21/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Baş Denetçi'nin kamu ekonomisinde kara deliklerin olduğunu gösteren raporu. Gazeteye göre Baş Denetçi Odisseas Mihayilidis dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e sunduğu 2015 yıllık raporunda yıllık bazda kamunun milyonlarca eurusunu yutan kara delikler olduğuna dikkat çekti. Acil çözüm isteyen sorunlar listesinin ilk sırasında 2,2 milyar euroya ulaşan tahsil edilemeyen devlet alacaklarının tahsili için gerekli mekanizmaya sahip olmamasını koydu. Mihayilidis bugünün çok zor ekonomik koşullarında devletin bu alacaklarının tahsilini artırmak için acil önlemler alınmasını istedi. Bu borçları tahsil etmek için tatmin edici düzeyde önlem alınmadığını belirtti ve bunun sonucu tahsil edilemeyen rakamın yıl ve yıl sürekli arttığına vurgu yaptı. Bu alanda konuların dava dosyalaması için Baş Savcı'ya iletilmesinde ciddi gecikmelerin yaşandığını da dile getirdi. 2015 yılında devletin tahsil edemediği miktar 99,1 milyon euro daha arttı. Devlet çerçevesinde bir diğer büyük sorun da vergi kaçağı. Devlet bu alanda da büyük gelir kaybına uğruyor. Denetleme Dairesi yetkilileri bu alanda kuaförleri, estetikçileri ve benzer meslekleri mercek altına aldılar. Rapora göre bir diğer sorun da devletin planladığı bazı önemli imar çalışmalarında incelemelerin on yıldan fazla bir süredir neüz tamamlanmamış olması. Bunlar tamamlanmazken devlet yeni incelemeler için de ödemelerde bulunmaya devam ediyor.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Momerandumun öngördüklerinin yerine getirilmesi uğraşılarının yoğunlaştırılması önerisiyle Troyka'nın rolünü Baş Denetçi üstlendi. 2015 yılı raporunda Kıbrıs tarafından kreditörlere karşı üstlenilen yükümlülüklerle farklı siyasi görüşler olması durumunda bunların Troyka ile müzakere edilmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ikna edici verilerinin ortaya konması gerektiğine dikkat çekti. Kıbrıs'ın üstlenmiş olduğu sorumluluklarını bir kenara itmemesi için Memorandumun değiştirilmesi mümkün olan yerlerde bunun yapılması gerektiği görüşünü savundu. Raporda Kıbrıs'ın kurtarılma programından çıktığı belirtilirken ancak yaşama geçirme taahhüdünde bulunduğu reformların tümünü henüz yerine getirmediğine ve Avrupa Birliği temsilcisinin açıklamasına göre Kıbrıs'ın reform yolunda devam etmesi ve sorumlu uzun vadeli kamu ekonomisi politikaları izlemesi gerektiğine vurgu yaptı.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi baş Denetçi Odisseas Mihayilidin 2015 yıllık raporu. Gazetenin konuya ilişkin başlığı ise şöyle: " Çürüme her yere uzanmış" .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merkez siyasi alandaki partiler Kıbrıs sorununda olası yıkıcı bir çözümü engelleme için dün önemli bir adım daha attılar. Dün Lefkoşa'da merkez siyasi alandan DİKO, EDEK, Yurttaşlar İttifakı, Ekoloji ve Vatandaşlar İşbirliği ve Dayanışma Hareketi, liderlerinin konuşmacı olduğu Kıbrıs sorununda bir sempozyum düzenlediler. Kıbrıs'ı tehdit edecek ve Kıbrıs Helenizm'inin geleceğini risk altına sokarak Türkiye'nin protektorasına dönüştürecek bir çözümden kurtarmak için geniş sosyal ve siyasi güçlerin cephesinin yaratılmasının gerekliliği üzerinde durdular. Buna paralel iki büyük parti DİSİ ile AKEL' ulusal konuda birlikte yürüme çağrısına bulundular. Dünkü etkinlik beş partinin üçüncü etkinliği oldu. Bu arada elde edilen bilgilere göre beş parti Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin krismas öncesi verdiği yemeğe katılma davetini de reddettiler ve Mont Pelerin görüşmesi sonrası bilgilendirme taleplerine karşı takındığı olumsuz tavrı protesto etmiş oldular. Beş partinin dünkü etkiliğine Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osatçşi'nin katıldığı da not etmeye değer bir olgu. Dünkü etkinlikte konuşan DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos hedeflerinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin korunması ve devamının sağlanması, Kıbrıs sorununa doğru çözümün bulunması olduğunu söyledi. DİSİ ve AKEL'e Kıbrıs Cumhuriyeti'nin altını oymaktan, 2004'deki tavırlarını haklı kılmak amacıyla korku ve kandırma ile halkı ayrışmadan vazgeçmeleri çağrısında bulundu. Halkı kandırma uğraşıları çerçevesinde Kıbrıs'ın çözümden ekonomik yarar saplayacağı görüşünün dile getirildiğine dikkat çekti. Papadopulos bu yöndeki değerlendirmelere karşı çıkarken " Biz Kıbrıslırumlar bir kısmını Türkiye'nin devam eden işgali nedeniyle biriktirdiğimiz ve yalnız başımıza ödememiz gereken 17 milyar euro ile başlayacağız. Buna karşı Kıbrıslıtürkler, Türkiye alacaklarını kendilerine bağışlayacağı için çözümün ertesi gününe sıfır borçla girecek. Bizden daha düşük faizle kredi kullanabilecekler ve artık devletler arası ticari antlaşma imzalama ve Türkiye'nin bir olasılık ekonomik destek olarak vereceği Türkiye'den finansman sağlama olanağına da sahip olacaklar. " dedi. Papadopulos konuşmasına devamla Kıbrıslırum göçmenlerin Kıbrıslıtürklere 1 milyonun üzerinde taşınmaz mal hediye etme durumunda kalacağına vurgu yaptı. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine atıfta bulunurken de " Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgemizin ne olacağını bilmiyoruz. Sahil şeritleri de toprak konusu içinde ancak denizler değil. Türkiye bugün Kıbrıs Münahır Ekonomik Bölgesi'nin %45'i hakkında şüphe belirtiyor ve bu alanları Kıbrıslıtürkler için değil kendisi için istiyor." dedi. Sempozyumda bir diğer konuşmacı olan EDEK Başkanı Marinos Şizopulos ise Türkiye'nin Kıbrıs'taki stratejik hedefinin Nihat Erim tarafından 1950 yılında belirlenen şekliyle aynı, ada nüfusunun etnik ve dini temelde bölünmesini olduğunu söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa'da terör korkusu . Gazeteye göre Ankara'da Rus büyükelçinin öldürülmesi ve Berlin'de bir TIR'la gerçekleştirilen saldırı tüm Avrupa'da olağan üstü hal ilan edilmesini de beraberinde getirdi. Teröristlerin bugünlerde düzenlenmekte olan krismas etkinliklerine vurma eğilimi içinde olan göstergeler endişeleri daha da artırış durumda. Berlin'in dışında Budapeşte'de de tanklar yollara çıktı. Avrupa ülkelerinin tümünde yetkililer alarm durumunda. Almanya Şansölyesi Angela Merkel Berlin'deki saldırı nedeniyle hayal kırıklığı ve üzüntü duyduğunu, olayın kendisini sarstığını söyledi, ancak dün terör saldırısında yaşamını yitirenlere saygı ve yaralılara dayanışma göstermek tutmak amacıyla Berlin'de kapalı kalmanın dışında krismas pazarlarının açık olmaya devam edeceğini duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşik Devletlerde yaşayan Kıbrıslı çevrelere göre, Lefkoşa'da görev yapan Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Katlin Doherti Pazartesi günü Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdikleri görüşmede kendilerine "Birleşmiş Milletler bizi davet ederse Cenevre'ye gideceğiz." dedi. Doherti krismas nedeniyle bugünlerde ülkesinde bulunuyor. Büyükelçi ile görüşmeye Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar örgütü, Kıbrısla dayanışma örgütü, Amerikan-Helen Enstitüsü yetkilileri ve Helen-Amerikan ve Helen Koordinasyon Kurulu temsilcileri katıldı. Elde edilen bilgilere göre Amerikalı büyükelçi örgüt temsilcilerine Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasındaki görüşmelerde sağlanan ilerlemenin kendisini cesaretlendirdiğini söyledi. İki liderin görüşmeler ve konferans için Cenevre'ye gitme kararının önemine dikkat çekti. Birleşik Devletlerin bu süreci desteklediğini ve kendisinden istenenlerde yardıma hazır olduğunu belirtti. Sorulara yanıt verirken de Cenevre'ye davet almaları durumunda buna olumlu yanıt vereceklerini ifade etti. Katılımcının Başkan Yardımcısı Jo Biden olup olmayacağı sorusuna da konferansta düzeyin o kadar yüksek olacağına inanmadığını belirtti. Büyükelçi, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çözüm istediğine inanıp inanmadıkları sorularına karşı da bugüne kadarki görüntünün olumlu olduğu yanıtını verdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Rus büyükelçinin öldürülmesi sonrası Rus- Türk kovalamacası" başlığı altında olayın açığa çıkarılması için yapılan çalışmalar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın El Cazira'ya verdiği röportajda ifade ettiği görüşler Lefkoşa'yı düşünceye itti. Akıncı bu röportajında bilinen Türk görüşlerini bu kez anlaşma sağlanmasının koşulu olarak ileri sürdü. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, Akıncı'nın ifade ettiği görüşlerle Kıbrıs Hükümeti'nin uyuşmadığını ve bunların arzulanan çözüm için sürece de yardımcı olmadığını söyledi. Papadopulos konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in müzakere edebileceği çerçeveyi ortaya koyduğunu ve bunun Kıbrıslırumların endişe ve beklentilerine yanıt verdiğini belirtti. "Diyalogun içinden geçmekte olduğu bu kritik ve nazik evrede Kıbrıstürk tarafında kamuoyuna ifade edilen tezlerle mutabık kalmanın ötesinde bunların ne gelişmekte olan sürece ne de Kıbrıs halkının bütünün onayını alması gereken arzulanan çözüme yardımcı olmaktadır" dedi. Papadopulos devamla arzulanan çözümün üzerinde anlaşmaya varılan çerçevenin dışında ve doğal olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üyesi olduğu ve çözüm sonrası da olmaya devam edeceği Avrupa Birliği ilke ve değerleri dışında olmaması gerektiğine de vurgu yaptı. Viktoras Papadopulos son olarak da herkse ve özellikle de Kıbrıstürk tarafına açıklama yapmak yerine Cenevre sürecinde gerçekten bir başarı perspektifi olması için önümüzdeki dönemde var olan görüş ayrılıklarını en aza indirme çağrısı yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Limasol hastahanesi acil bölümünde var olan sorunlar. Gazeteye göre Limasol Hastahanesi acilinde üç aydan beridir tomografi cihazında sorun var ve hala daha düzeltilmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 6, 8 ve 10. parsellerde bir sonraki evreye geçecek konsersiyumarala ilgili açıklamaların bugün yapılması bekleniyor. Bakanlar Kurulu'nda alınacak karar temelinde belirlenecek konsersiyumalarla müzakerelere başlanacak. Belirlenen takvime göre seçilecek konsersiyumlarla müzakereler bir ay içinde yanı 2017 başlarında tamamlanması ve sözleşmelerin imzalanması gerekiyor. 10 parselde sondajın 201 ya da 2019 yılında yapılması bekleniyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

04 Ağustos
Özel hastaneler, devlet hastanelerini baskıdan kurtarmak için belirli sayıda hastanın tedavisini üstlendi.
16:21
Kıbrıs, yangınlar konusunda Yunanistan’ın yanında bulunuyor.
16:21
Yunanistan’ın birçok bölgesinde çıkan yangınlarla mücadele devam ediyor.
16:20
İlaç şirketlerinin koronavirüse karşı 3’üncü doz veya takviye doz yapılmasıyla ilgili klinik çalışmaları ilerliyor.
16:11
Devlet hastaneleri ve yoğun bakım üniteleri çok büyük baskıyla karşı karşıya bulunuyor.
16:10
Basın Özetleri 04.08.2021
14:13
Kıbrıs'ta koronavirüs aşısı yaptırmış olan kişilerin sayısı 1 milyona ulaştı.
13:24
Yunanistan: Varibobi bölgesinde çıkan yangının söndürme çalışmaları devam ediyor.
13:22
Türkiye’de yangınlarla ilgili durum dramatik olmaya devam ediyor.
13:21
Kıbrıs kavurucu sıcakların etkisi altında bulunmaya devam ediyor.
13:20
Mağusa Hastanesi Müdürü: Hastanede tedavi gören hastaların %90’ı aşılanmamış.
13:19
Son 24 saatte 3 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti
13:18
Tüm haberler

Video on Demand