Putin: Rusya ABD'ye karşı yaptırım uygulamayacak

Birleşik Devletler Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya’ya ağır yaptırım kararı aldığını açıkladı.

Amerika’da bulunan 35 Rus diplomat, ülkeyi terketmeleri için 72 saatleri olduğu yönünde uyarı aldı. Diplomatik personelin dinlenmek için kullandığı Rusya’nın Maryland ve New York’taki temsilcilikleri bugün öğle saatlerinde kapanıyor. Diğer yandan iki Rus istihbarat servisine yaptırım uygulanıyor. Amerikan istihbarat servisleri, Demokrat Parti’nin ve Hilary Clinton’ın seçim kampanyasını sabote etmesi için emir verdiğine inandığı Rus ordusuna bağlı istihbarat servislerinin 4 yetkilisine de yaptırım uyguladı. Cumhuriyetçi partininin kongre üyeleri, Rusya’nın seçimlerdeki rolünün araştırılması için çağrıda bulunurken, 20 Ocak’ta görevini devralacak olan Donald Trump, söz konusu yaptırımları geri alıp almayacağı konusunda karar verecek.

Moskova hükümeti, Rus Diplomatların Birleşik Devletler’den sınırdışı edilmesine sert tepki gösterdi. Rusya Federasyon Konseyi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Obama yönetiminin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını ‘politik cesetlerin can çekişmesi’ olarak nitelendirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın ABD’nin açıkladığı yaptırımlara vereceği cevaba, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini açıkladı. Peskov, Birleşik Devletler tarafından uygulanan yeni yaptırımların iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiğini savundu. Ayrıca bu şekilde alınan önlemlerin verimliliği hakkında şüphe duyduğunu ifade ederek, Birleşik Devletler’in mevcut hükümetinin 3 hafta içinde iktidarı devreceğine dikkat çekti. Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Birleşik Devletlerin yaptırımlarına cevap vermeyeceğini ve herhangi bir Amerika yetkilisini sınır dışı etmeyeceğini açıkladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:40

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand