Putin: Rusya ABD'ye karşı yaptırım uygulamayacak

Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya’ya ağır yaptırım kararı aldığını açıkladı.

Amerika’da bulunan 35 Rus diplomat, ülkeyi terketmeleri için 72 saatleri olduğu yönünde uyarı aldı. Diplomatik personelin dinlenmek için kullandığı Rusya’nın Maryland ve New York’taki temsilcilikleri bugün öğle saatlerinde kapanıyor. Diğer yandan iki Rus istihbarat servisine yaptırım uygulanıyor. Amerikan istihbarat servisleri, Demokrat Parti’nin ve Hilary Clinton’ın seçim kampanyasını sabote etmesi için emir verdiğine inandığı Rus ordusuna bağlı istihbarat servislerinin 4 yetkilisine de yaptırım uyguladı. Cumhuriyetçi partininin kongre üyeleri, Rusya’nın seçimlerdeki rolünün araştırılması için çağrıda bulunurken, 20 Ocak’ta görevini devralacak olan Donald Trump, söz konusu yaptırımları geri alıp almayacağı konusunda karar verecek.

Moskova hükümeti, Rus Diplomatların Birleşik Devletler’den sınırdışı edilmesine sert tepki gösterdi. Rusya Federasyon Konseyi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Obama yönetiminin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını ‘politik cesetlerin can çekişmesi’ olarak nitelendirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın ABD’nin açıkladığı yaptırımlara vereceği cevaba, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini açıkladı. Peskov, Birleşik Devletler tarafından uygulanan yeni yaptırımların iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiğini savundu. Ayrıca bu şekilde alınan önlemlerin verimliliği hakkında şüphe duyduğunu ifade ederek, Birleşik Devletler’in mevcut hükümetinin 3 hafta içinde iktidarı devreceğine dikkat çekti. Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Birleşik Devletlerin yaptırımlarına cevap vermeyeceğini ve herhangi bir Amerika yetkilisini sınır dışı etmeyeceğini açıkladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:40

Son Haberler

21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Tüm haberler

Video on Demand