2017 bütçesi görüşülürken Kıbrıs sorunu tartışıldı

2017 bütçesi görüşülürken Kıbrıs sorunu tartışıldı. Parti liderleri farklı görüşler ortaya koydu.

AVEROF NEOFITU
DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in çözümle Kıbrısrum bölgesine geçecek işgal topraklarını geri almak için Kıbrısrum tarafı adına müzakere ettiğini söyledi. Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Neofitu hedefin tek ve Birleşik Kıbrıs olduğuna vurgu yaptı. Zorluklar içerisinde 42 yıl sonra tüm Kıbrıs’ın birlik ve güvenlik içinde yeniden bir vatan olarak işlev görmesi olasılığının incelenmesi pozisyonunda bulunmanın çok olumlu bir olay olduğuna dikkat çekti. Bu vatanda insanların özgürce, sınırlamalar, barikatlar, nöbetçiler ve onlarca asker olmaksızın korkmadan dolaşacaklarını dile getirdi. Neofitu kritik anlarda sorumluluğu üstlenecek cesarete sahip olduklarını belirtti. Bunu kendilerine yurtseverliğin dayattığını belirtti. Çözümün ekonomik perspektifine atıfta bulunurken de diyalog çerçevesinde Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun ve Avrupa Kurumları’nın katkılarıyla bu konunun ilk kez detayına ele alındığını ifade etti. 2017 bütçesiyle ilgili olarak da, bu bütçenin ekonominin yükselişine güç kattığını söyledi. Ekonomide iyileşmenin, yeni iş alanlarının açılmasının, kamu ekonomisinin sürdürülebilirliğinin güvence altına alınmasının güçlendirlmesinin hedef olduğunu belirtti.


ANDROS KİPRİYANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin Kıbrıs sorununa adil, işler ve yaşayabilir bir çözüm bulunması hedefine bağlı kalmaya devam edeceğini söyledi. Kipriyanu AKEL’in Kıbrıs halkının bütününde kendisini doğuran topraklarda yaşamına ilgi gösteren yurtsever bir parti olduğunu ve yurtseverlikleri hakkında şüphe belirterek gerek siyasi partilerden, gerek kişilerden gerekse gazetecilerden gelen suçlamaların kendilerini ilgilendirmediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı süreçte ilerleme kararı aldığı andan itibaren AKEL’in bu uğraşıyı desteklediğine dikkat çekti. Kipriyanu bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e de çağrıda bulunarak olası tehlikeleri sınırlama, ilkeler temelinde kolektif bir biçimde müzakere etmek ve güvenlik konularında Yunanistan Hükümetiyle sürekli görüş alış verişinde bulunma çağrısında bulundu. İki toplum liderine ve siyasi partilerine de gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünmeleri davetinde bulundu. Andros Kipriyanu 2017 bütçesiyle ilgili olarak ise bütçenin memorandum dönemini belirsiz bir biçimde uzattığını ve Hükümetin memorandum sonrası döneme girildiğine ilişkin zafer söylemlerini kesin bir biçimde yalanladığını ifade etti.

NİKOLAS PAPADOPULOS

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos 2017 bütçesine ilişkin Meclis oturumunda konuşurken, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i sürekli yön değiştirme, dönüşüme uğrama ve düzensiz tavizler vermekle suçladı. Papadopulos bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı’nı kelle koltukta ülkenin kaderi ve halkın geleceği ile oynamakla da suçladı. Anastasiadis’in Cenevre’ye müzakere etmeye değil teslim olmaya gittiği görüşünü savundu. Papadopulos 2017 bütçesine atıfta bulunurken de kamu ekonomisinde rasyonalizme devam edilmesi gereğine işaret etti. Bununla birlikte Hükümetin Kıbrıs ekonomisini güzel gösteren görüntüler ortaya koyma uğraşısı ile uyuşmadığını dile getirdi.

ŞİZOPULOS

EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, garantiler konusunda Yunan Hükümeti’nin tezleriyle uyumlu hareket etmesi ve garantilerin kaldırılması için sonuna kadar ısrar etmesi çağrısında bulundu. Meclis’te bütçe tartışmaları sırasında konuşan Şizopulos, Cumhurbaşkanı’ndan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin katılmamaları durumunda Uluslararası Konferansın toplanmasına onay vermemesi istedi. 2017 bütçesine atıfta bulunurken de bütçenin muhasebe yönetimi gibi hazırlandığı görüşünü savundu. Ekonomik göstergelerde göreceli iyileşmeye rağmen küçük ve orta katmanları zora sokan büyük sosyal sonuçların henüz ortadan kalkmadığına dikkat çekti.

PERDİKİS

Ekoloji Hareketi- Yurttaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis Hükümet ile büyük partilerin halkın önüne şantaj içeren bir referandum getirmeden önce, önerilecek olanın Kıbrıslıların beklentilerini ve gereksinimlerini karşıladığından emin olunmasını istedi. Meclis’te 2017 bütçesiyle ilgili olarak konuşan Perdikis, Ekoloji Hareketinin Kıbrıs sorununa işgal olgusunu tersine çevirecek ve güvenli bir geleceğe yöneltecek kalıcı bir çözüm bulunmasını arzuladığını ifade etti. Bütçeye ilişkin olarak da her zaman dış faktörlere dayalı ekonomi ve siyasi elite hizmet edecek bir ekonominin yaratılmaya çalışıldığını ifade etti.

LİLLİKAS

Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in taviz vermesi için başına tabanca dayamaya gerek olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıslırumları kandıracak ifadelerin bulunması durumunda garantilerin devamı ve Türk askerlerinin çözüm sonrası adada kalması kararı vermiş olduğunu belirtti. Lillikas ekonomiye atıfta bulunurken de Kıbrıs’ın derin bir ekonomik ve sosyal kriz yaşadığına, bağımsız yetkililerin pozisyonlarının Cumhurbaşkanı tarafından sorgulanmasıyla derinleşen kurumlar krizi yaşadığına vurgu yaptı.

ELAM

ELAM, Ulusal Konsey’den ayrıldığını açıkladı. ELAM Başkanı Hristos Hristu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu ele alış biçimini eleştirdi ve dalga geçip keyfi davrandığını söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand