10/2/16

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Mağusa için ortak proje" başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Mağusa'yı "akıllı bir kent" olarak yaratmak için yeni teknoloji ve düşünceler havuzu oluşturmak amacıyla iki toplumlu bir kongre toplama girişimi başlattığını duyurdu. Oda Başkanı Fidias Pilidis bu girişimi duyururken amaçlarının Mağusa için akıllı sistemlerin geliştirilmesine yardımcı olabilecek Microsft ve İntel gibi özel saygınlığı olan yatırımcıları çekmek olduğunu söyledi. Pilidis, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası'nın bu projeyi Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı himayesine aldırmayı amaçladığını da belirtirken Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in projeye olumlu yaklaştığını, Kıbrıslıtürk lideri Akıncı'dan da yanıt beklediklerini ifade etti. Projeye sponsor şirketlerin varlığına da dikkat çekti ve Logicom'un adını verdi. Pilidis bu arada Avrupa'da akıllı kente en iyi örneğin Barselona olduğunu ve bir kentin yeniden inşasında daha iyisinin yapılabileceğine ve her şeyin çevre kirliliğinin olamayacağı yenilenebilir enerji ile olabileceğine dikkat çekti. Uygulanacak yüksek teknolojinin elektronik sistemlerce denetleneceğini belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Kıbrıs-Yunanistan ve İsrail üçlü işbirliği genişliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da karar alma merkezlerinde ortak ulusal çıkarları ileri götürmek amacıyla şimdi de üç ülkeden yurt dışında yaşayanların kurdukları örgütler bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı'nda İnsan Hakları ve Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılardan sorumlu Komiser Fotis Fotiyu yurt dışında yaşayanlar kongresi çerçevesinde bu üç ülkenin göçmen örgütlerinin katılımıyla bir de bölgesel kongre düzenleneceğini belirtti. Fotiyu'ya göre ilk kongre büyük bir olasılıkla Lefkoşa'da Mayıs ayında gerçekleştirilecek. Kongrede hedef üç ülkeden örgütler arasında bir ortak anlayış memorandumunun imzalanması. Konu Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yannis Amanatidi ile görüşüldü. Fotiyu daha ileri müzakereler için de yarın İsrail'e gidecek. Fotiyu bu arada Lefkoşa'da Amerikan Yahudi Komitesi Başkanı Anital Liboviç ile bir araya geldi ve ortak kongre toplanması için bir ön karar alındı. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Liboviç "Kıbrıs ve İsrail arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek için bir fırsat penceresi vardır" dedi. Üçlü işbirliğine dikkat çekerken Lefkoşa ile ikili temasların önemine de vurgu yaptı.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı Odeseas'ın Sağlık Bakanlığı Tıbbi Hizmetler Dairesi Başkanı'na yönelik suçlamaları. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı Odeseas Mihayilidis, Tıbbi Hizmetler Dairesi Başkanı'nın, bazı doktorlar ve bakanlık yetkilileriyle ilgili suçlamaların araştırılmasında kendileriyle işbirliği yapmadığını ve gerekli belgeleri kendilerine vermediği suçlamasında bulundu. Mihayilidis bu konuda Sağlık Bakanı'na bir de mektup yazdı. Odeseas'ın araştırdığı konular arasında milletvekili ve Ekoloji Hareketi Başkanı Perdikisin bazı doktorlar ve memurlar hakkında yaptığı suçlamalar da var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Espen Barth Eide son günlerde Kıbrıs sorununun çözümünün mali yüküyle ilgili yaptığı çalışmalar hakkında kamuoyu önünde de tartışma başlattı. Eide bir profesör rolünde çözümün ekonomik yanlarına ilişkin ders verme uğraşısına girdi. Kıbrıslılara çıkarları konusunda nereye yönelmeleri gerektiğine ilişkin tavsiyelerde bulundu. Eide dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası kendisine yöneltilen bir soruyu fırsat bilerek sabır diledi ve bu konunun bütünsel bir çözümün bir parçası olacağını ve bu konuda daha erken çözüm gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin elle tutulur bir şeyin var olup olmadığı sorusuna da sürecin her gün yeni bir şeyle doldurulmadığı yanıtını verdi. Mülkiyet gibi temel bir başlıkta, çözümün bütünsel ekonomik paketinin hesaplanmasında uzmanların görüşlerinin alınacağına dikkat çekti. Eide Kıbrıs'ta çözümün mali bedeline olumsuz yaklaşıldığını , yani para kaybı olacağı görüşünün var olduğunu söyledi. Ancak gerçekte uluslararası ekonomistlerce de desteklenen tüm ekonomik incelemelerin çözümün, çözümsüzlükten daha fazla zenginlik yaratacağı sonucunu ortaya koyduğuna vurgu yaptı. İçte barışın hakim olacağı ve komşularıyla barış içinde yaşayacak Birleşik bir Kıbrıs'ta daha çok iş ve refah olacağı görüşünü savundu. Eide çözümün kendi kendini finanse edeceğini ancak başta ilk yatırımlar için bir sermayeye ihtiyaç duyulacağını ve çözümle her iki tarafın da üzerinde anlaşacağı yabancı yatırımcıların da adaya geleceğine vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi geçen seçimlerde DİKO'dan ayrılıp bağımsız kalan milletvekili Kulias'in DİKO'ya dönmesi olasılığının partide yarattığı sorunlar. Gazeteye göre parti liderliğinin Zaharias Kuliyas'ı Mağusan milletvekili adayı yapması durumunda bölgede birçok DİKO'lu savaş açacak ve şimdiden bunun hazırlığını yapmaya başladılar. İyi haber alan kaynaklara göre ilçe yönetiminde 27 üyeden 16'sı istifa etmeyi, seçimlerde evlerinden çıkmamayı yani parti için çalışmamayı düşünüyor. Mağusa DİKO'dan on kişinin aday olma için ilgi duyduğu belirtiliyor. Bunların yanı sıra EVROKO'dan Hrisoho'nun adı da kontenjan adayı olarak duyuldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Fransız şirketi TOTAL'in Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'de 11.parseldeki çalışmalarına yardımcı olması için Larnaka Limanı'nı 2016 Ağustos'u ile 2017 Şubatı arasında kullanma talebine Larnaka Belediye Meclis'in geçen gün kesin bir biçimde olumsuz yanıt vermesi hem Hükümeti hem de şirketi ciddi olarak düşündürmeye başladı. Elde edilen bilgilere göre Fransız şirketi bu durumda Eylül ya da Ekim ayları için planladığı sondaj çalışmalarına büyük bir olasılık başlamayacak. Bu arada TOTAL'in Larnaka'nın kararını beklerken Kıbrıs dışında alternatif arayışlar içine girdiği de alınan bilgiler arasında. Son elde edilen haberlere göre şirket Hayfa Limanı ile temas halinde. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpis de yarın şirket yetkilileriyle görüşecek. Bu görüşmede Larnaka Belediye Meclisi'nin kararı ve bu kararının olası sonuçları ele alınacak. Şirketin elinde Limasol Limanı'nı kullanması teklifi de var. Ancak şirket bu alternatife olumlu bakmıyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Ayannapa'da Marina yapımı için çevrenin kurban ediliyor olması. Gazeteye göre yetkililer büyüme adına doğa aleyhine ve doğaya olumsuz etkileri olacak kararlar alıyor. Ayannapa'da bölge Natura 2000'den çıkartılıyor. Başpiskopos'un müdahalesiyle marina yapımı için bazı alanlar Natura 2000 alanından çıkartılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları

-Emekliler dün Limasol'da geniş katılımlı bir eylem yaptılar. PEO'ya bağlı emekli sendikası EKİSİ üçüncü yaş kuşağının sağlık alanında ortaya çıkan sorunlarının çözümünü istiyor. Emeklilerin talebi genel sağlık planının acil olarak uygulanmaya konması. Bu arada emekliler Anastasiadis Hükümeti'nin maaşlarını hala daha düşürmeye devam ettiği suçlamasında bulundular. Emeklilere verilen küçük meblağlar içeren çeklerde yeni kesintilere gidildiğini ifade ettiler. Emeklilerin bazı küçük mevduatlarından aldıkları çok sınırlı faizlerin dahi dikkate alınarak ek ödeneklerinin kesildiğine vurgu yaptılar.

-Kıbrıslı tüketici Avrupa'da süt için en yüksek meblağı ödeyen tüketici. Ekmekte ise en yüksekler arasında. Dün meclis Ticaret Komisyonu'na sunulan bir rapora göre son üç yıl içerisinde Uluslararası alanda petrol fiyatları ise %75 Kıbrıs'ta elektrik fiyatları %42 oranında düşürüldü. Petrol şirketleri daha önce fiyatlara zam yaparken uluslararası alandaki artışları ileri sürüyordu. Bu arada petroldeki düşüşe rağmen temel tüketim maddelerinin fiyatlarında bir düşüş gözlemlenmedi. AKEL, DİKO ve EDEK bu durumda aşırı kâr yapıldığı suçlamasında bulundular. Ticaret Bakanına fiyatlara üst sınır koyma olasılığını incelemesi çağrısında bulundular. Kıbrıs İşverenler Federasyonu ile Ticaret Odası ise üst sınırın olumsuz sonuçları olacağı görüşünde.

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:17

Son Haberler

24 Haziran
Basın Özetleri 24.06.2021
14:28
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Tüm haberler

Video on Demand