11/2/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili basına sızdırılan görüşleri. Gazeteye göre Tayip Erdoğan'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili bazı görüşleri bilgi bazında basına sızdırılmış olabilir ancak bunlar net ve somut bir alıcısı var. Erdoğan sahte devlet Meclis heyetinin Ankara'daki varlığını kullanarak Mustafa Akıncı'ya net iki mesaj gönderdi. Birinci olarak Annan Planı öyle öngörse de Omorfo'nun Kıbrıslırumlara geri verilmesini hiçbir koşulda kabul etmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Kıbrıslırumların Annan Planını reddettiklerini ve bunun artık geçerli olmadığını belirtirken bu bölgenin adanın en verimli toprakları olduğuna da vurgu yaptı. Erdoğan taviz vermenin yanlış olacağı görüşünü savundu ve tek bir adım dahi geri atmamalarını istedi. İkinci olarak da yasadışı rejimden on bin kişiye daha vatandaşlık vermesini talep etti. Erdoğan vatandaşlık talebinde bulunan 10 bin kişinin neden vatandaş yapılmadığı sorusunu sordu. Kendisini ziyaret eden heyetin bunun için hukuki bir işlem gerektiği söylemesi üzerine de " Biz Türkiye olarak 2 milyon 500 bin Suriyeliyi kabul ettik. Siz onları niçin vatandaş yapmıyorsunuz? Yurttaşlardan korkuyor musunuz? " dediği belirtildi. Bu talep Ankara'yı ziyaret eden Kıbrıslıtürk heyetin gündemine Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından da getirildi. Bu hareket Ankara'nın gelecekteki referandum öncesi güçler dengesini nasıl gördüğünü de ortaya koydu. Tayip Erdoğan'ın talepleri Kıbrısrum siyasi güçlerinin tümü tarafından reddedildi. Kıbrısrum siyasi partileri, Kıbrıstürk tarafına, bu tür yaklaşımlar ve taleplerle herhangi birinin Kıbrıs sorunun çözümünü beklemesinin olası olmadığı mesajını verdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsveç'in Kıbrıs Büyükelçisi tarafından verilen bir öğle yemeğine katılan Kıbrıs'taki dini liderler, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunması amacıyla harcadıkları çabaları desteklediklerini vurguladılar.
Kıbrıs Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos yaptığı açıklamalarda “Tüm dini liderler tüm konularda aynı görüşleri paylaşıyoruz ve bu olumludur. Liderlerin doğru bir çözüme ulaşacaklarını diliyoruz. Bu yönde ve halkımız, Yunanlılar ve Türklerin barış ve huzur içinde adada yaşamaları için biz de katkıda bulunacağız” dedi. Kıbrıslı Türk Müftü Talip Atalay ise açıklamasında, Kıbrıs'ta dini liderler arasındaki birliğin hem Kıbrıs hem de tüm dünya için önemli olduğunu belirtti. Kıbrıs'ın tüm bölge için bir örnek olacağı ümidini dile getiren Atalay, bölgenin şu anada barışın sağlanması açısından acılar yaşadığını söyledi. Atalay, dini liderlerin her iki liderin Kıbrıs sorununa daimi ve yaşayabilir bir çözümün bulunması amacıyla yapıkları çalışmaları desteklediklerini vurguladı. Maronit Başpiskoposu İosif Sueyif ise, Kıbrıs'ta barışın ve uzlaşmanın sağlanması hem ada hem Orta Doğu bölgesi, hem Avrupa hem de tüm dünyanın yararına olacağını belirtti.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Annan Planı ritminde dans ediyor" başlığı altında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs sorununda ifade ettiği belirtilen görüşler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Liderlerden kayıplar konusunda dramatik çağrı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı kayıpların gömülü oldukalrı yerlerle ilgili bilgi sahibi olanlara bu bilgileri Kıbrıs Kayıplar Komitesi ile paylaşma çağrısında bulundular. İki liderin çağrısı Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde Antropoloji Laboratuarını ziyaretleri sırasında kaydedildi. Zamanının geçişinin sadece Kıbrıs sorununa değil kayıplar konusuna da olumsuz etkileri bir veri olarak kabul edildiğinde bu mesaj daha büyük anlam taşır. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu mesajında halktan kayıp kişilerin akıbetiyle ilgili ellerinde olan bilgiyi vermelerini istedi. Anastasiadis Facebook'taki hesabında kayıplarla ilgili olarak “Sevdiklerine ne olduğunu öğrenemeden bir bir ölen kayıp kişilerin yakınları için zaman en kötü düşmandır” dedi ve devamla da “Bir kayıp kişinin akıbetinin bile ortaya çıkacağı bilgisi olan herkese tereddüt etmemesi, ortaya çıkması ve bu bilgiyi vermesi çağrısı yapıyoruz, kimlikler tamamen gizli tutulacaktır.” ifadesini kullandı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi turizm sektöründe sendikaların grev kararı almış olmaları. Gazeteye göre otel çalışanlarının son iki yıl içinde ekonomik kriz nedeniyle bilinçli bir biçimde vazgeçtikleri gelir kayıpları ve haklarını şimdi tekrardan elde etmek amacıyla sendikalar harekete geçti. Otelciler bu konuda attıkları imzalara uygun davranmak istemiyorlar. Bu durumda da otel sektöründe çalışanlar için bardak taştı. PEO ve SEK 24 saatlik uyarı grevi kararı aldılar. Sendikalar tarafından alınan kararda bu grevin gerek duyulması halinde tekrarlanması da var. PEO'ya bağlı turizm iş kolu sendikası SİKSA Genel Sekreteri Lefteris Yeorgiyadis grevlerin zamanını ve biçimini tam olarak belirtmezken "en kısa sürede" dedi. grevlerin gelişiminin işverenlerin tavrına göre biçimleneceği görüşünü de savundu. SEK Genel Sekreteri Nikos Moeseos da grevin Cuma günü gerçekleştirileceği izlenimini verdi. Grev otel çalışanlarının iki yıl boyunca bilinçli bir biçimde kabul ettikleri maaşlarından ve diğer haklarından kesintileri geri almada tek silahları. Çalışanların bu kesintileri kabule tikleri anlaşmanın süresi 2 yıldı ve şimdi bu sona erdi. Bu süreçte işverenlerin toplu sözleşmeleri ihlal ederek bir tek maaşla ve o da normalin çok altında bir maaşla kişisel sözleşme imzalatarak insan çalıştırdığı da gözlemlendi. Bu kişilere toplu sözleşmelerde öngörülen 13. maaş verilmiyor, İhtiyat Sandığı yatırımı yapılmıyor ve dinlenme günleri de azaltılmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade ettiği ileri sürülen görüşlerini yorumlarken Ankara’nın taleplerinin bunlar olması durumunda Kıbrıs sorununun asla çözülmeyeceğini söyledi. Kipriyanu bu arada AKEL’i suçlamaya başlayanlara da müzakere masasının terk edilmesini isteyip istemediklerini açıklamaları çağrısında bulundu. Kıbrısrum tarafının müzakerelere inançla devam etmesi görüşünü tekrarlayarak iki tarafın niyetlerinin ancak müzakere masasında ortaya çıkacağını ve uluslararası toplumun da sorumluluğu bu temelde vereceğine vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Yüksek Mahkeme'nin milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili dün aldığı karar. Gazeteye göre Yüksek Mahkeme dün oy birliğiyle milletvekili dokunulmazlığının sadece meclisle ilgili görevlerinde ifade haklarıyla ilgili olduğu kararı aldı. Mahkeme bu kararı DİSİ milletvekili Andreas Themistekleus'un dokunulmazlığının kaldırılması için yapılan başvuru üzerine aldı. Bu arada Andreas Themistekleus bu kararın açıklanması sonrası Mahkeme avlusunda Mayıs seçimlerinde özellikle de DİSİ'lilere olan borcu nedeniyle tekrardan aday olacağını duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mayıs seçimleri öncesi DİKO transferlerde şampiyon. Zaharias Kulias'ın DİKO'dan adaylığına yönelik parti içi tepkiler doruk noktasına ulaşırken DİKO dün AKEL alanından bir kontenjana dayı daha açıkladı. AKEL milletvekilliğinden sonra yakın bir süre önceye kadar Yurttaşlar İttifakı'nın bir kadrosu olan Kiryakos Trimos'un adaylığını duyurdu. Trimos geçen Aralık ayında kendisinden yeterli oranda yararlanılmadığını ile sürerek Yurttaşlar İttifakı'ndan ayrılmıştı. DİKO daha önce de AKEL alanından Andreas Fantis'i kontenjan adayı olarak duyurmuştu. Bu arada elde edilen bilgilere göre DİKO kadroları bu transferlere olumlu bakmadı. Hala daha adaylık konusunda karar almayan Antigonis Papadoplulos bu gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı dün katıldığı bir radyo programında dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in bugün Meclis'i Kıbrıs sorununda ve müzakerelerdeki son gelişmelerle ilgili bilgilendirecek olması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı bugün Meclis'in açık oturumunda Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgi verecek. Cumhurbaşkanın konuşması televizyondan naklen yayınlanacak. Cumhurbaşkanının uzun bir konuşma yapması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanın konuşması yaklaşık dört saat sürecek ve tüm dönemleri kapsayacak. Cumhurbaşkanı konuşmasında 77 ve 79 Doruk Antlaşmalarının analizini de yapacak. Görüşmelerdeki gerçek durumla ilgili olarak da bilgi verecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Limasol Belediye Başkanı Andreas Hristu Limasol’un, ENİ ve TOTAL şirketlerinin tesislerini kentin limanında ağırlama arzusu taşıdığını söyledi. Limasol liman alanında boş ve kullanılmayan büyük alanların ve tesislerin olduğunu belirtti ve şirketler için gerekli alt yapıya da sahip olduklarını ifade etti. Büro ve destek hizmetleri için Liman dışında alanların var olduğuna dikkat çeken Andreas Hristu iki şirketin Kıbrıs’ı terk edecekleri haberlerini yorumlarken de bu yönde alınmış bir kararın acele ile alınmış bir karar olabileceğini ve gerek duydukları alt yapının Limasol Limanı’nda var olduğunu söyledi

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand