5/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda Omorfo konusuna çözüm arayışları. Gazeteye göre Omorfo konusunda Kıbrısrum tarafının oluşturduğu formül nüfusun hareketi konusunda endişe duyan Kıbrıstürk tarafının endişelerine yanıt vermeye çalışıyor. Yani bugün bu kentte yaşayan nüfus hareket etmeyecek ve aynı zamanda kentin yasal sakinleri de kentlerine geri dönecek. Kıbrısrum tarafı önerine göre eğer yasal mülk sahipleri geri dönmek istemezse bugünkü kullanıcılar bu mülkleri ellerinde tutabilir. Böylesi bir durumda geri dönmeyecek mülk sahipleri tazminat alacaklar kategorisinde değerlendirilecekler. Eğer yasal mülk sahibi geri dönme kararı alırsa bu bölge Kıbrısrum oluşturucu devlet yönetiminde olacağı için bunu yapmasına engel bir şey olmayacak ve böylesi bir durumda da bugünkü kullanıcı için aynı bölgeye yeni bir konut inşa edilecek. Bölgede kalmayı tercih edecek Kıbrıslıtürkler Kıbrısrum yönetimi altında yaşayacak ve bazı özel haklara sahip olacaklar. Omorfo konusu, tüm göstergelere göre varılan anlaşmaya göre 12 Aralık'ta Cenevre'de gerçekleştirilecek beşli konferans toplanana kadar açık kalacak. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Omorfo burada dönüşümlü cumhurbaşkanlığıyla bağlantılı al-ver sürecinde değerlendirilecek. kent Kıbrısrum tarafına bunun karşılığı olarak verilecek. Kıbrısrum tarafı da dönüşümlü başkanlık konusunu bir kart olarak son ana kadar kullanacak. Mont Pelerin görüşmelerinin ikinci evresinde Birleşmiş Milletler yetkilileri Omorfo ve dönüşümlü başkanlık konusunda Kıbrısrum tarafı müzakere heyeti üyesi bir kişiye bir formül ileri sürmüşler ancak Kıbrıstürkler bunu tartışmayı kabul etmemişlerdi. Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel danışmanı Espen Barth Eide bugün Ankara'da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer Türk yetkililerle ile görüşecek. Bu görüşmelerde temel konu Atina'da da ele aldığı güvenlik olacak. Eide bu akşam Lefkoşa'ya dönecek ve bugün müzakereciler düzeyinde başlayacak olan görüşmelere katılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa'da ve Brüksel'de bugün kamu ekonomisi programı tartışılıyor. Meclisin 2017 bütçesini ele almaya başlarken Maliye Bakanı haris Yeorgiyadis de Euro Grup'ta bir konuşma yapacak. Bakan İstikrar Sözleşmesi hedeflerini nasıl başarmayı düşündüklerini anlatacak. Belöika, Kıbrıs, Finlandiya, İtalya, Litvanya, Portekiz, Slovenya ve İspanya'nın hedeflere ulaşmaması tehlikesi var. Meclis'te temsil edilen siyasi parti liderleri de bugün olağan üstü toplanarak bütçenin ne gün oylanacağına karar verecek.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda müzakerelere bugün müzakereciler aracılığıyla yeniden başlanıyor. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in ani dönüşüne ve Perşembe akşamı müzakere sürecinin başlatılmasına onay vermesine ilişkin sorular yanıtlanmaksızın gündemdeki yerini koruyor. Bugün müzakerecilerin gündemi ve görüşme takvimlerini tartışması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre iki lider bu süreçte ancak zorunlu olması durumunda, tartışılan konuyla ilişkili zorlukları ele almak için bir araya gelecek. Bu arada Yunanistan da Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik güvenlik ve garantiler dahil kendi pozisyonlarına ilişkin mesajlar vermeye devam ediyor. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne üyeliğinin bir zorunluluğu olarak Avrupalı bir çözüm temelinde olması gerektiği görüşünü savundu. Pavlopulos bu arada Kıbrıs sorunun bir Yunan-Türk sorunu olmadığını, Kıbrıs sorununun uluslararası bir sorun ve Avrupa sorunu olduğuna vurgu yaptı. Tek egemenliği olan bir ülkede yabancı ordulara ve garantilere yer olmadığı görüşünü savundu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas da hiçbir Avrupa ülkesinde işgal ordusu olamayacağına ve Avrupa Birliği dışından üçüncü bir ülkenin garantör olamayacağına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Trafik kazalarında dört ana nedeni Kıbrıslı sürücüler dikkate almamaya devam ediyor. Kıbrıs'ta ölüm getiren trafik kazalarında dört temel neden hız, alkollü taşıt kullanma, kemer kullanmama ve motor kullanıcıların kask kullanmaması. Geçen gün bir sürücü kabul edilebilir alkol oranının iki katı bir alkolle Lefkoşa-Limasol otobanında 229 kilometre hızla giderken polis tarafından yakalandı. Bir başka sürücü de 50 kilometre hız sırı olan bir yolda 111 kilometre hızla gidiyordu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre görüşmelerine kadar geçecek 36 günlük sürede yapılacak çalışmalar. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile 9 Ocak'ta gerçekleştireceği Cenevre görüşmesine 36 gün kaldı. 12 Ocak'ta gerçekleştirilecek uluslararası konferansa Kıbrıs'ın başarı şansı yüksek olarak gitmesi için bu sürede iki tarafın mümkün olduğunca çok yol kat etmesi gerekiyor. Bugün iki müzakereci, Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami bugün bir araya gelecek. Espen Barth Eide de Ankara'da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek. Önümüzdeki haftalarda ana menü güvenlikle ilgili yeni bir çerçeve ve parametreler oluşturmak. Toprak konusunda temel değerlendirme Kıbrısrum tarafının Omorfo ile ilgili talebinin karşılanmasına bağlı gelişecek. Bu hafta içerisinde Anastasiadis ve Akıncı arasında herhangi bir görüşme beklenmiyor. Akıncı hafta içerisinde Brüksel'e gidecek. Bu arada Fransa, Almanya ve diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler jeopolitik ağırlıkta Kıbrıs'a ilgililerini dışa vurmaya başladılar. Fransa Cumhurbaşkanı 9 Aralık'ta Kıbrıs'ı ziyaret edecek. Almanya Dışişleri Bakanı Stanmaier ise ülkesinin Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılması için hareketleneceği açıklaması yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu Baf'ta dün yaptığı konuşmada vatanın yarısı işgal altında bir ülkede yaşama başarırken birleşik bir vatanda yeniden ekonomik mucizeler yaratabileceklerini söyledi. Neofitu Türk işgalinden 42 yıl sonra korkuları ve endişeleri bir kenara bırakarak ileri bakma saatinin geldiğini ve yarına umutla bakacaklarını belirtti. "Çağdaş, barış içinde güvenlikli ve birleşik bir vatanda yaşamaya, barikatların olmadığı, işgal ordularının ve garantilerin olmadığı bir geleceğe bakalım " dedi. Bu uğraşıda kendilerinin Cumhurbaşkanı'nın yanında duracaklarını belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre görüşmeleri. Gazeteye göre 9 Ocak Cenevre görüşmelerine hazırlık amacıyla Kıbrıs'ta müzakereciler bugün çalışmaya başlıyor. Görüşmeciler Mavroyannis ve Nami Perşembe günü üzerinde varılan anlaşma temelinde yükü üstlenecekler ve iki liderden aldıkları askıda kalan tüm konularda bir anlaşma sağlamak için ara dönemde gerekli hazırlıkları yapacaklar. Bu dönemde gerek duyulması halinde iki lider de bir araya gelebilecek. Kıbrısrum tarafı sürece daha iyi hazırlanmak amacıyla müzakere heyetini destek grubunu bugün toplantıya çağırdı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK, garantiler konusunda yapılan çeşitli yeni formüllerle ilgili tartışmalarda çağdışı garantilerin tamamı ile kaldırılmasına yönelik Yunanistan Hükümeti'nin tavrına tam destek verdi. EDEK'e göre Avrupa Birliği'ne üye bir ülkede garantiler olması ve hem de bu garantinin şimdiye dek hiçbir uluslararası anlaşmaya saygı göstermeyen ve komşularına yönelik saldırgan bir tavır içinde olan Avrupa Birliği'ne üye olmayan bir ülkeden gelmesi akıl dışı. EDEK geçiş dönemiyle ilgili olarak da buna tamamı ile karşı olduğunu, böylesi bir geçiş döneminin tehlikelere gebe olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yetkilerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yıkılmasına yol açacak yeni siyasi sisteme devri anlamına geleceğine vurgu yaptı. Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu ise halkın " Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in içine çekildiği koşulsuz teslimiyete" karşı öfke duyduğunu ve buna onay vermesinin söz konusu olmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanının dramatik bir biçimde teslim olma zamanının geldiğini söylediğini belirtip bu yaklaşımları ile düzeltilmesi söz konusu olmayacak bir biçimde mahkum duruma düştüğünün altını çizdi. Cumhurbaşkanı'nın sorunu yönetim biçimini eleştirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand