2017 bütçesi görüşülürken Kıbrıs sorunu tartışıldı

2017 bütçesi görüşülürken Kıbrıs sorunu tartışıldı. Parti liderleri farklı görüşler ortaya koydu.

AVEROF NEOFITU
DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in çözümle Kıbrısrum bölgesine geçecek işgal topraklarını geri almak için Kıbrısrum tarafı adına müzakere ettiğini söyledi. Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Neofitu hedefin tek ve Birleşik Kıbrıs olduğuna vurgu yaptı. Zorluklar içerisinde 42 yıl sonra tüm Kıbrıs’ın birlik ve güvenlik içinde yeniden bir vatan olarak işlev görmesi olasılığının incelenmesi pozisyonunda bulunmanın çok olumlu bir olay olduğuna dikkat çekti. Bu vatanda insanların özgürce, sınırlamalar, barikatlar, nöbetçiler ve onlarca asker olmaksızın korkmadan dolaşacaklarını dile getirdi. Neofitu kritik anlarda sorumluluğu üstlenecek cesarete sahip olduklarını belirtti. Bunu kendilerine yurtseverliğin dayattığını belirtti. Çözümün ekonomik perspektifine atıfta bulunurken de diyalog çerçevesinde Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun ve Avrupa Kurumları’nın katkılarıyla bu konunun ilk kez detayına ele alındığını ifade etti. 2017 bütçesiyle ilgili olarak da, bu bütçenin ekonominin yükselişine güç kattığını söyledi. Ekonomide iyileşmenin, yeni iş alanlarının açılmasının, kamu ekonomisinin sürdürülebilirliğinin güvence altına alınmasının güçlendirlmesinin hedef olduğunu belirtti.


ANDROS KİPRİYANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin Kıbrıs sorununa adil, işler ve yaşayabilir bir çözüm bulunması hedefine bağlı kalmaya devam edeceğini söyledi. Kipriyanu AKEL’in Kıbrıs halkının bütününde kendisini doğuran topraklarda yaşamına ilgi gösteren yurtsever bir parti olduğunu ve yurtseverlikleri hakkında şüphe belirterek gerek siyasi partilerden, gerek kişilerden gerekse gazetecilerden gelen suçlamaların kendilerini ilgilendirmediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı süreçte ilerleme kararı aldığı andan itibaren AKEL’in bu uğraşıyı desteklediğine dikkat çekti. Kipriyanu bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e de çağrıda bulunarak olası tehlikeleri sınırlama, ilkeler temelinde kolektif bir biçimde müzakere etmek ve güvenlik konularında Yunanistan Hükümetiyle sürekli görüş alış verişinde bulunma çağrısında bulundu. İki toplum liderine ve siyasi partilerine de gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünmeleri davetinde bulundu. Andros Kipriyanu 2017 bütçesiyle ilgili olarak ise bütçenin memorandum dönemini belirsiz bir biçimde uzattığını ve Hükümetin memorandum sonrası döneme girildiğine ilişkin zafer söylemlerini kesin bir biçimde yalanladığını ifade etti.

NİKOLAS PAPADOPULOS

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos 2017 bütçesine ilişkin Meclis oturumunda konuşurken, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i sürekli yön değiştirme, dönüşüme uğrama ve düzensiz tavizler vermekle suçladı. Papadopulos bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı’nı kelle koltukta ülkenin kaderi ve halkın geleceği ile oynamakla da suçladı. Anastasiadis’in Cenevre’ye müzakere etmeye değil teslim olmaya gittiği görüşünü savundu. Papadopulos 2017 bütçesine atıfta bulunurken de kamu ekonomisinde rasyonalizme devam edilmesi gereğine işaret etti. Bununla birlikte Hükümetin Kıbrıs ekonomisini güzel gösteren görüntüler ortaya koyma uğraşısı ile uyuşmadığını dile getirdi.

ŞİZOPULOS

EDEK Başkanı Marinos Şizopulos Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, garantiler konusunda Yunan Hükümeti’nin tezleriyle uyumlu hareket etmesi ve garantilerin kaldırılması için sonuna kadar ısrar etmesi çağrısında bulundu. Meclis’te bütçe tartışmaları sırasında konuşan Şizopulos, Cumhurbaşkanı’ndan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin katılmamaları durumunda Uluslararası Konferansın toplanmasına onay vermemesi istedi. 2017 bütçesine atıfta bulunurken de bütçenin muhasebe yönetimi gibi hazırlandığı görüşünü savundu. Ekonomik göstergelerde göreceli iyileşmeye rağmen küçük ve orta katmanları zora sokan büyük sosyal sonuçların henüz ortadan kalkmadığına dikkat çekti.

PERDİKİS

Ekoloji Hareketi- Yurttaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis Hükümet ile büyük partilerin halkın önüne şantaj içeren bir referandum getirmeden önce, önerilecek olanın Kıbrıslıların beklentilerini ve gereksinimlerini karşıladığından emin olunmasını istedi. Meclis’te 2017 bütçesiyle ilgili olarak konuşan Perdikis, Ekoloji Hareketinin Kıbrıs sorununa işgal olgusunu tersine çevirecek ve güvenli bir geleceğe yöneltecek kalıcı bir çözüm bulunmasını arzuladığını ifade etti. Bütçeye ilişkin olarak da her zaman dış faktörlere dayalı ekonomi ve siyasi elite hizmet edecek bir ekonominin yaratılmaya çalışıldığını ifade etti.

LİLLİKAS

Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in taviz vermesi için başına tabanca dayamaya gerek olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıslırumları kandıracak ifadelerin bulunması durumunda garantilerin devamı ve Türk askerlerinin çözüm sonrası adada kalması kararı vermiş olduğunu belirtti. Lillikas ekonomiye atıfta bulunurken de Kıbrıs’ın derin bir ekonomik ve sosyal kriz yaşadığına, bağımsız yetkililerin pozisyonlarının Cumhurbaşkanı tarafından sorgulanmasıyla derinleşen kurumlar krizi yaşadığına vurgu yaptı.

ELAM

ELAM, Ulusal Konsey’den ayrıldığını açıkladı. ELAM Başkanı Hristos Hristu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu ele alış biçimini eleştirdi ve dalga geçip keyfi davrandığını söyledi.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Tüm haberler

Video on Demand