8/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Ulusal Konsey' toplantısı. Gazeteye göre dünkü Ulusal Konsey toplantısı gergin bi,r ortamda geçti. Cenevre'de 12 Ocak'ta uluslararası bir konferansla sonlanacak yol haritasının belirlendiği yemeğe ilişkin Cumhurbaşkanının yaptığı bilgilendirme sonrası da bu yemekte alınan kararlar " savaş nedeni" olarak var olmaya devam ediyor. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis söz konusu konferansta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin nasıl güvence altına alınabileceğine ilişkin anayasa uzmanından toplantı sonrası görüş istedi. Dünkü Konsey toplantısı sırasında merkez siyasi partileri Cumhurbaşkanı'ndan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne bir mektup göndererek konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği'nin de katılması için davet edilmesini istemesini talep ettiler. Cumhurbaşkanı ise süreci yönetimiyle ilgili eleştirilere yanıt verirken süreci canlı tutmak istediğini söyledi. Bu noktada Erdoğan rejiminin entegre etmek, yerleşiklere vatandaşlık verme ve dopal gazın değerlendirilmeye başlamasıyla Türkiye'nin olası tepkilerine ilişkin tehditlerini gündeme getirdi. Bu arada Konsey toplantısında garantiler konusunda da karşıtlık yaşandı. Cumhurbaşkanı'nın sreci ele alışı ile görüş ayrılığı içinde bulunan DİKO, EDEK, Yurttaşlar İttifakı, Dayanışma Hareketi ve Ekoloji Hareketi garantiler konusunda Atina ile Lefkoşa arasında görüş ayrılığı olduğu tespiti yaptılar. Cumhurbaşkanı ise buna güvenlik konusunda önerilerin Aralık ayı içerisinde Yunanistan'la gerçekleştirilecek toplantıda birlikte biçimlendirileceği yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı kendi pozisyonunu savunurken garantilerin kalkması gerektiğini ancak bunun bir zaman sorunu olduğunu belirtti. Bu noktada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ise garantilerin anlaşmanın birinci gününden kaldırılması gerektiğini belirterek kendi pozisyonunu Cumhurbaşkanı'nın pozisyonundan ayırdı. Bu arda Brüksel'de temaslarda bulunan Akıncı anlaşmanın Avrupa Birliği'nin birinci hukuku olmasının Kıbrıslıtürkler açısından önemine vurgu yaptı ve ve bunu Brüksel'den talep etti. Akıncı Avrupa Birliği'nin konferansa katılımı konusunda bir soruya yanıt verirken de orda olabileceği ancak beşli masada olamayacağı görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'ta önemli sayıda yabancı işçi var. 2016 yılının ilk dört ayıyla ilgili verilere göre Avrupa Birliği vatandaşlarıyla üçüncü ülkelerden gelen yabancı işçi sayısı 99.609. Bunlardan 20.143'ü evlerde yardımcı personel olarak çalışırken 19.985'i de turizm sektöründe istihdam edilmiş durumda. Coğrafik dağılım olarak ise 39.726 yabancı uyruklu Lefkoşa kazasında,29.436 Limasol'da, 14.247 Baf'ta, 11.657 Larnaka'da ve 7.035 de Mağusa'da çalışıyor. Evlerde yardımcı personel olarak çalışanlardan sonra en büyük yığılma 13.668 ile toptan ve perakende ticarette var. Üçüncü sırada ise 11.855 ile restorantlar var.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Amerika Birleşik Devletleri Cenevre konferansında var olacak" başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Ulusal Konsey'in kapalı kapıları ardında 1 Aralık yemeği sonrası ortaya çıkan birçok soruna parmak bastı. Elde edilen bilgilere göre Konferansın katılımcıları ve her birinin görevi konusunda konuşurken Türkiye ve Kıbrıstürk tarafı için gerçekle karşılaşma saatinin gelmesi gerektiğine dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin konferansa katılımı konusunda ise bunu bir veri olarak gördüğünü belirtti. Ancak bir başka noktada bir soruyu yanıtlarken ise katılımcı taraflarca tartışılacak bir anlaşma için Kıbrıs Cumhuriyeti'nin katılımının zorunluluğu konusunu anayasa uzmanlarına sorduğunu ve yanıt beklediğini ifade etti. Cumhurbaşkanın bu ifadesi bazı siyasi parti lideri tarafından Cenevre'de imza gerekmeyen bir siyasi anlaşma olacaksa Kıbrıs Cumhuriyeti'nin varlığının gerekli olmadı düşüncesiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı bu arada konferansın katılımcıları için tartışmanın açık olduğunu kabul etmekle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nin Dışileri Bakan Yardımcısı Jonatan Koen ile bu konferansa katılacağının kesin olduğunu belirtti. Konferansa Rusya, Çin ve Fransa'nın katılımı için Kıbrıs mücadele veriyor. Bu arada Eide de Kıbrıs Cumhuriyeti'nin rolünün tartışıldığını belirtti. Avrupa Birliği'nin katılımını ise mantıki gördüğünü söyledi. Bu arada sürecin çökmesi durumunda Türkiye'nin doğal gaz konusunda tehditlerde bulunduğu belirtildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Meclis dün akşam 25 oya karşı 2017 bütçesini 28 oyla onayladı.DİSİ, DİKO ve Dayanışma Hareketi bütçeye olumlu oy verdi. 2017 devlet bütçesi 6 milyar 45 milyon gelir ve 6 milyar 649 milyon gider öngörüyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Çok katılımlı konferansta Avrupa Birliği var olacak" başlığı altında. Gazeteye göre 12 Ocak'ta Kıbrıs'ta güvenlik ve garantiler konulu konferansa Avrupa Birliği'nin katılımı dün akşam netleşti. Garantör ülkelerin yanı sıra Avrupa Birliği altıncı katılımcı olacak. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin katılımı konusunun da kısa sürede netleşmesi bekleniyor. Alitia'nın elde ettiği bilgilere göre Avrupa Birliği diğer katılımcılarla aynı masada olacak. Avrupa Birliği'nin temsilinin Komisyon Başkanı Jan Klot Yunger tarafından olması konusu da tartışılıyor. Akıncı da dün akşam Avrupa Birliği'nin katılımına kendisinin çekincesi olmadığını söyledi ve Birliğin, Dış Politika ve Savunma Yüksek Komiseri Federika Mogerini tarafından temsil edilebileceğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO, EDEK, Yurttaşlar İttifakı, Ekoloji Hareketi ve Dayanışma Ulusal Konsey'den toplu olarak ayrılma konusunda ortak bir açıklama yapmamanın ötesinde görüşmeler ve çok katılımlı konferans için Cenevre'de Cumhurbaşkanına eşlik etme kararı aldılar. Bununla birlikte bu partiler dünkü Konsey toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı'nı eleştirmekten de geri durmadılar. Bu beş partinin dün Cumhurbaşkanı'ndan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne konferansın katılımcılarıyla ilgili mektup yazmasını istediler. Cumhurbaşkanı ise Konsey'e danışma organı olarak saygı duyduğunu belirtti. Siyasi liderlerin 9 Ocak'ta kendisine eşlik etmesini kabul etti. Beş parti de Cumhurbaşkanı'nın taleplerine olumlu yaklaştığı değerlendirmesiyle ortak açıklama yapmaktan vazgeçtiler. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Cumhurbaşaknı'nın kendilerine verdiği izahın ikna edici olmadığını belirtti. 1 Aralık anlaşmanın yeni bir durum yarattığını ve Türkiye'nin istediği beşli, konferansa yönelindiğini belirtti. Cumhurbaşkanın bu anlaşma için kendisinin koymuş olduğu koşulları yine kendisinin kaldırmış olduğuna da dikkat çekti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi bir hakerin bazı şirketlere yönelik saldırılarda bulunması. Gazeteye göre Kıbrıs'ta çeşitli şirketlerin muhasebe hesapları hakerlerin saldırısına uğradı. Bu sayfaları serbest bırakmak için para talep ettiler. Saldırıya uğrayan firmalar arasında "Stefanis" ve "Bionic" de var. Bu şirketlerin Kıbrıs çapında bilgisayar satımı ile tanınmış olmaları dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis arzılarının, tanıya dua ederek değl ancak somut faaliyetlerle Cenevre'deki çok katılımlı konferansa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin, Avrupa Birliği'nin ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin katılımını sağlamak olduğunu söyledi. Kasulidis katılımcılar konusundaki çalışmaların gelişim halinde olduğunu ve şimdiden iyi ya da kötü senaryolar üretmenin bir yararı olmadığına dikkat çekti. Kendisinin Dışişleri Bakanı olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'ni temsil etmesini olasılık dışı tutmadı. Kasulidis bu arada Rusya ile Fransa'nın Güvenlik Konseyi üyeleri olarak bu konferansa katılma arzularını dile getirdiklerini, Britanya'nın ise garantör ülke olarak zaten katılacağını belirtti. Çin'in diğer ülkeleri izleyeceğini zannetmediğini ve geriye Amerika Birleşik Devletleri'nin kaldığını "bu ülkeyle de çalıştıklarını" ifade etti. Kıbrıs sorunun çözümünde anlaşma olması durumunda bunun Güvenlik Konseyi'ne gideceğini ve bu nedenle üyelerin tümünün olumlu yaklaşımın herkesin yararına olduğuna dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Cenevre'ye parti liderleriyle gidiliyor" başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı liderlerin kendisine Cenevre'de eşlik etme önerilerini kabul etti. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti, garantör güçleri ve Avrupa Birliği yanı sıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de yer alması için girişimlerde bulunulacağına atıfta bulundu. Kipriyanu Kıbrıs sorununda içinde bulunulan evrenin kendi görüşüne göre en kritik evre olduğunu da belirterek bu sürecin hem gelecek perspektifi hem de tehlikeler içerdiğine vurgu yaptı. Bunun için de dikkatli ve ilkesel konularda tutarlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis dün özelleştirme konusunda partiye son verdi. Bu konuda 2017 bütçesinde yer alan tüm fonları reddetti. Bu karar sonrası özelleştirme konusunda danışmanlık hizmetleri alınamayacak, konuya ilişkin uzmanlara ödeme yapılamayacak ve hizmet alımında bulunulamayacak. Bu çerçevede bütçe 1 milyon 444 bin euro tasarrufa gitmiş olacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand