2/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda son gelişmeler. Gazeteye göre dün akşam Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Espen Barth Eide'nin kendilerine verdiği yemekte Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı hem de sıkı bir takvim üzerinde anlaşmaya vardılar. Dört saat süren dün akşamki yemekte Anastasiadis ve Akıncı Türk tarafının son dönemde talep ettiği yol haritası üzerinde anlaştı ve süreci son evreye yöneltti. Varılan anlaşma temelinde somut olarak taraflar Kıbrıs'ta yoğun müzakerelere başlayacak. Bu süreçte yük iki müzakerecide olacak. Daha sonra da Anastasiadis ve Akıncı 9 Ocak günü Cenevre'ye gidecek ve o güne kadar müzakerelerde ortaya çıkan durumu ele alacaklar. 11 Ocak günü taraflar arasında harita değişimi yaşanacak ve bunun ertesinde de Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferans toplanacak. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamaya göre Kıbrıs'la ilgili bu konferansa üç garantör ülke katılacak. Diğerleri de talep edilmesi durumunda buna davet edilecekler. Akşamki yemek gece yarısı sonrası sona erdiğinden çok katılımlı konferansa katılım konusunda Atina'nın bilgilendirilip bilgilendirilmediği öğrenilemedi. Dün akşamki yemeğin Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in girişimi sonrası gerçekleştirildiği ve başarısız ikinci Mont Pelerin görüşmesi sonrası bunun iki liderin ilk görüşmeleri olduğunu belirtiliyor. Yemeğin ev sahipliğini de ölü bölgedeki Lefkoşa Hava Alanı'ndaki evinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabet Spehard yaptı. Bu yemek öncesi de Eide Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıcı ile ayrı ayrı görüştü. Var olan zorluklara rağmen bu görüşmeler sonrası dün akşamki yemek gündeme geldi. Eide bugün de Atina'ya giderek Yunanistan Dışişleri bakanı Nikos Kocas ile bir araya gelecek. Oradan da Pazartesi günü Ankara'ya gidecek ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Sorumlusu Bakan Yardımcısı Jonathan Cohen de temasalrda bulunmak için Lefkoşa'da.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşam Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada şu an kadar kayda geçirilenler temelinde üç günlük Cenevre görüşmelerinde konuların çoğunda bir sonuca varmak için zemin olduğunu bildiğini söyledi ve süreci iki toplumun yararına tamamlanması dileğinde bulundu. Cumhurbaşkanı 9 Ocak'ta başlayacak Cenevre'deki yoğun görüşmelerde haritaların sunulacağını ve 12 Ocak'ta da konferansın toplanacağını ifade etti. Yemek sırasında Akıcı ile görüşme sürecini gözden geçirme fırsatı bulduklarını, ortaya çıkan sorunlarla öz eleştiri yaptıklarını ve devamında da yaratıcı bir görüş alış verişiyle çapraz olarak tüm konuların tartışılmasıyla görüşmelerin derhal başlaması kararı aldıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı 9 Ocak Cenevre görüşmelerine kadar nelerin yapılacağı sorusuna da aha fazla ilerleme sağlamak ve en nihayetinde ya başarıya ya da bunun zeminin olmaması durumunda her bir tarafın izleyeceği yolu bilmesi için son aşamaya girmek amacıyla var olan boşlukların aşılması için müzakerecilerin ve liderlerin yoğun bir biçimde diyalog gireceklerini altı başlıkta tüm konuların çapraz bir biçimde ele alınacağını söyledi. "Bir şeyi, bizim kararlılığımız ve tespit ettiğim karşı tarafın kararlığıyla başarılı bir sona yöneleceğimiz bir zeminin en nihayetinde yaratıldığını tekrarlamak istiyorum" dedi. Cenevre konferansına kimlerin katılacağı sorusuna da Cumhurbaşkanı " Tek başına Birleşmiş Milletlerin açıklamasından ve benim yaptığım açıklamadan çok katılımlı konferans ortaya çıkıyor" yanıtını verdi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Anastasiadis- Akıncı Lefkoşa'da ve Cenevre'de yoğun görüşmeler ve uluslararası konferansta anlaştılar" başlığı altında Kıbrıs sorununda dün akşam yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı Lefkoşa ve Cenevre'de yoğun görüşmelerde bulunmak ve 12 Ocak'ta da Kıbrıs sorununda uluslararası konferans gerçekleştirmek konusunda anlaşmaya vardılar. Uluslararası konferansa garantör güçler ve davet edilecek diğer ilgili güçler katılacak. Bu arada Rusya, Lefkoşa'daki Büyükelçici aracılığıyla Güvenlik Konseyi daimi üyesi beş ülkenin Kıbrıs sorunundaki olası bir uluslararası konferansa aktif bir biçimde katılmasını istedi. Yunanistan ise Kıbrıs sorununun çözümünün garantilerin kaldırılması ve işgal ordularının adadan ayrılmasını içermesi gerektiği görüşünde

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dün Yunanistan'da Başbakan Aleksis Tsipras ve Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile gerçekleştirdiği temasları sırasında Atina'nın, Mustafa Akıncı'nın iki masada paralel görüşmeler görüşünü kabul etmediğini ve Kıbrıs sorunun çözümünün garantilerin kaldırılması ve işgal ordularının adadan ayrılmasını içermesi gerektiği dinledi. Elde edilen bilgilere göre Atina garantilerin kaldırılması için müzakerelere katılmak için önce toprak konusunun ve askıda olan diğer konuların netleşmesi gerektiği görüşünde de ısrarlı. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin de her halükarda uluslararası konferansta yer alması gerektiği görüşünü savunuyor. DİKO tarafından yapılan açıklamaya göre Nikolas Papadopulos ve Aleksis Tsipras arasında gerçekleştirilen yapıcı, özlü ve samimi görüşmede durum değerlendirmesi yapıldı garantiler ve müdahale hakkının olmadığı, işgal ordularının ayrılmasının sağlanacağı işler ve uygulanabilir bir çözüm olgusuna vurgu yapıldı.Papadopulos ile Tsipras'ın Türkiye'nin tavırlarının olası bir çözüm çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmede kendisini güvenilir olmaktan çıkardığı ve bunun için de Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün Türk askerlerinin adadan ayrılmasını ve çözüm sonrası Türkiye'ye herhangi bir müdahale hakkı öngörmemesi gerektiği konusunda anlaştıkları da dile getirildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Beyaz duman çıktı. Görüşmeler yeniden başlıyor" başlığı altında Kıbrıs sorunu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İş Bulma Kurumu'nun işsizlere iş bulma çalışmalarında başarısız kaldığı görüldü. 15-34 yaş gurubundan gerek işsizler gerekse çalışanlar iş bulma süreçlerinde bu Kurum'dan herhangi bir yardım almadıklarını belirttiler. 2016 İş Gücü Araştırma sonuçları dün kamuoyu ile paylaşıldı. Bu sonuçlara göre 15-34 yaş grubundan çalışanlardan %88,6'sı İş Bulma Kurumundan herhangi bir yardım almadıklarını belirttiler. Kurumdan herhangi bir yardım almadığını belirten işsizlerin oranı da %83,79. Bu yaş grubundan iş bulanların %43,2'si akrabaları aracılığıyla iş bulduğunu ifade etti. %19,3 ise medyada yayınlanan iş ilanlarını kullanarak işe girmiş. İş Bulma Dairesi aracılığıyla iş bulanların oranı ise sadece %2,8. %6,1 oranında bir kesim ise özel iş bulma daireleri aracılığıyla iş buldu. Bu arada Ekim 2016 itibarıyla Kıbrıs'ta işsizlerin oranı %12. Bu oran bir önceki Eylül ayına gör değişmedi ancak bir yıl önceye göre %1,8 oranında düştü. Bu dönemde Euro Bölgesinde işsizlerin oranı ise %9,8ç

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi "Krize son Konferans Cenevre'de başlığı altında Kıbrıs sorununda dün akşam yaşanan gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Bakanlar Kurulu'nun maliye Bakanı'nın onayı ile Sağlık Bakanı'nın önerisi sonrası Çocuksuz ailelere suni döllenme ile çocuk yapma uğraşılarında yardımını artırması bekleniyor. Yardımların yanı sıra yardım yapılacak kadınların yaşları da yükseltilecek. Yardım yapılacak kadınların yaşı 40'tan 50'ye çıkarılacak. Hiç çocuğu olmayan ve parasız sağlık hizmeti alma hakkı olan çiftlere yapılacak yardım üç denemeye kadar 2.500 euro olacak. Tek çocuk sahibi olanlarda ise bu yadım iki deneme için 1,281 euro olarak verilecek. Parasız sağlık hizmeti alma hakkına sahip olmayan çocuksuz ailelerde ise yardım 1.000 euro olacak

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Görüşmeler Cenevre'de yeniden başlıyor" başlığı altında. Gazeteye göre iki lider dün akşamki yemek sırasında olumlu bir ortamda bir yol haritası üzerinde anlaşmaya vardılar. Bu gazetenin bugün bir diğer haberi ise Milli Muhafız Ordusu subaylarının emeklilik yaşı. Gazeteye göre orduda hiyerarşi kademesinde yenilenme sağlamak amacıyla zorunlu emeklilik yaşında değişikliğe gidiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand