Putin: Rusya ABD'ye karşı yaptırım uygulamayacak

Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya’ya ağır yaptırım kararı aldığını açıkladı.

Amerika’da bulunan 35 Rus diplomat, ülkeyi terketmeleri için 72 saatleri olduğu yönünde uyarı aldı. Diplomatik personelin dinlenmek için kullandığı Rusya’nın Maryland ve New York’taki temsilcilikleri bugün öğle saatlerinde kapanıyor. Diğer yandan iki Rus istihbarat servisine yaptırım uygulanıyor. Amerikan istihbarat servisleri, Demokrat Parti’nin ve Hilary Clinton’ın seçim kampanyasını sabote etmesi için emir verdiğine inandığı Rus ordusuna bağlı istihbarat servislerinin 4 yetkilisine de yaptırım uyguladı. Cumhuriyetçi partininin kongre üyeleri, Rusya’nın seçimlerdeki rolünün araştırılması için çağrıda bulunurken, 20 Ocak’ta görevini devralacak olan Donald Trump, söz konusu yaptırımları geri alıp almayacağı konusunda karar verecek.

Moskova hükümeti, Rus Diplomatların Birleşik Devletler’den sınırdışı edilmesine sert tepki gösterdi. Rusya Federasyon Konseyi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Obama yönetiminin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını ‘politik cesetlerin can çekişmesi’ olarak nitelendirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın ABD’nin açıkladığı yaptırımlara vereceği cevaba, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini açıkladı. Peskov, Birleşik Devletler tarafından uygulanan yeni yaptırımların iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiğini savundu. Ayrıca bu şekilde alınan önlemlerin verimliliği hakkında şüphe duyduğunu ifade ederek, Birleşik Devletler’in mevcut hükümetinin 3 hafta içinde iktidarı devreceğine dikkat çekti. Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Birleşik Devletlerin yaptırımlarına cevap vermeyeceğini ve herhangi bir Amerika yetkilisini sınır dışı etmeyeceğini açıkladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:40

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand