N. Anastasiadis: Öngörülemez sonuçlarla çıkmaz yerine diyalogu seçtim

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununda diyalogun Mont Pelerin’de kaldığı noktadan başlaması seçiminin korkak değil cesur bir karar olduğunu söyledi.

Çıkmazın uzaması olasılığının öngörülemeyecek sonuçları olması olasılığının bulunduğuna ve bunun yükünün de temel değer ve ilkeleri terk etmeden diyalogu canlı tutma sorumluluğunda olanlarda olacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı dün akşam Avrupa Ekonomi ve Sosyal Komite Başkanı Yorgos Dasi onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada gelinen noktada ikilemin durgunluk ve daha fazla çıkmaz ile diyalog arasında olduğuna dikkat çekti. En nihayetinde kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm ve işler bir devlet perspektifi yönünde koşulların ortaya çıkması için yapıcı bir diyalog aracılığıyla Ankara’nın retorik olarak ifade ettiklerinin görüşmelerde elle tutulur bir ilgiye ve desteğe dönüşeceği umudunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Avrupa Birliği’nin çözüm uğraşılarına dahil olması olgusuna atıfta bulunurken de bunun Avrupalı bir devlette mutlak olarak gerekli tum unsurların sağlanması için zorunlu olduğuna dikkat çekti. Önümüzdeki haftalarda bu hedefin ve her iki toplumun da beklentilerine ve endişelerine yanıt verecek bir planının mümkün olması için çalışacağının güvencesini verdi.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis DİSİ’nin Stelyo ve Ellis onuruna düzenlediği etkinlikte konuşurken de neleri savunması ve neleri talep etmesi gerektiğini bilerek diyaloga girdiğini söyledi. 26 bin 500 yerleşiğin daha işgal bölgesindeki yasadışı rejim vatandaşı yapılması tehlikesine karşı diyalogu seçtiğini ifade etti. Bugünkü müzakere sürecinde Avrupa müktesebatı temelinde önemli kazanımlar elde edildiğine dikkat çekti. Serbest dolaşımı, yerleşimi, mülk edinme özgürlüğünü, mesleğinin icra edilmesini ve Helenizmin gelecekte tehlike altına girmemesi için nüfus oranlarını elde ettik dedi. 1960 antlaşmasının iyileştirildiğini belirten Cumhurbaşkanı, başarılanların ve daha talep edilmesi gereken birçok şeyin risk altına girmesini istemediğine de vurgu yaptı.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand