Siyasi liderler Konsey toplantısı sonrası süreci değerlendirdi

Bugün gerçekleştirlen Ulusal konsey toplantısı sonrası siyasi parti liderleri süreçle ilgili görüş açıkladı.

 

NEOFITU
Ulusal Konsey toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kıbrıs sorununa işler ve yaşayabilir bir çözüm bulma uğraşısında Cumhurbaşkanı’nı desteklediklerini söyledi. Neofitu, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda çözüm isteyip istemediğinin pratikte sınanma saatinin geldiğine dikkat çekti. Birleşmiş Milletler üyesi birleşik Avrupalı bir ülkenin yabancı garantilere, tek yanlı müdahale hakkına ve yabancı ordulara gerek duymadığına ilişkin Türkiye’nin tavrının anlaşılacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu ele alışı ile görüş ayrılığı içinde olan partilerin, siyasi liderlerin Cenevre’de Cumhurbaşkanı’na eşlik talebinde bulunduklarını da ifade ederek bu konuda kararı Cumhurbaşkanı’nın alacağını belirtti.

ANDROS
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Ulusal Konsey toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti, garantör güçleri ve Avrupa Birliği yanı sıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de yer alması için girişimlerde bulunulacağına atıfta bulundu. Kipriyanu Kıbrıs sorununda içinde bulunulan evrenşn kendi görüşüne göre en kritik evre olduğunu da belirterek bu sürecin hem gelecek perspektifi hem de tehlikeler içerdğine vurgu yaptı. Bunun için de dikkatli ve ilkesel konularda tutarlı olunması gerektiğinin altını çizdi.

PAPADOPULOS
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos görüşmelerin yeniden başlama konusunda var olan görüş birliğinin, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in uluslararası konferansın toplanması öncesi toprak konusunda kriterlerde anlaşma sağlanması ve harita sunulması koşulunu ortadan kaldırdığını söyledi. Papadopulos bu arada konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de katılacağına ilişkin bir atfın olmadığını belirterek, bunun Türkiye’nin arzuladığı gibi Cumhuriyetin kaldırılmasının onaylanması anlamına geleceğine dikkat çekti. Bu olumsuz gelişmenin değişmesi için girişimde bulunması yönünde Cumhurbaşkanı’na öneride bulşunduklarını ifade etti.

ŞİZOPULOS
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos uluslararası konferansın bileşiminin netleştirilmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği’nin de bu konferansa katılmasının güvence altına alınmasının sağlanması için Cumhurbaşkanı’ndan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir mektup göndermesini istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı’ndan toprak konusunda kriterler üzerinde mutabakat sağlanması ve Kıbrıstürk tarafının masaya harita koyması taahhüdüne bağlı kalmasını istediklerini de ifade etti.

LİLLİKAS
Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda konferans konusunda kendisinin koymuş olduğu koşulları acele bir biçimde yine kendisinin kaldırdığını söyledi. Lillikas böylesi bir konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de katılması gerektiğine dikkat çekti. Güçler dengesinin sağlanması ve Kıbrısrum tarafına tek yanlı baskı yapılmaması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de konferansa katılmalarının sağlanması gereğine işaret etti.

PERDIKIS
Ekoloji Hareketi Başkanı Yorgos Perdikis Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in görüşmelerin yeniden başlatma kararını yanlış olarak niteledi. Perdikis Cumhurbaşkanı’nın bu kararı hiçbir kimseyi bilgilendirmeden yalnız başına aldığını ve bunun mutlak sorumlusunun de kendisi olacağını belirtti. Uluslararası konferansa Kıbrıs Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Avrupa Birliği’nin de katılması gerektiği görüşünü de savundu.

 Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand