13/2/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Meclis'e yaptığı Kıbrıs sorunundaki bilgilendirme sonrası siyasi alanda yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Meclis'e yaptığı bilgilendirmeyi kendisine yönelik suçlamalara yanıt vermek ve özlü bilgilendirme yapmadığına ilişkin kamuoyunda devam eden tartışmayı sonlandırmak amacıyla yaptıysa bunda başarılı olamadı. Siyasi güçlerin çoğunluğunun dün ortaya koydukları tepki bilgilendirmede bir yığın yanıtsız soruyla hala daha ciddi boşluklar olduğunu ortaya koydu. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un bilgilendirmenin özlü boşlukları olduğunu gösterme amacıyla dün kamuoyu önünde gündeme getirdiği ve Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından çıkan yedi soru bu çerçevede çok karakteristikti. Buna paralel DİKO ve Ekoloji Hareketi Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin olumsuz rolüne hiç atıfta bulunmamasına da dikkat çektiler. EDEK Başkanı Marinos Şizopulos da Cumhurbaşkanı'na halktan bilgi saklama eleştirisinde bulundu ve söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Yurttaşlar İttifakı başkanı Yorgos Lillikas ise Cumhurbaşkanının, 7 saat detaylı bilgi veren Mustafa Akıncı'nın tersine genel değerlendirmelerde kaldığını söyledi. Siyasi güçlerin daha özlü bir bilgilendirme ve Meclis'te temsile dilen partiler düzeyinde konunun tartışılması talebinde bulunmaları da gündemde.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamentosu Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde "iki toplumlu iki bölgeli federasyon" temelinde çözüm bulunmasını arzuluyor. Parlamento'nun yıllık Türkiye raporunda bu görüş ortaya kondu. Filelefterson elde ettiği rapor taslak ikiye bölünmüş durumda. Bir yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Yunger'in Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bloke ettiği beş başlığın çözülmesine atıfta bulunulurken diğer taraftan da Tğrk askerlerinin Kıbrıs'tan ayrılmaya başlaması ve Mağusa'nın tellerle çevrili kesimlerinin Birleşmiş Milletler'e verilmesi görüşü savunuluyor. Sosyalist parlamenter Kati Piri'nin hazırladığı raporda daha ortaya konmadan Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Türkçe'nin Avrupa Birliği'nin resmi dili olması girişimi selamlanıyor ve bu tavır da haklı olarak bazı soru işaretlerini gündeme getirdi. Taslak rapor şimdi Parlamento'nun dış ilişkiler komitesinde önümüzdeki Salı günü ele alınacak. Bu rapor kurban ile sorumluya eşit mesafeden yaklaşan bir rapor ve raporda müzakere sürecinin ve sonuçlarının aktif desteklenmesi için Türkiye'ye ve Kıbrıs Cumhuriyeti dahil diğer ilgili çevrelere çağrıda bulunuluyor. Raporun bir diğer olumsuz yanı da limanlarını Kıbrıs bandıralı gemilere kapalı tutmada ısrar eden Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nin düzeyinin yükseltilmesi çağrısı.
SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "muhalefeti ikna edemedi" başlığı altında Cumhurbaşkanın Meclis'te yaptığı bilgilendirmeye ilişkin değerlendirmeler. Gazeteye göre siyasi partiler çoğunluğu Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Meclis'teki bilgilendirmesinden tatmin olmadılar ve dün eksik ve seçici bilgilendirme iddiasıyla Cumhurbaşkanına yönelik yeni suçlamalarda bulundular. DİKO Başkanı Papadopulos, Cumhurbaşkanı'nın kamuoyu önünde diyalogtan ve müzakere sürecine ilişkin özlü tartışmaya girmekten korktuğunu söyledi. EDEK başkanı Şizopulos da Cumhurbaşkanı'nın önemli bilgileri sakladığını ve durumu güzel göstermeye çalıştığı görüşünü savundu. Bu eleştirilere yanıt veren Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos Cumhurbaşkanının kamuoyu önünde bir diyaloga veya herhangi biri ile karşıtlığa girmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Bağımsız milletvekili Zaharias Kulias'ın DİKO'ya geri dönüşünde eşik aşıldı. Kulias dün itibarıyla DİKO listesinden milletvekili adayı. Kuliyas dün DİKO Başkanı Papadopulos ile bir araya geldi. Kulias Simerini'ye yaptığı açıklamada " Kıbrıs Cumhuriyeti ve genelde Kıbrıs Helenizmi varlığının devamını ve yaşamını doğrudan tehlike altına atan çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Bu saatlerde vatanın iyiliği önde gelmektedir. DİKO'nun " dedi. Kuias bu arada DİKO Başkanı Papadopulos'un özgürlük, demokrasi ve adalet ilkelerinin temsilcisi ve savunucusu olduğunu ve bu ilkelerin kendi siyasi yolunu yönlendirdiğini de ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi turizm sektöründe iş barışı. Gazeteye göre turizm sektöründe tüm cepheler her olasılığa açık. Otel sahipleri ve sektör çalışanlarını temsile den sendikalar arasında sert bir biçimde devam eden müzakereler dün herhangi bir sonuç vermeksizin sona erdi. Tarafların Çalışma Bakanlığı arabuluculuğunda görüşmelere bu hafta sonu da devam edecekleri açıklandı. Hedef zorlukların aşılması ancak müzakerelerin zor olacağı ve tarafların duyarlı noktaları olduğu ifade ediliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün akşam Larnaka'da gerçekleştirilen aday tanıtım etkinliği halkın, DİSİ Hükümeti'nin neo liberal politikalarla yarattığı ciddi çıkmazdan kurtuluşunda umutlarını yeniden AKEL'e bağladığı mesajı verdi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu bu etkinlikte yaptığı konuşmada partisinin aday belirleme sürecinde kullandığı yöntemle nitelik olarak farkını gösterdiğini söyledi. AKEL adaylarının söyleyecek şeyleri olan ve durumu farklı kılabilecek kişiler olduğuna vurgu yaptı. AKEL'in yeni Meclis için önerisinin gençler, kadınlar, bilim insanları ve partinin, sol ve yeni güçlerin deneyimli kadroları olduğunu belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs ekonomisinde görülen büyüme. Gazeteye göre Kıbrıs ekonomisi 2015'te son 7 yılın en büyük büyüme oranını yakaladı. Devlet İstatistik Dairesi ve Avrupa istatistik Dairesi verilerinin Kıbrıs ekonomisinin 2015 yılının dördüncü çeyreğinde %2,5 oranında büyüdüğünü ortaya koydu. 2015'in üçüncü çeyreğindeki büyüme oranı ise %2,3'tü. Kıbrıs ekonomisi 14 çeyrek dönem sürekli küçülme sonrası son 4 çeyrektir büyüme içinde. Kıbrıs ekonomisi 2011 yılının üçüncü çeyreğinde küçülmeye başlamıştı. Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis bu gelişmeleri yorumlarken Kıbrıs ekonomisinin büyüme trendi takip ederek istihdamın da yakın gelecekte artacağını söyledi. Yeorgiyadis Brüksel`de gerçekleşen Euro Grubu ve Ecofin toplantılarının ardından yaptığı yazılı bir açıklamada, “karşıt fikirliler bir kez daha yanlış olacak” dedi ve olumlu yolda kalmak amacıyla yapısal reform ve istikrarlı kamu maliyesinin tam olarak uygulanması gerektiğini vurguladı. Kıbrıs ekonomisinin büyüme yörüngesinin teyit edildiğini ifade eden Kıbrıslı Bakan, 2015 yılı için açıklanan yıllık büyüme oranının %1,6`a ulaştığını ve bu rakamın son 7 yılın en yüksek oranı olduğunu belirtti.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Bart Eide, Kıbrıs müzakerelerinde mülkiyet konusunun %90 çözüldüğünü söyledi. NTV Türk televizyon kanalına röportaj veren Eide, 2016 yılının Kıbrıs sorununun çözüm ve bu çözümün uygulanması yılı olması dileğinde bulundu. Doğal gaz konusu müzakere masasında olmamakla birlikte Kıbrıs sorununun çözümüyle Kıbrıs’ın, enerji taşıma merkezine dönüşeceğini not etti. Buna paralel Atina ve Ankara’nın müzakereleri güçlü bir biçimde değerlendirdiğini ifade etti. Eide bu arada bu kez de başarılı olunamaması durumunda yeni bir fırsat olmayacağı için Kıbrıs sorununda son arabulucu olacağı değerlendirmesinde bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi hastahanelerde var olan durum. Gazeteye göre bir kardiyografi çekimi için hastahanelerde bekleme listeleri çok uzun. 21 ay sonraya randevu veriliyor ve bazı durumlarda ameliyatlar 2 yılı geçiyor. Rekor Lefkoşa Genel Hastahanesinde ortopedi ameliyatlarında. Bu ameliyatlar için verilen randevular 2 sene sonrası için.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- TOTAL şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 11. parselde gerçekleştireceği sondaj 3-4 ay gecikecek. Şirketin destek tesislerini Larnaka'dan Limasol limanına taşıyacak olması sonucu Eylül ayındaki sondaj Aralık ayına kaldı. Enerji Bakanı Lakkotripis bu gelişmeyle ilgili olarak dün Cumhurbaşkanı'nı bilgilendirdi.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand