Putin: Rusya ABD'ye karşı yaptırım uygulamayacak

Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya’ya ağır yaptırım kararı aldığını açıkladı.

Amerika’da bulunan 35 Rus diplomat, ülkeyi terketmeleri için 72 saatleri olduğu yönünde uyarı aldı. Diplomatik personelin dinlenmek için kullandığı Rusya’nın Maryland ve New York’taki temsilcilikleri bugün öğle saatlerinde kapanıyor. Diğer yandan iki Rus istihbarat servisine yaptırım uygulanıyor. Amerikan istihbarat servisleri, Demokrat Parti’nin ve Hilary Clinton’ın seçim kampanyasını sabote etmesi için emir verdiğine inandığı Rus ordusuna bağlı istihbarat servislerinin 4 yetkilisine de yaptırım uyguladı. Cumhuriyetçi partininin kongre üyeleri, Rusya’nın seçimlerdeki rolünün araştırılması için çağrıda bulunurken, 20 Ocak’ta görevini devralacak olan Donald Trump, söz konusu yaptırımları geri alıp almayacağı konusunda karar verecek.

Moskova hükümeti, Rus Diplomatların Birleşik Devletler’den sınırdışı edilmesine sert tepki gösterdi. Rusya Federasyon Konseyi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Obama yönetiminin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını ‘politik cesetlerin can çekişmesi’ olarak nitelendirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın ABD’nin açıkladığı yaptırımlara vereceği cevaba, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini açıkladı. Peskov, Birleşik Devletler tarafından uygulanan yeni yaptırımların iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiğini savundu. Ayrıca bu şekilde alınan önlemlerin verimliliği hakkında şüphe duyduğunu ifade ederek, Birleşik Devletler’in mevcut hükümetinin 3 hafta içinde iktidarı devreceğine dikkat çekti. Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Birleşik Devletlerin yaptırımlarına cevap vermeyeceğini ve herhangi bir Amerika yetkilisini sınır dışı etmeyeceğini açıkladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:40

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand