N. Anastasiadis: Öngörülemez sonuçlarla çıkmaz yerine diyalogu seçtim

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununda diyalogun Mont Pelerin’de kaldığı noktadan başlaması seçiminin korkak değil cesur bir karar olduğunu söyledi.

Çıkmazın uzaması olasılığının öngörülemeyecek sonuçları olması olasılığının bulunduğuna ve bunun yükünün de temel değer ve ilkeleri terk etmeden diyalogu canlı tutma sorumluluğunda olanlarda olacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı dün akşam Avrupa Ekonomi ve Sosyal Komite Başkanı Yorgos Dasi onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada gelinen noktada ikilemin durgunluk ve daha fazla çıkmaz ile diyalog arasında olduğuna dikkat çekti. En nihayetinde kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm ve işler bir devlet perspektifi yönünde koşulların ortaya çıkması için yapıcı bir diyalog aracılığıyla Ankara’nın retorik olarak ifade ettiklerinin görüşmelerde elle tutulur bir ilgiye ve desteğe dönüşeceği umudunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Avrupa Birliği’nin çözüm uğraşılarına dahil olması olgusuna atıfta bulunurken de bunun Avrupalı bir devlette mutlak olarak gerekli tum unsurların sağlanması için zorunlu olduğuna dikkat çekti. Önümüzdeki haftalarda bu hedefin ve her iki toplumun da beklentilerine ve endişelerine yanıt verecek bir planının mümkün olması için çalışacağının güvencesini verdi.
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis DİSİ’nin Stelyo ve Ellis onuruna düzenlediği etkinlikte konuşurken de neleri savunması ve neleri talep etmesi gerektiğini bilerek diyaloga girdiğini söyledi. 26 bin 500 yerleşiğin daha işgal bölgesindeki yasadışı rejim vatandaşı yapılması tehlikesine karşı diyalogu seçtiğini ifade etti. Bugünkü müzakere sürecinde Avrupa müktesebatı temelinde önemli kazanımlar elde edildiğine dikkat çekti. Serbest dolaşımı, yerleşimi, mülk edinme özgürlüğünü, mesleğinin icra edilmesini ve Helenizmin gelecekte tehlike altına girmemesi için nüfus oranlarını elde ettik dedi. 1960 antlaşmasının iyileştirildiğini belirten Cumhurbaşkanı, başarılanların ve daha talep edilmesi gereken birçok şeyin risk altına girmesini istemediğine de vurgu yaptı.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand