Rus Büyükelçisi, Ankara'daki saldırıda hayatını kaybetti.

Dün gece Türkiye’nin başkentinde yaşanan korkunç suikastte 62 yaşındaki Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un hayatını kaybetmesinin ardından

Moskova’da öfke hüküm sürerken, Kremlin Sarayı ve Ankara hükümeti ortaklaşa terör karşıtı geniş bir soruşturma başlattı. Polis özel kuvvetler üyesi olduğu iddia edilen silahlı kişinin Ankara’daki bir galeri açılışında konuşma yapan Rus Büyükelçiye ateş açarak gerçekleştirdiği suikasti şimdiye kadar üstlenen herhangi bir örgüt olmadı. Görev saatlerinin dışında olduğu belirtilen 22 yaşındaki saldırgan, Türkçe ve Arapça ‘Allah büyüktür, Halep’i ve Suriye’yi unutmayın’ diye bağırdı. Saldırgan salona girmek için polis kimliğini kullandı. Başka bir kaynaktan alınan bilgilere göre, saldırganın Rus Büyükelçinin korumalarından biri olduğu belirtildi. Suikastte özellikle dikkat çeken nokta ise etkinlikteki yok sayılacak derecedeki güvenlik önlemleri ve sergi salonuna kolayca girilebilmesi oldu. Cinayet, sergi açılışı için olay yerinde bulunan 100 kişinin gözleri önünde yaşanırken, saldırgan ilk silah sesinden sonra herkesin olay yerini terk etmesini istedi. Daha sonra polisle yaşanan çatışmada 1 kişi hayatını kaybederken 3 kişi de yaralandı. Yaralananların arasında Ankara’daki Yunanistan elçiliği çalışanı Anastasios Zimbirikakis de bulunuyor. Zimbirikakis’in hafif yaralandığı ve sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Saldırgan, Fetullah Gülen hareketiyle olan ilişkileri sebebiyle şüpheli durumdaydı ve 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde izin almıştı. Saldırganın anne-babası ve kız kardeşi de tutuklandı. Suikast kurbanı Rus Büyükelçi Andrey Karlov son 3 yıldır Ankara’da görev yapmaktaydı ve etkinliğe korumaları olmadan katılmıştı.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Ankara’da Rus Büyükelçi’ye yapılan suikastten dolayı duyduğu dehşeti dile getirdi. Anastasiadis, suikaste kurban giden büyükelçinin ailesine başsağlığı dileklerinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Aleksandros Zinon Kıbrıs’taki Rus Büyükelçi ile iletişime geçerek, Kıbrıs hükümetinin duyduğu üzüntüyü ifade etti. Zinon, Moskova’daki Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Peskov ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, hükümetin Rus Büyükelçiye yapılan suikasti kınadığını dile getirdi.


Kaynak: ert.gr

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:41

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand