19/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün gerçekleştirlen yerel seçim sonuçları. Gazeteye göre bir seçimlerin temel karakteristiği daha dün Kıbrıs çapında v her belediye sınırı içinde yeni rekorlar kıran sandığa gitmeme oldu. Yerel seçimler için dün kurulan sandıklardan ciddi sürpriz sonuçlar çıktı. Seçmen birçok yerde bağlı olduğu partinin direktiflerine uymayarak bir dizi belediyede değişimi getirdi ve böylece liderlere de mesaj vermiş oldu. Dünkü seçim yarışında Limasol ve Strovolo belediyelerinde son ana kadar bir korku filmi yaşandı. İşgal altında olan Mağusa belediye başkanlığı için de endişe kırmızı noktaya vardı. Tüm partilerin tek çatı altında buluştukları küçük belediyelerde dahi gösterilen adaya karşı çıkıp isyan eden ve aday olan bazı kişiler seçimleri kazandı. Eleştirlerin odağında olan bazı belediye başkanları için halk görev yenilemesine gitmedi. Yerel yönetimler haritası iki büyük partinin kazançlı çıkması ile yeniden belirlendi. AKEL Mari'deki patlama sonrası 2011 yerel seçimlerinde uğradığı büyük kayıp sonrası yeniden zemin kazandı. AKEL net partili adayla 10 belediye başkanlığı kazandı. Buna rağmen Limasol'u kaybetti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin seçim gücündeki düşüşün durduğunu ve yükselişe geçtiğini söyledi. DİSİ'de ise Limasol'da desteklediği adayın ve Mağusa'da da Galanos'un kazanması öne çıkartıldı ve bayraklaştırıldı. Parti içinde Larnaka ve Strovolo belediye başkan adayları için var olan rahatsızlık bu iki belediye ile kurtarıldı. Bu arada DİSİ^'de belediye meclis üyeliklerinde alınan partinin oy oranı spn milletvekili seçimleriyle kıyaslanıp li olumlu değerlendirme yapılıyor. DİKO ise oy oranının 1 puan yükseldiğini ileri sürerek seçim sonuçlarına yumuşak bir yaklaşım gösterdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Meclis Başkanı Nikos Vutsis Yunan tarafının işgal askerleri ve garantör güçlerle çözüm olmayacağı yönünde değişmez tezlere sahip olduğunu söyledi. Vutsis Kıbrıs sorununda geriye Yunanistan'ın da söz hakkına sahip olduğu uluslararası yanın kaldığını belirtti ve " "Kıbrıs karar alır ve Yunanistan destekler" dogmasının da belli sınırları olduğuna dikkat çekti. "Dayanışma anlaşılır birşeydir ancak burada bazı şeyleri tartışmamız gerekmektedir, garantör gücüz, Kıbrıs Avrupa Birliği'nin eşit üyesidir ve bunun sonucu olarak garantiler ve güvenlik konularında Türkiye ile ön anlaşma değil Kıbrıs Cumhuriyeti ile tam bir anlaşma ile ortak anlayış zemininin olması gerekmektedir. Yunanistan tarafının işgal askerleri ve garantilerle çözüm olmayacağına ilişkin net tavrı vardır" dedi. Vutsis devamla bir tartışmaya girildiğinde iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde yeni Kıbrıs devletinin Avrupa Birliği çerçevesinde birliğini, varlığını, özerkliğini, eşitliğini ve ada sakinlerinin güvenliğini sağlayacak bir çerçevenin bulunabileceğine de dikkat çekti. Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının çözümsüzlükten daha iyi olduğunun da altını çizdi.

SİMERİNİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Parti egemenliğine güçlü darbe" başlığı altında dünkü seçim sonuçları. Gazeteye göre vatandaşlar bu seçimlerde her zamankinden daha fazla bağımsız belediye başkanı ve belediye meclisi üyesi seçti. Birçok yerde kendi partisi ile çatışmaya girip partisine rağmen aday olan kişiler seçimleri kazandı. Dünkü seçim sonuçları hem belediye başkanları hem de belediye meclisi üyeleri düzeyinde kurumsal olmanın yanı sıra yaş açısından da ciddi bir yenilenmeyi getirdi. Bu arada öngörüldüğü oranda olmamakla birlikte yüksek oranda sandığa gitmeme olgusu da herkesi düşündürüyor. Net rakamlara bakıldığında dünkü sonuçlar iki büyük partinin 20111 yerel seçimlerine göre güç kaybına uğradığını gösteriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde 6, 8 ve10 parsellerde doğal gaz ve petrol arama izinleri konusunda Hükümetle müzakere olan bir sonraki evreye geçecek şirketlerin bu hafta içerisinde belirlenmesi bekleniyor. Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis geçen hafta yaptığı bir açıklamada 2017 yılının ikinci çeyreğinde TOTAL şirketi tarafından 11. parselde yapılacak sondaj çalışmasını çok önemli olarak nitelendirmişti. Bu parselde doğal gaz bulunması durumunda bunun Afrodit ile benzer olacağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde ilk kez Mısır'ın Zohr havzasındakine benzer jeolojik koşullarda bir sondaj çalışması yapılacak. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Enerji Koordinatörü Amos Hokstain'in yaptığı açıklama da büyük öneme sahip. Amerikalı yetkili yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununa çözüm bulma uğraşlarında herhangi bir başarısızlığın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin enerji kaynaklarını geliştiremeyeceği anlamına geldiğini söylemişti. EXXON-Mobil gibi bir şirketin üçüncü tur izin yarışında yer alma ve buraya yatırım yapma kararının enerji pazarında burada bulunmak için büyük miktarlarda doğal gaz olduğu inancını gösterdiğine de dikkat çekmişti. Hosktain aynı açıklamasında büyük bir şirketin zamanını küçük rezervlerle kaybetmediğini de belirterek "Birinci konu büyük rezervin orada olup olmadığını bilemeyeceğimizdir, ancak EXXON-MOBİL uzman jeologları burada küçük olmayan bir fırsatın olduğuna inanmaktadırlar. Bu da burada daha önce inandığımızdan daha büyük rezervler görebileceğimiz anlamına gelir" dedi. Hosktain bu arada Ankara'nın İsrail'in Türkiye boru hattı için Kıbrıs'ın oluruna gerek duyulduğunu anladığını da söyledi.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Sol'un yükseliş sürecinde ilk adım" başlığı altında dünkü yerel seçim sonuçları. Gazeteye göre dün demokrasi konuştu. Vatandaşlar yerel yöneticilerini seçti. Ortaya çıkan sonuçları AKEL tatmin edici olarak niteledi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu sonuçların ortaya çıkması sonrası yaptığı açıklamada " vatandaşlarla güven ilişkisi inşa ediyoruz ve çok kısa bir zaman diliminde partisinin oy kaybetme sürecin durdurmayı başardık" dedi. Kipriyanu partisinin halkın mesajını aldığını, endişelerini dikkate aldığın ve yerel yönetimler için en iyi vizyona sahip adayları desteklediğini ifade etti. Kipriyanu halkla yeni güven ilişkilerini tartışarak, aday listelerini belirlemede onun görüşlerini ciddi bir biçimde dikkate alarak oluşturduklarını ifade etti. " Yerel topluluklara gittik , halka net, ciddi ve gerçekçi bir biçimde tartıştık. Yetenekleri olan, bilgileri olan, namuslu ve yerel yönetimler için vizyonu sahibi kişilere destek verdik." dedi. Kipriyanu gelinen noktanın bir son olmadığına da vurgu yaptı. Bu arada önemli sayıda belediye başkanlığı kazanırken bazı yerlerde de çok az bir farkla kaybettiklerini dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta görev yapan Barış Gücü'nün görev süresini uzatma kararı almak için Güvenlik Konseyi 26 Ocak'ta toplanacak. Genel Sekreter'in Barış Gücü ile ilgili raporunu kurula 8 Ocak öncesi vermesi bekleniyor. Diplomatik kaynaklara göre iyi niyet görevi için müzakereler gelişim halinde olduğundan ayrı bir raporun yayınlanması söz konusu değil. Yazılı bir rapor yerine Espen Barth Eide Güvenlik Konseyi üyelerini Cenevre görüşmeleri ve müzakere süreciyle ilgili olarak sözlü olarak bilgilendirecek. Güvenlik Konseyi 23 Ocak’ta da kapalı bir toplantı gerçekleştirecek. Görevi devredecek şimdiki Genel Sekreter Ban Ki Mun da son basın toplantısında Kıbrıs sorununa herhangi bir atıfta bulunmadı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi "Büyük değişim" başlığı altında seçim sonuçları. Gazeteye göre dünkü seçimlerden iki büyük parti DİSİ ve AKEL güçlenerek çıktı. Belediye başkanlıklarının çoğunu kazandılar. Ancak sonuçlar bazı sürprizleri de beraberinde getirdi. Limasol'da DİSİ'nin desteklediği Nikos Nikolaidis şimdiki Belediye Başkanı Andreas Hristu'yu 9 oy farkla geçti. AKEL Limasol'da kaybederken uzun yılalr sonra Larnaka Beklediye Başkanlığını tekrardan kazandı. Strovolo'da da partisinin kararını beğenmeyerek bağımsız aday olan Papaharalbus AKEL'in desteklediği Stella Mişauli'yi az bir farkla geçti. Bu belediyede DİSİ'nin desteklediği aday üçüncü oldu. DİSİ Baf, Magusa ve Lefkoşa belediyelerini diğer partilerle işbirliği ile kazandı.

POLİTİS gazetesinin dünkü yerel seçim sonuçlarını ele aldığı bugünkü ana haber başlığı " büyüklerin kazanmasıyla ittifaklar kaybetti. AKEL Geri döndü".

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dünkü belediye seçimlerinin kaybedenleri DİKO ve EDEK oldu. DİKO, beklendiği gibi Lefkoşa Belediyesini elinde tuttu. Limasol'da Nesa Yitonya Belediyesi'ni de tekrardan kazandı. Ancak Ağlanca ve Omırfo belediyelerini kaybetti. Larnaka'da da ciddi güç kaybetti. Seçimin bir diğer kaybedeni de EDEK oldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand