Siyasi liderler Konsey toplantısı sonrası süreci değerlendirdi

Bugün gerçekleştirlen Ulusal konsey toplantısı sonrası siyasi parti liderleri süreçle ilgili görüş açıkladı.

 

NEOFITU
Ulusal Konsey toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kıbrıs sorununa işler ve yaşayabilir bir çözüm bulma uğraşısında Cumhurbaşkanı’nı desteklediklerini söyledi. Neofitu, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda çözüm isteyip istemediğinin pratikte sınanma saatinin geldiğine dikkat çekti. Birleşmiş Milletler üyesi birleşik Avrupalı bir ülkenin yabancı garantilere, tek yanlı müdahale hakkına ve yabancı ordulara gerek duymadığına ilişkin Türkiye’nin tavrının anlaşılacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu ele alışı ile görüş ayrılığı içinde olan partilerin, siyasi liderlerin Cenevre’de Cumhurbaşkanı’na eşlik talebinde bulunduklarını da ifade ederek bu konuda kararı Cumhurbaşkanı’nın alacağını belirtti.

ANDROS
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti, garantör güçleri ve Avrupa Birliği yanı sıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de yer alması için girişimlerde bulunulacağına atıfta bulundu. Kipriyanu Kıbrıs sorununda içinde bulunulan evrenşn kendi görüşüne göre en kritik evre olduğunu da belirterek bu sürecin hem gelecek perspektifi hem de tehlikeler içerdğine vurgu yaptı. Bunun için de dikkatli ve ilkesel konularda tutarlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

PAPADOPULOS
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos görüşmelerin yeniden başlama konusunda var olan görüş birliğinin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in uluslararası konferansın toplanması öncesi toprak konusunda kriterlerde anlaşma sağlanması ve harita sunulması koşulunu ortadan kaldırdığını söyledi. Papadopulos bu arada konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de katılacağına ilişkin bir atfın olmadığını belirterek, bunun Türkiye’nin arzuladığı gibi Cumhuriyetin kaldırılmasının onaylanması anlamına geleceğine dikkat çekti. Bu olumsuz gelişmenin değişmesi için girişimde bulunması yönünde Cumhurbaşkanı’na öneride bulşunduklarını ifade etti.

ŞİZOPULOS
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos uluslararası konferansın bileşiminin netleştirilmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği’nin de bu konferansa katılmasının güvence altına alınmasının sağlanması için Cumhurbaşkanı’ndan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir mektup göndermesini istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı’ndan toprak konusunda kriterler üzerinde mutabakat sağlanması ve Kıbrıstürk tarafının masaya harita koyması taahhüdüne bağlı kalmasını istediklerini de ifade etti.

LİLLİKAS
Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda konferans konusunda kendisinin koymuş olduğu koşulları acele bir biçimde yine kendisinin kaldırdığını söyledi. Lillikas böylesi bir konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de katılması gerektiğine dikkat çekti. Güçler dengesinin sağlanması ve Kıbrısrum tarafına tek yanlı baskı yapılmaması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de konferansa katılmalarının sağlanması gereğine işaret etti.

PERDIKIS
Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görüşmelerin yeniden başlatma kararını yanlış olarak niteledi. Perdikis Cumhurbaşkanı’nın bu kararı hiçbir kimseyi bilgilendirmeden yalnız başına aldığını ve bunun mutlak sorumlusunun de kendisi olacağını belirtti. Uluslararası konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Avrupa Birliği’nin de katılması gerektiği görüşünü de savundu.

 Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand