Anastasiadis ve Akıncı Cenevre öncesi biraraya geldi

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın bugün saat 10’da başlayan görüşmesinde, Cenevre müzakereleri çerçevesinde askıda kalmış konular hakkında konuşmaları bekleniyor.

Dün gece Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Eide, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı açıklamada, üzerinde anlaşmaya varılması gereken bazı konuların bulunduğunu söyledi. Her iki tarafın da, Cenevre’de maksimum sonuçların başarılmasının güvence altına alınmasına yönelik olarak, zamanı değerlendirmek için çok yoğun çalıştıklarını sözlerine ekledi. Cenevre’deki zirvenin katılımcıları hakkında sorulan soruya ise Birleşmiş Milletler’in herhangi bir resmi davet göndermediğini ve tabii ki Avrupa Birliği ve garantör güçlerin katılacağı cevabını verdi. Ayrıca Yunanistan ve Türkiye liderliklerini de Cenevre’den önce görüşmeleri için cesaretlendirdiğini dile getirdi.

Eide, işgal bölgelerinde Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bazı farklılıkların Cenevre müzakerelerinin son aşamasına bırakılacağını belirtti. 2017 yılı içinde bir çözüm olmasının mümkün olduğu görüşünü ortaya koyarak, iki liderin 4 Ocak’ta biraraya geleceğini ve yeni görüşmeler yapılması olasılığının da bulunduğunu ifade etti. Espen Barth Eide, önümüzdeki haftalada, Cenevre için zemin hazırlamak için garantör güçlerle de temaslar gerçekleştirecek.

Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cenevre zirvesindeki katılımının netliğe kavuşturulduğunu ve şu anda en iyi şekilde temsil edilmesinin güvence altına alınmasının incelendiğini açıkladı. Hükümet Sözcüsü, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Espen Barth Eide ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, tüm ilgili tarafların Cenevre’de başarılı sonuçlar alınmasını arzu ettiğini ve Avrupa Birliği’nin veya Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin zirveye katılmaması için herhangi bir neden bulunmadığını belirtti. Hristodulidis, daha yolun başı olduğunu ve Kıbrıs sorununun iç boyutuyla ilgili 5 başlığın yanı sıra, güvenlik ve garantiler konularında da ilerleme kaydedilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:41

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand