nun işleyişinin kesilmesi ve Kıbrıs Hidro Karbon Şirketi'nin Kıbrıs'ta Yatırımları İleri Götürme Örgütü ile entegrasyonu önerildi. Buna paralel tarım ve ulaştırma alanında enerji verimliliği yetkilerinin bir başka bakanlığa veya özel bir kuruma devri de öneriliyor. Kıbrıs Turizm Örgütü'nün yetkilerinin Yatırımları İleri Götürme Örgütü'ne devri de bir diğer öneri.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-11 Şubat Ortak Deklarasyonunda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümüne ilişkin "yapıcı belirsizlikler" ve eksik ifadeler Türkiye'ye tüm düzeylerde "bakir doğum" olgusunu ileri götürme olanağı veriyor. Ankara'nın kalıcı deregasyonlardaki ısrarı ile "Kıbrıs Cumhuriyeti'ni" unutun yönünde Avrupa Birliği'ne temel mesajı Türkiye'nin Kıbrıs sorununda arzuladığı çözümün içeriğini de biçimlendiriyor. Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin öldüğü yaklaşımı talepler ve diplomatik kampanyası düzeyinde ileri götürülmeye çalışıyor. Bu yaklaşımın müzakere masasına da yansıması ve " iki eşit kurucu devlet " tezinin sahte devletin "yönetsel pratiği" aracılığıyla ete kemiğe bürünmesi bekleniyor. Türk tarafının sahte devletin çoğu Türkiye ile imzaladığı ikili anlaşmaların " önceki pratikler " listesine dahil edilmesi Türk tarafının eskiden beridir var olan bir talebi. Türk tarafının hedefi Annan Planı'nda olduğu gibi yasadışı devleti Kıbrıstürk oluşturucu devletine dönüştürmek. Başta uluslararası temaslar olmak üzere sahte devletin statüsünün yükseltilmesine yönelik daha başka çalışmalar da bu çerçevede yapılıyor. Lefkoşa ise Türk tarafının çalışmalarını izliyor ve kaydediyor. Dönüşüm konusunu bir anlaşma ile önceden netleştirmezse gelecekte tehlike büyük olacak ve bunun geri dönülmesi zor yansımaları olacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand