23/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre sürecinde Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununa dahil olan çevreler görüşmelere kaygan bir alanda katılacak ve 1 Aralık akşam yemeğinde taraflar arasında varılan anlaşma da farklı yorumlanıyor. Belirlenen yol hartası temelinde toplanacak olan 12 Ocak Cenevre Konferansı'nın yapısı henüz netleşmedi ve bu konunun bir sürtüşme noktası olması bekleniyor. Dün Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı, Özdil Nami'nin iki görüşmeci adına kendi aralarındaki tartışmaların bugüne kadarki sonuçlarını sunma sorumluluğu üstlendiği yeni bir görüşme gerçekleştirdiler. Elde edilen bilgilere göre iki müzakerecinin görüşmelerinde sağlanan ilerlemeler sınırlı oldu ve taraflar arasında görüş ayrılıkları devam ediyor. Askıda kalan konu da henüz çok. Anastasiadis ve Akıncı konuları yeniden ele alma nitelikli görüşmeleri sonrası kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda farklı tonda konuştular. Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüş ayrılıklarının devamına atıfta bulunmakla birlikte ilerleme olduğundan bahsetti. Karşı yakada ise Mustafa Akıncı Türk tarafının kırmızı çizgilerini hatırlatmayı seçti. Türk garantilerinin gerekliliğinden bahsederken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin katılımını olasılık dışı tutarak Konferansın beşli olacağına vurgu yaptı. Buna paralel, Bakanlar Kurulu'nun yeni tur izinler çerçevesinde şirketlerle müzakereleri başlatma kararı bahanesiyle doğal gaz konusuna da değindi. Bu gelişmenin süreci etkilememesi ya da çözüme engel teşkil etmemesi gerektiği görüşünü savundu. Anastasiadis ve Akıncı 4 Ocak tarihinde yeniden görüşecek ve Cenevre öncesi aynı ayın 7'sinde bir araya gelmeleri olasılığı da var. Türk tarafının yol haritasını ve beşli konferans için tarihi elde ettikten sonra bu süreçte müzakere etme yönünde herhangi bir nedeni yok ve konuların tümünü sona bırakmış durumda. Bu arada Krismas'tan hemen sonra Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlıkları genel müdürler düzeyinde araştırma amaçlı bir görüşme gerçekleştirecek. Amaçları, Cenevre Konferansı öncesi Tsipras ve Erdoğan görüşmesinin gerçekleştirilmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Merkez Bankasına göre 2017-2019 döneminde Kıbrıs ekonomisinin büyüme hızı artacak. Merkez BankasıöÖzel tüketici harcamalarında artış, yatırımlar ve dış satım temel nedenlerinden dolayı ekonomi konusunda iyimser. 2016 yılı Aralık ayı ekonomi bülteninde bu yıl Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın %2,7 olan Haziran ayı öngörüsünü aşarak %2,8 olarak gerçekleşeceğine dikkat çekildi. Merkez Bankası sürdürülebilir bir büyüme hızında süreç yukarıya doğru olduğuna ve tam istihdam ve ekonomide güvenirliliğin yeniden tesisinin geri dönmez bir biçimde devam etmesi gereğine vurgu yaptı. Banka, geri dönmeyen kredilerin düzeyindeki düşüşün öngörülenden daha yavaş bir biçimde olmasının ekonomik faaliyetleri olumsuz olarak etkileyebileceği değerlendirmesinde de bulundu. Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltmesinin Kıbrıs'ın piyasalara aşamalı bir biçimde geri dönüşüne yardımcı olacağı da belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Tsipras Erdoğan'dan tarih bekliyor" başlığı altında. Gazeteye göre Tayip Erdoğan'ın Kıbrıs sorunundaki süreçte güvenlik ve garantiler konusunu özlü bir biçimde tartışma amacıyla Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile görüşmesi için tarih belirlemede Ankara tereddüt ettiği gözlemleniyor. Bu süreçte güvenlik konusunu kendisi için temel konu olarak belirleyen Atina'nın kulağı telefonda ancak bugüne kadar herhangi bir ses çıkmadı. Bu arada Mustafa Akıncı dün Yunanistan ve Türkiye'nin güvenlik konusunu kısa sürede tartışmaya başlayacaklarını umduğunu söyledi. Ancak bu konuda kesin sonuca Cenevre'de ulaşılacağı görüşünü de savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Ünlü FOCUS şirketinin sahibi ve Vgenopulos'un yakın çalışma arkadaşı Mihalis Zolatas bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi önüne çıkartılıyor. Merkez Bankası eski başkanı Hristodulidis Hristodulu'ya FOCUS şirketi tarafından 1 milyon euro rüşvet verildiği iddiasıyla ilgili davanın 16 Ocak 2*17 tarihinde görüşülecek olması nedeniyle Zolatas'ın bu tarihe kadar tutuklu kalması istenecek. Zolatas dün akşam Kıbrıs'a geldi ve Lefkoşa bölgesinde bir polis nezarethanesinde tutuldu. Sorgucular önemli yolsuzluk davalarında yol alma konusunda ilerlemeler sağlanması için Zolotas'ın işbirliği konusunda ikna edilmesi olgusuna büyük yatırım yapıyorlar.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cenevre Konferansı'nın katılımcılar konusunda belirsiz ortamın devam ediyor olması. Gazeteye göre Cenevre konferansına katılacaklar konusunda sessizlik devam ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin konferansa katılımları için alternatif formül arayışları var. Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya'nın konferansa olası katılımına olumsuz yaklaşımları Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin katılımı konusunu bloke etmiş durumda. Elde edilen bilgilere göre Britanya ve Birleşik Devletler Rusya'nın hiçbir koşulda Kıbrıs sorununun çözümü sürecine dahil olmasını istemiyorlar. Bu olgu da Konferansın bileşenlerinin güçlendirilmesi için tarafları alternatif yöntem arayışlarına itiyor. Bu arada bölgedeki gelişmeler ve doğal gaz konusu Kıbrıs ve Birleşik Devletler için yeni dinamikler yaratıyor. Bu da bir yandan güvenlik duygusu ve diğer Birleşik Devletlerin Kıbrıs sorununa daha aktif dahil olmasını getiriyor. Aynı anda Kıbrıs'ı kendi çıkar bölgelerine sokuyor. Analistlere göre bu durum da Kıbrıs sorununun çözümüne yansımalar yapacak. Doğal gaz konusuna Amerikalıların Kıbrıs Bankası ve Helenik Bankasına katılımları da dikkate alındığında Kıbrıs'a yönelik güçlü bir Amerikan ilgisi olduğu pazılı tamamlanıyor. Bu çıkarların Amerika Birleşik Devletleri'nin Kıbrıs sorunu ile ilgili çözüm arzularına yansıması olasılığı da var. Nikos Katsuridis'e göre Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında rekabet bugünkü Birleşik Devletler Hükümeti için en büyük dikenli konuyu oluşturuyor ve bölgedeki konularla ilgili olarak da Birleşik Devletleri,n tezlerini belirliyor. Nitekim dün Rusya Dışişleri Bakanlığından kaynaklar Birleşik Devletlerle temaslarının ve diplomatik ilişkilerinin sıfır noktasında olduğunu kabul ettiler. Kıbrıs'ta görevli Birleşik Devletler Büyükelçisi Katlin Doherti , Birleşmiş Milletler'in davet etmesi durumunda ülkesinin Kıbrıs sorunuyla ilgili konferansa katılacağını söyledi. Bu temsiliyetin Başkan Yardımcısı Jo Biden ile mi olacağı sorusuna yanıt verirken de "konferansın bu düzeyde olacağını zannetmiyorum" dedi. Diplomatik kayaklar konferansa katılımın siyasi kişiler düzeyinde değil yöneticiler düzeyinde olması olasılığına kapıyı kapatmıyor. Diplomatik çevrelerin dikkat çektikleri bir diğer olgu da bu konferansın hemen sonrasında Birleşik Devletler'de hükümet değişikliğinin yaşanacak olması. Bunun da ikili bir önemi olabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Bunlardan ilki bu Hükümetin daha fazla konuyu kendi biçimiyle ve kendi insanları ile kapatmak isteyebileceği. Diğer yaklaşım ise Hükümetin görev süresi bitiyor ve süreci gelecek olanların üstlenmesi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı dün bir araya gelerek askıda kalan sorunları ele aldılar. Akıncı görüşme sonrası yaptığı açıklamada Cenevre Konferansı ile ilgili konulara ilişkin görüş alış verişinde bulunduklarını da ifade etti. Her iki lider de görüşmenin olumlu bir ortamda geçtiğini belirtti. Anastasiadis müzakerecilerin kendilerine görüşmeleriyle ilgili bilgi verdiklerini ve temaslarına devam kararı aldıklarını da belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenecek olan Malta'nın Avrupa Birliği'ndeki daimi temsilcisi Marlene Bonnitsa dün Kıbrıs haber Ajansına yaptığı açıklamada ülkesinin Kıbrıs sorununun çözümünü kolaylaştırmaya ve çözüme yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi. Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olmak için başkanlığı üstlenme programında değişiklikler gidildiğini hatırlattı. Soruna çözüm bulunması durumunda gerçekleştirilecek referandumdan olumlu sonuç çıkması için de yardımcı olacaklarını ifade etti. Bugün var olan olumlu fırsatın değerlendirilmesi ve çözüme yönelinmesi için her tür çabanın harcanacağına da vurgu yaptı. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün sadece Kıbrıs'ın yararına değil tüm Avrupa'nın yararına olacağı görüşünü de savundu. Avrupa Birliği'nin müzakerelerdeki rolünün gözlemci mi yoksa müzakere den taraf mı olacağı sorusuna yanıt verirken de Birliğin her iki durumda da görüşmelere sunacağı çok şeyi olacağını belirtti. Bu arada elde edilen bilgilere göre Komisyon Başkanı Jan Klot Yunger sorunların aşılmasına yardımcı olmak amacıyla Cenevre'ye kişi olarak gitmeye hazır.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand