31/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in dün Atina'da gerçekleştirdiği temaslar. Gazeteye göre Yunanistan ve Kıbrıs Hükümetleri müzakerelerin 9 Ocak'ta Cenevre'de başlayacak yeni evresi öncesinde Kıbrıs sorununda bundan sonra atacakları adımları belirlediler. Atina'da Yunanistan Başbakanı Tsipras ve Kıbrıs Cumhurbaşkanlarının yakın çalışma arkadaşları, Dışişleri Bakanları ve Hükümet Sözcüleri'nin de katılımı ile gerçekleştirdikleri görüşmede oluşan koşulları ele aldılar çeşitli yönlerde girişimlerde bulunma kararı aldılar. Bu girişimler hem Kıbrıs sorununun özüne yönelik hem de yöntem konularına ilişkin olacak. İki ülke Hükümeti önce Birleşmiş Milletler nezdinde harekete geçecek. Bu konuda en önemli hareket Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın 6 Ocak'ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteras ile yapacağı görüşme olacak. Kocas, Antonio Guteras'ın gündemine Uluslararası Örgüt'ün Kıbrıs sorunundaki rolü ve Cenevre Konferansı'nın bileşeni ile ilgili konuları getirecek. Özünde Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin sürece katılımı konusunu getirecek. İkinci olarak da Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis Avrupalı mevkidaşları ve Avrupa Birliği Kurumsal örgüt yetkilileriyle ya temaslarda bulunacak ya da telefon görüşmeleri gerçekleştirecek. Üçüncü olarak da hem Tsipras hem de Anastasiadis bazı ülke liderleriyle ya telefon görüşmesi gerçekleştirecek yada bir araya gelecek ve kendilerini Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgilendirecek ve destek isteyecekler. Dördüncü olarak da Avrupa Birliği ve Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin Cenevre'de salt var olmamaları ancak sürece özlü bir biçimde dahil olmalarının sağlanmasına çalışılacak. Elde edilen bilgilere göre geçen Çarşamba günü Yunanlı ve Türk uzmanların Ankara'da Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak gerçekleştirdikleri görüşme ağır bir ortamda gerçekleştirildi. Türk tarafı garantilerin korunması ve adada çözüm sonrası da asker bulundurmasına ilişkin bilinen görüşlerini tekrarladı. İki ülke uzmanlarının önümüzdeki günlerde bu kez Atina'da bir kez daha bir araya gelmeleri bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Baş Denetçi Odisseas Mihayilidis İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un bakanlık fonlarından vatandaşlara, kurumlara ve kulüplere ekonomik yardımda bulunma biçimine karşı çıktı. Bu yardımların keyfe bağlı yapıldığı suçlamasında bulundu Mihayilidis bunun yanı sıra bu konuda açıklık ve kriz sonrası binlerce ailenin zorda olması nedeniyle vatandaşların tümüne eşit yaklaşım için yardım kriterlerinin netleştirilmesini istedi. Bu konu geçen Temmuz ayında İçişleri Bakanlığı'nın bazı fonlarını serbest bırakmaları istenen Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin de gündemine gelmişti. İçişleri Bakanı Hasikos'un yardım çekleri 300 euro ile bin euro arasında değişiyor ve bu yardımlar herhangi bir kriter belirlenmeden yapılıyor. Bakanlığın fonların serbest bırakılması talebine önceleri DİSİ dışında hiçbir parti olumlu yaklaşmadı. Ancak AKEL daha sonra konuyu ikinci bir kez değerlendirerek Bakan'ın talebine destek vererek bu yardımların yapılması yolunu açtı. Baş Denetçi'nin yıllık raporuna göre 2015 yılında bu alanda 488 bin 970 euro kullanıldı. 132 bin 20 euro vatandaşlara, 221 bin 450 euro kulüplere, 12 bin euro dini örgütlere ve 123 bin 500 euro da sosyal pazara verildi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Cenevre mücadelesine ortak çizgide gidiliyor" başlığı altında dün Atina'da gerçekleştirilen Anastasiadis-Tsipras görüşmesi. Gazeteye göre Atina ve Lefkoşa dünkü Anastasiadis-Tsipras görüşmesinde şu an için ortaklaşa izleyecekleri hattı belirlediler. Cenevre konferansı sırasında ortaya çıkması olası çeşitli konuları nasıl ele alacaklarına ilişkin kararlar aldılar. Yunanistan ve Türkiye'den uzmanların görüşmelerinden herhangi bir sonuç çıkmadığı ve önlerinde Türk tarafının koyduğu herhangi somut bir olgu olmadığı bir ortamda, Cenevre'de gündeme gelmesi olası çeşitli konularda nasıl bir tavır alacaklarına ilişkin kararlar aldılar. Dün Kasulidis, Kocas ve Hristodulidis'in de katılımıyla Anastasiadis ve Tsipras arasında uzun süren toplantıda hem Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Konferansa katılımı gibi metotla ilgili hem de güvenlik ve garantiler gibi öze ilişkin Cenevre'de gündeme gelmesi olası senaryolar incelendi. Atina ve Lefkoşa çerçeve ve beklenenler dışında olacak olası her Türk tezine karşı kendi tepki biçimlerinin hazırlığını yaptılar Bu arada Ankara'nın Tsipras Erdoğan arasında Cenevre öncesi bir görüşme yapılmasına yönelik kartlarını hala da açmadığı da görüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs`ın Rusya Büyükelçisi Stanislav Osaçi, Rusya`nın Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını arzuladığını ve bunun Cenevre konferansında başarıya ulaşacağını umduğunu söyledi. Büyükelçi, davet edilmesi durumunda, Rusya`nın da hazır bulunacağını, Kıbrıs Türk tarafının, Güvenlik Konseyinin sadece Eide ve Spehar tarafından temsil edildiğini ve Güvenlik Konseyi üyelerinin ek varlığına gerek olmadığını düşündüğünü kaydetti. Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilere gelince, Rusya Büyükelçisi, bunun kritik bir aşamada bulunduğu belirtti. Amerika Birleşik Devletleri eski Cumhurbaşkanı Barak Obama`ya duyduğu saygıyı dile getirerek onun sadece yeni Cumhurbaşkanı Doland Trump`ın işini zorlaştırmaya çalıştığını ve üç hafta içinde iki ülke arasındaki ilişkilerin nereye gittiğinin belli olacağını söyledi. Büyükelçi, 12 Ocakta Kıbrıs konusunda Cenevre`de gerçekleştirilecek konferansa Rusya`nın da katılımıyla ilgili bir soruya, “davet edilmemiz durumunda buna katılacağımızdan emin olmalısınız. Şu ana kadar Konferansın kompozisyonu konusunda bir karara varılmadı ve biz bu kararı bekliyoruz. Genellikle karar vermek için her iki taraf Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından davet edilir” dedi. Gerek müzakere sırasında, gerekse olası bir çözümün uygulanması çerçevesinde Güvenlik Konseyinin rolü konusunda, Büyükelçi, başarılacak bir çözümün uygulanması konusunda, Güvenlik Konseyinin oynayacağı rol konusunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis`in sergilediği tavırları Rusya`nın desteklediğini vurguladı. “Biz her şeyden önce çözümü destekliyoruz. Önümüzde zor günler olmasını bekliyoruz. Ama Rusya Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasını gerçekten arzuluyor ve Cenevre`de bunun başarılmasını umuyoruz” dedi. Kıbrıs Türk tarafının Rusya`nın Konferansa katılımını isteyip istemediği ile ilgili soruya Rusya Büyükelçisi Kıbrıs Türk tarafının bu konuyu hala düşündüğünü ve henüz bir şey söylemediğini açıkladı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Cenevre öncesi Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yıldırım ziyaret" başlığı altında. Gazeteye göre dünkü Atina toplantısında Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Başbakan Aleksis Tsipras Avrupa düzeyinde ve uluslararası düzeyde ortak harekete geçme kararı aldılar. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da Cumhurbaşkanı'na Cenevre'ye iyi hazırlanmış ve konuları ele amada net bir düşünceyle gitmesi çağrısında bulundu. Andros Kipriyanu sorunun çözümünde Cumhurbaşkanı'ndan ilkelere bağlı kalmasını istedi. Müzakere sürecinde yalpalamalara ve yanlışlara gerek olmadığı görüşünü savundu. EDON'un Lefkoşa'da gerçekleştirdiği yeni yıl etkinliğinde konuşan Kipriyanu Cenevre'de gerçekleştirilecek konferansa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin katılımının gerekli olduğunu ifade etti. Varılacak anlaşmanın uygulanması için Güvenlik Konseyi kararına gerek duyulacağı için bu anlaşmanın ortaya çıkacağı konferansa da katılmaları ve görüşlerini ortaya koymaları gerektiğine dikkat çekti. Andros Kipriyanu bu arada siyasi partilere de iç cephede olası en geniş birliği sağlamaları çağrısında bulundu. Kipriyanu bu arada gelecek hafta sorunun özüne yönelik olarak Cumhurbaşkanı ile bir görüşmeleri olacağını da duyurdu. AKEL'in bu konularda tezlerinin çok net olduğunu belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2016 yılının ilk on ayında Kıbrıs'ın turizm gelirleri 250 milyon euro arttı. Ocak-Ekim ayı döneminde Kıbrıs'ın turizm gelirleri 2 milyar 228 milyon 700 bin euroya ulaştı. Bu da turizm gelirlerinde %12.7 oranında bir artış anlamına geliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand