Siyasi liderler Konsey toplantısı sonrası süreci değerlendirdi

Bugün gerçekleştirlen Ulusal konsey toplantısı sonrası siyasi parti liderleri süreçle ilgili görüş açıkladı.

 

NEOFITU
Ulusal Konsey toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kıbrıs sorununa işler ve yaşayabilir bir çözüm bulma uğraşısında Cumhurbaşkanı’nı desteklediklerini söyledi. Neofitu, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda çözüm isteyip istemediğinin pratikte sınanma saatinin geldiğine dikkat çekti. Birleşmiş Milletler üyesi birleşik Avrupalı bir ülkenin yabancı garantilere, tek yanlı müdahale hakkına ve yabancı ordulara gerek duymadığına ilişkin Türkiye’nin tavrının anlaşılacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu ele alışı ile görüş ayrılığı içinde olan partilerin, siyasi liderlerin Cenevre’de Cumhurbaşkanı’na eşlik talebinde bulunduklarını da ifade ederek bu konuda kararı Cumhurbaşkanı’nın alacağını belirtti.

ANDROS
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti, garantör güçleri ve Avrupa Birliği yanı sıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de yer alması için girişimlerde bulunulacağına atıfta bulundu. Kipriyanu Kıbrıs sorununda içinde bulunulan evrenşn kendi görüşüne göre en kritik evre olduğunu da belirterek bu sürecin hem gelecek perspektifi hem de tehlikeler içerdğine vurgu yaptı. Bunun için de dikkatli ve ilkesel konularda tutarlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

PAPADOPULOS
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos görüşmelerin yeniden başlama konusunda var olan görüş birliğinin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in uluslararası konferansın toplanması öncesi toprak konusunda kriterlerde anlaşma sağlanması ve harita sunulması koşulunu ortadan kaldırdığını söyledi. Papadopulos bu arada konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de katılacağına ilişkin bir atfın olmadığını belirterek, bunun Türkiye’nin arzuladığı gibi Cumhuriyetin kaldırılmasının onaylanması anlamına geleceğine dikkat çekti. Bu olumsuz gelişmenin değişmesi için girişimde bulunması yönünde Cumhurbaşkanı’na öneride bulşunduklarını ifade etti.

ŞİZOPULOS
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos uluslararası konferansın bileşiminin netleştirilmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği’nin de bu konferansa katılmasının güvence altına alınmasının sağlanması için Cumhurbaşkanı’ndan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir mektup göndermesini istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı’ndan toprak konusunda kriterler üzerinde mutabakat sağlanması ve Kıbrıstürk tarafının masaya harita koyması taahhüdüne bağlı kalmasını istediklerini de ifade etti.

LİLLİKAS
Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda konferans konusunda kendisinin koymuş olduğu koşulları acele bir biçimde yine kendisinin kaldırdığını söyledi. Lillikas böylesi bir konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de katılması gerektiğine dikkat çekti. Güçler dengesinin sağlanması ve Kıbrısrum tarafına tek yanlı baskı yapılmaması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de konferansa katılmalarının sağlanması gereğine işaret etti.

PERDIKIS
Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görüşmelerin yeniden başlatma kararını yanlış olarak niteledi. Perdikis Cumhurbaşkanı’nın bu kararı hiçbir kimseyi bilgilendirmeden yalnız başına aldığını ve bunun mutlak sorumlusunun de kendisi olacağını belirtti. Uluslararası konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Avrupa Birliği’nin de katılması gerektiği görüşünü de savundu.

 Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand