28/12/16

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre görüşmeleri öncesi halkın bu görüşmelere ilişkin yaklaşımlarını ortaya çıkarmak için gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırma sonuçları. Gazeteye göre vatandaşlar Türk tarafının müzakereler aracılığı ile başarmak istediği olgulara karşı. Bir dizi konuda kırmızı çizgiler ileri sürerek üniter devlet talebinde bulunuyorlar. Araştırmanın bulgularına göre garantilerin devamını, adada yabancı askerlerin ve yasadışı getirilen nüfusun varlığını öngören bir anlaşmayı kabul etmiyorlar. Dönüşümlü başkanlığın olacağı bir çözümü de kabul etmiyorlar. Omorfonun geri verilmeyeceği bir çözümün olmayacağını ifade ediyorlar. Çoğunluk göçmenlerin geri dönüşünden yana. Vatandaşlar önlerine iki bölgeli iki toplumlu federasyon kararı konacak olmasını bilmekle birlikte üniter bir devleti arzuluyorlar. Araştırma Kıbrıslıların %91 oranında bir kesiminin gelişme halinde olan müzakere sürecini, artan bir ilgi ile izledikleri ve görüşmelerin başarısız kalması durumunda bunun büyük tehlikeler içereceği olgusunu kabul ettiklerini de gösterdi. Araştırma sonuçlarına göre %92 müdahale hakkı ile garantiler konusunu kırmızı çizgi olarak görüyor. Genelde garantileri kırmızı çizgi olarak görenlerin oranı ise %57. Askerlerin ayrılması konusunu kırmızı çizgi olarak görenler ise %84 oranında. Yerleşikler konusunu kırmızı çizgi olarak görenlerin oranı ise %87. %3'lik bir kesim ise yerleşiklerin bir kısmının dahi kalamayacağı görüşünde. Federal düzeyde veto hakkı da %63 oranında bir çevre için kırmızı çizgi. Omorfonun geri verilmesini kırmızı çizgi olarak görenler %55 oranında. Dönüşümlü başkanlığa karşı çıkanlar %55 oranındayken Yüksek Mahkeme'de yabancı hakimlerin olmasını kabul etmeyenler de %44 oranında. Görüş ayrılıklarının kura yolu ile çözülmesine karşı çıkanları oranı ise %81

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO, Mustafa Akıncı'nın Cenevre beşli görüşmelerinin bileşeni ile ilgili açıklamasını kabul edilemez olarak nitelerken bu kabul edilemez açıklama sonrası Kıbrısrum tarafının konuya ilişkin yıllardan beridir var olan olmazsa olmaz olarak var olan Kıbrıs Cumhuriyeti'in katılması tezinin karşılanması olasılığının kalmadığına vurgu yaptı. DİKO bu görüş sonrası yanıtlanması gereken bazı sorular da gündeme getirdi. Bunlar da şöyle: -Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Hükümet Sözcüsü'nün Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cenevre konferansına katılacağı kesin görüşleri nereye dayanıyor? - Bu yakıcı konu ne zaman tartışılacak? - Türk tarafı beşli konferansın katılımcıları konusunda bu uzlaşmaz tavrını sürdürmeye devam ederse Cumhurbaşkanı Anastasiadis buna katılımını iptal edecek mi, ya da açıklamaları karşılanıyor diye halkı kandırmaya devam mı edecek? Bu arada EDEK Başkanı Marinos Şizopulos da Cenevre'ye iki haftadan az bir süre kala Kıbrıs Hükümeti'nin önemli gelişmeler yaşanırken Kıbrısrum tarafının bunları müzakere pozisyonunu ve argümanlarını güçlendirme amacıyla değerlendirmesi gerekirken var bunlara yönelik var olan ilgisizliğinin kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği görevine devralacak olan Atonio Kocas ile 6 Ocak tarihinde bir araya gelecek olması. Gazeteye göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Kıbrıs sorununda yeni tur Cenevre görüşmelerinin başlamasına üç gün kala 5-6 Ocak tarihlerinde New-York'ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde olacak. Kocas New-York'a Kıbrıs sorunu nedeniyle gidecek ve görevi 1 Ocak tarihinde devralacak olan Birleşmiş Milletler yeni Genel Sekreteri ile ilk görüşecek devlet yetkililerinden biri olacak. Bu arada bugün Yunanistan ve Türk uzmanlar Ankara'da ilk kez bir araya gelecekler ve Kıbrıs sorununda güvenlik konusunda ilk görüşmelerini gerçekleştirecekler. Buna paralel iki ülke teknokratları Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan görüşmesinin de hazırlığını yapacaklar. Atina'nın amacı üst düzey görüşmenin Cenevre beşli konferansı öncesi gerçekleştirilmesini sağlamak. Ankara ise bunun Cenevre'de gerçekleşmesi oyunu içerisinde. Bu arada bugün Kıbrısrum tarafının süreci 9-2 Ocak'ta Cenevre'ye taşıma hazırlığı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Trodos'taki ikametgahında müzakere heyeti bir toplantı yapacak. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Anastasiadis Yunanistan tarafı ile görüşmelerde bulunmak amacıyla gelecek Cuma günü Atina'ya gidecek. Cumhurbaşkanı ve çalışma arkadaşları Yunanistan Başbakanı Tsipras ve Dışişleri Bakanı Kocas ile görüşmelerde bulunacak. Bu arada Mustafa Akıncı da yaptığı yeni bir açıklamada Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cenevre görüşmelerinde olmayacağını ve Kıbrıs'ta yeni düzeni imzalayacak olanın Kıbrıs Cumhuriyeti olmayacağını söyledi. .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Akıncı'nın Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili açıklamalarına yanıt verirken Kuruluş Antlaşmasının çözüm sonrası da geçerli olacağını belirtti. Hristodulidis Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerde amacın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin iç yapısının üniter bir devletten federal bir devlete değişime uğratılması olduğunu söyledi. Bunun tartışılan başlıklarla sağlanacağını ifade etti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümüyle ilgili yasal boşluk olmaması için tüm başlıklarda birçok madde olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cenevre görüşmelerinde garantörlük tartışmalarından dışlanamayacağını ifade etti. Bu arada Cenevre görüşmelerinde olumlu bir sonucun arzulanması durumunda Güvenlik Konseyi üyeleriyle Avrupa Birliği'nin bunun dışında tutulamayacağı mesajı da verdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Cenevre Konferansı'nda Cumhurbaşkanı aracılığıyla var olacak olması. Gazeteye göre KIbrıs'ta iç cephede krismas nedeniyle kısa süreli ateş kes dün sona erdi. Mustafa Akıncı'nın Cenevre görüşmelerine ve yeni varılacak anlaşmanın imzalanmasına Kıbrıs Cumhuriyeti'nin rolüne açıklaması ve iç cephede yeni bir yangının başlamasına neden oldu. Akıncı Kıbrıs ile ilgili konferansta sadece iki toplum ve üç garantör ülkenin yer alacağı konusunda ısrarlı.Güvenlik Konseyi üyelerinin varlığını bazı nedenlerden dolayı kabul etmezken Avrupa Birliği'ne atıfta dahi bulunmadı. DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu dün devlet televizyonuna konuşmak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 12 Ocak'ta başlayacak konferansa katılacağı ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından temsil edileceği üzerinde ısrarla durdu. Ancak Prodromu muhalefet partilerinin açıklamaları sonrası öğleden sonra yaptığı açıklamada temsiliyetin Cumhurbaşkanı aracılığı ile olacağı görüşünü tekrarlamadı. Akıncı'nın açıklamasına algılanması zor ve kısa bir tepki de AKEL'den geldi. AKEL herkese bu dönemde tepkilerinde dikkatli olması çağrısında bulundu. Diğer muhalefet partileri ise Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ve Güvenlik Konseyi üyelerinin katılımlarının katılmalarının güvence altına alınmaması durumunda konferansa katılma kararını geri almaları çağrısında bulundular.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin yerel seçimlerde almış olduğu oy oranıyla ilgili mesajlar verdi. Partisinin yeni yıl partisinde konuşan Kipriyanu bu seçimlerde toplumlu kurdukları ilişkilerde var olan iyileşemeye başladığını ve partinin düşüş eğilimini durdurduklarını söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi göçmenlerle ilgili projelerin dolaylı bir biçimde ortadan kaldırılıyor olunması. Gazeteye göre DİSİ Hükümeti'nin göçmenlerle ilgili projelerde yaptığı bazı değişiklikler özünde göçmenlerle ilgili politikaların ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Son yıllarda göçmenlerle ilgili politikalarda sürekli bir geriye gidiş gözlemleniyor. Göçmenlerle ilgili bütçeden 5 milyon euro yüksekliğinde bir meblağın başka fonlara aktarılmış olunması bunun bir göstergesi. Ekonomik kriz nedeniyle özellikle de dar gelirli göçmenlerin konut sorunu büyürken söz konusu paranın başka alanlara kaydırılması bir tahrik unsuru olarak görüldü. 3.700 göçmen bu alanda yaptığı başvuruya yanıt bekliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Son günlerde yakıt fiyatların ciddi artışlara gidildi. Tüketiciler Birliği Başkanı Frini Mihail konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada uluslararası alanda petrol fiyatlarında her artış sonrası Kıbrıs'ta petrol ürünleri fiyatlarında artış olgusunun bir fenomene dönüştüğünü söyledi. Uluslararası alanda petrol fiyatlarında düşüş olduğunda ise bunun Kıbrıs'ta fiyatlara ancak belli bir gecikme ile yansıdığına dikkat çekti. Bugün 95 oktanlık benzini 1.20 euroya satan bayiler olduğuna vurgu yaptı. Bu arada ilgili bakanlığın yetkili dairelerinin yapılan artışların haklı olup olmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındıklarını da belirtti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Amerika Birleşik Devletleri'nin Kıbrıs sorununun çözümünü ekonomik açıdan destekleyecek olması. Gazeteye göre Amerikan Kongresi'nde dağıtıma sokulan bir belgeye göre Kıbrıs sorununa olası çözüm bulunması durumunda Amerika Birleşik Devletleri'nin buna ekonomik olara katkı yapmaya hazır olması daveti yapıldı. Kongre'nin çözümün uygulanmasına ekonomik açıdan yardım etme konusunda dikkati çekildi. Yapılan değerlendirmeler temelinde iki tarafın değerlendirmelerine göre yeni federal yönetimin bulmasının zor olacağı 25-30 milyar euroya ihtiyaç duyulacağı üzerinde de duruldu. Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bu sürece yardım etmesi gerekliliğine dikkat çekildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO'nun Avrupa Parlamento üyesi Kostas Mavridis'in Kıbrıs Haber Ajansı ve Kıbrıs Radyo Televizyon Kurumu'nun Türkiye muhabiri Anna Andreu ile ilgili görüşleri tepkiler eneden oldu. Mavridis Filelefteros gazetesinde yayınlanan bir yazısında Erdoğan rejimi yüzlerce gazeteciyi hapse atarken Andreyu yönelik herhangi bir girişimde bulunmamasına atıfta bulunmuştu. Kıbrıs Gazeteciler Birliği bu ifadeyi etik açıdan sorunlu bulurken Andreyu'ya yönelik gereksiz bir saldırı olarak da niteledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand