7/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda güvenlik konusunun perde gerisinde yoğun bir biçimde tartışılmaya başlanmış olunması. Gazeteye göre başrollerde Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya olmak üzere uluslararası oyuncular, 12 Ocak'ta toplanacak beşli konferans öncesi perde gerisinde oyuna hızlı bir giriş yaptılar.Brüksel'deki NATO zirvesini değerlendirerek birçok görüşme gerçekleştirdiler. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya Dışişleri Bakanlarıyla arka arkaya görüşmelerde bulundu. Bu görüşmelerde Kıbrıs'ta güvenlik başlığı ele alındı.Aynı konu Avrupa Birliği'nin Savunma ve Dış Politika Komseri Federika Mogerni ile de görüşüldü. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü toplantısı çerçevesinde Hamburg'ta, Tsipras-Erdoğan görüşmesine bir hazırlık olarak Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın da görüşmesi bekleniyor. Tsipras-Erdoğan görüşmesinin diplomatik kanallardan programlanacağı belirtiliyor. Bilindiği üzere Atina beşli konferansa katılmak için güvenlik konusunda Yunanistan ve Türkiye arasında bir anlayış birliğinin sağlanmasını koşul olarak ileri sürüyor. Atina, Hükümet Sözcüsü aracılığıyla güvenlik ve garantiler konusunda görüş ve anlayış birliği sağlanması için ikili görüşmede ısrarlı olduğunu ortaya koydu. Sözcü " Kıbrıs sorununa dahi olanlar arasında başarılı çok katılımlı bir konferansın olması için bu zorunlu bir koşuldur" dedi. Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas dün akşam Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirecek Türkiye'deki temaslarının sonuçları hakkında kendisinden bilgi aldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dünyanın en gelişmiş sismik gemisi olan Norveç'in PGS şirketine ait Ramform Tethys Kıbrıs Cumhuriyeti hesabına Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde dün itibarıyla çalışmalara başladı. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bu şirket ile sismik konularda araştırma yapma konusunda 206 yılında imzaladığı anlaşma var. Bu şirket, gerçekleştirdiği sismik araştırmaların sonuçlarının Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından satışından pay alıyor. şirket bugüne kadar Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin sismik durumunun önemli bir durumunu araştırmış durumda. Şimdi başlayan ve Şubat ayı ortalarına kadar tamamlanması beklenen yeni çalışma 10. parselin tümünü ve 5, 6, 7 ve 11. parselin bir kısmını kapsayacak. Bu bölge Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından yaınlanan NAVTEX ile bağlanmış durumda. Bahama bayraklı sismik araştırma gemisi Japonya'nın Nagazaki kentinde geçen Mart ayında suya indirildi ve 300 milyon dolar değerinde. Denizin onlarca kilometre derinliklerinde araştırma yapabilecek teknik donanıma sahip.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Türkçe " Yanınızdayız" başlığı altında Kıbrıslıtürklerin dünkü eylemleri. Gazeteye göre Kıbrısıtürk sendikalar ve öğrenciler dün "hükümetin" istifasını istediler. İşgal bölgesinde kış saati uygulamasına geçilmemesi artık siyasi bir boyut kazanmış durumda. Sözde hükümet ve başbakan sendikaları Beşparmaklarda meydana gelen kaza nedeniyle yollara çıkan öğrencileri kullanarak kendi acentalarını ileri götürmeye çalışmakla suçladı. Özgürgün istenenin " Avrupa saati" değil " güney saati" olduğunu söyledi. Bu arada Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı da yaptığı yazılı bir açıklama ile sürece Brüksel'den dahil oldu ve saatlerin değiştirilmesi olgusuna destek verdi. Kutret Özersay da olası bir seçimden karlı çıkacağı görüşüyle sözde Hükümetin düşürülmesini istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Unutulmuş ancak hatıralarla dolu iki üç kutu eşya dolu paketle 42 yıl sonra iki iyi dost Dinos ile ile Mehmet Civa dün bir araya geldiler. Dinos albümlerin, fotoürafların, kitapların ve gazetelerin yer aldığı dolu kutuları arkadaşı Mehmet Civa'ya verdi. Civa dün görüşme sırasında Ayoantoniu'daki penceresinden yeniden denizi görmek istediğini söyledi. Dün yaşananlar yerlerin değiştiğini ama ruhların değişmediğini bir ekz daha ortaya koydu.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi evlerin ve tarlaların borçlar nedeniyle bankaların eline geçiyor olması. Gazeteye göre son altı ay içerisinde 160 aile evlerinin açık artırma ile satışa çıkarılacağı konusunda uyarı aldı. Bu evlerden ikisi üçüncü kişilere satıldı ve 44 tanesi için da satış tarihi belirlendi. Bu süreçte bankalara olan borçlar karşılığında taşınmazların verilmesi süreci büyük bir boyuta ulaşmış durumda. Bankalar aldıkları taşınmaz malların karşılığı yaklaşık yarım milyar euroluk borcu sildi. Merkez Bankası'nın Meclis'e sunduğu verilere göre bankalar bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde borçlu 773 kişiye uyarı mektubu gönderdi. Bu kişilere ait taşınmazların toplam değeri 211 milyon euro. Bunlardan 106'sı ev yada apartman dairesi. Bunlardan biri de bir,inci konut konumunda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birbirlerini tanımayan ve işgalin birbirlerini tanımalarına müsaade etmeyen Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk gençler evlerini birbirlerine yeniden açacak ve birbirlerini misafir edecek." Reunte" adı altındaki girişim EDON ve CTP Gençlik Kollarına ait. programa 16ü30 yaş grubundan gençler katılabilir.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda ret cephesi partilerinin bölücü tavırları. Gazeteye göre bugün gerçekleştirilecek Ulusal Konsey toplantısında ret cephesine bağlı muhalefet partilerinin bölünmüşlük havasının hakim kılması bekleniyor. Dün yaptıkları açıklamalarla bunun genel bir provasını gerçekleştirdiler. Cumhurbaşkanına karşı küfür düzeyinde sert bir dil kullandılar. Cumhurbaşkanı'nı Kıbrısrum tarafını Türk çözümüne doğru götürmekle suçladılar. "Kıbrıs halkının çıkarlarını korumak için müzakere etmek için kifayetsiz ve yeteneksiz" olduğunu ileri sürdüler. Hedefleri toplumda bir bölünme yaratmak ve Kıbrıs sorununun çözümü engellemek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Enerji konularını Kıbrıs sorunuyla bağlantılı kılmamak için ne kadar çaba sarf edilirse edilsin bunun başarılması çok zor. Bölgede gelişmekte olan enerji oyununda Kıbrıs sorunu belirleyici bir role sahip ve bu konu Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü işbirliğinin de gündeminde. yarın gerçekleştirilecek yeni üçlü görüşmede en önemlisi enerji konusu olmak üzere birçok konu ele alınacak. Bu evrede İsrail ile Türkiye arasında enerji diyalogu de gelişim halinde ve ilk tur görüşmeler tamamlanmış durumda. Türkiye'den geçecek olan doğal gaz boru hattında en temel çözüm ortada yok ve bunu herkes anlamış durumda. Altianın elde ettiği bilgilere göre israil Başbakanı Netenyahu ve Hükümeti bölgede siyasi bir dengeden yana ancak Kıbrıs sorununun çözümsüz kalması halinde bunun başarılması hiç de kolay olmayacak. Aynı kaynaklara göre Netehyahu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten Kıbrıs sorununda olumlu gelişmeler olduğunu duyma arzusuyla bilgi isteyecek. İsrail, kendi, enerji planlamasının sorunsuz ilerlemesi için şu veya bu yoldan Kıbrıs sorununun çözümünden yana. İsrail'in planlaması her yoldan ilerleyecek, çünkü İsrail Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden Avrupa'ya doğal gaz taşınması büyük bir plan. Bu süreçte EastMed boru hattını da kimse göz ardı edemez. Bugün için en uzak olasılık olan bu planın gerçekleşmesi durumunda Kıbrıs ve İsrail Münhasır Ekonomik Bölgelerinden Avrupa'ya doğal gaz denizden Yunanistan ve İtalya üzerinden taşınacak. Özellikle de Roma'nın bu plan için baskı uyguladığı biliniyor. Bunun uygulanması İtalya'ya bir dizi yarar sağlayacak. Bu arada İsrail'in Afrodit parseline katılım oranıyla ilgili tartışmalar da devam ediyor. Bu konuda anlaşma askıda ve tarafların müzakereleri devam ediyor. Ekim ayında teknokratlar düzeyinde gerçekleştirilen son görüşme dikkate alınırsa süreç olumlu olarak ilerliyor.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi bugünkü Ulusal Konsey toplantısı. Gazeteye göre merkez siyasi alandaki partiler Ulusal Konsey'i grup olarak terk etme uyarısında bulundular. Müzakerelerin yeniden başlaması ve 12 Ocak'ta çoklu konferans düzenlenmesi yönünde varılan anlaşma sonrası bugünkü Konsey toplantısı zor geçecek. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununu ele alış biçimiyle ve müzakereleri yeniden başlatmak için önceden siyasi güçlerle herhangi bir müzakereye gerek görmeden ileri sürülen koşulları terk ederek "tek" olarak girişimiyle görüş ayrılığı içinde olan merkezdeki siyasi partiler Cumhurbaşkanı'nın taleplerini kabul etmemesi durumunda Ulusal Konsey'den grup olarak ayrılma konusunda anlayış birliği içerisinde. Bu partilerin talepleri Cumhurbaşkanı'nın Birleşmiş milletler Genel Sekreteri'ne bir mektup yazarak Kıbrıs sorununda konferans toplanması için Kıbrısrum tarafının tezlerini, bunun koşullarını, bileşenini, niteliğini içeriğini v.s. net bir biçimde iletmek. Bunun yanı sıra Kıbrıs'ın geleceğinin belirlenecek olması nedeniyle siyasi liderliğinin bütününün Cenevre'ye gitmesini talep edecekler. Güvenilir kaynaklara göre merkez siyasi partileri son günlerde sürekli temas halinde ve Cumhurbaşkanı'nın tehlikeli ve kabul edilemez olarak gördükleri sürece tepkilerini değerlendiriyorlar. Cumhurbaşkanına karşı Ulusal Konsey'de takınılacak tavırla ilgili kararla bu temaslarda dün doruk noktaya ulaşıldı. Bugün gündeme getirecekleri taleplerinin karşılanmaması durumunda Ulusal Konsey'den toplu olarak ayrılacaklar.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand