Anastasiadis: Müzakerelerde cesaretle ilerliyorum

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, kimsenin Türkiye’nin garantörlüklerinin ve işgal ordusunun adada kalmaya devam ettiğini veya ne yazık ki ülkesinde zaman geçtikçe kalıcılaşan bölünmeyi görmek istemediğini ifade etti.

Ayrıca kimsenin işgal altındaki vatanda bir bölgenin daha değişime uğradığını göremediğini ve elle tutulur tehlikeleri izleyip kayıtsız kalamayacağını, çünkü böyle birşeyin korkaklık sayıldığını ve Kıbrıs halkının ve genel olarak Helenizmin istemediği birşey olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, diyalog aracılığıyla çaba ortaya konulduğunu ve Kıbrıs Helenizminin endişe ve kaygılarını tanıyarak, Kıbrıs halkının talimatı olan şeyin yapılması yani tüm halka, Kıbrıslı Rumlara ve Kıbrıslı Türklere özgürlük ve perspektif sağlanması yönünde mücadele verildiğini belirtti. Anastasiadis şu ana kadar bunu yaptığını ve sonuna kadar yapacağını söyledi. Kendisinin değil halkın karar vediğini ayrıca çözümle ilgili bilgilerin ne olduğunu anlaması için halka zaman verileceğini ve oyuyla onaylama veya reddetme arasında karar vereceğini dile getirdi. Bu sebeple, müzakerelerde cesaretle, endişe ve kaygıları tanıyarak ilerlediğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin temsil ettiği halk karşısında bunları yapması gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı, endişelerde takılmamak gerektiğine dikkat çekti ve atılan her cesaretli adımın tehlike içerdiğine dair korku bizi ele geçirirse, sabit olarak kalacağımızı ve köleliğin kabul edilemez bir statüko olarak devam edeceğine dair uyarıda bulundu.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:45

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand