Siyasi parti liderleri oy verdikten sonra açıklamalar yaptılar

Siyasi parti liderleri bugün oylarını kullandıktan sonra çeşitli açıklamalarda bulundular.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu bugün oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, bugünkü seçimlerin Kıbrıs sorunundaki önemli gelişmelerin gölgesinde yapıldığını söyledi. Neofitu özgür ve yeniden birleşmiş bir vatanda yaşamak için Kıbrıs sorunundaki uğraşıların sonuç vermesi dileğinde bulundu. Vatandaşların günlük yaşamına yapacağı etkiler açısından bugünkü seçim sürecini de önemli olarak niteleyen Neofitu, bu seçimlerin daha az parti seçimi olduğunu ve çağdaş Kıbrıs tarihinin en az parti rengine sahip seçimin yaşandığını ifade etti.

ANDROS KİPRİYAU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu oynu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada seçimlere katılım üzerinde durdu ve sandığa gitmeyen seçmenin yerine başkalarının karar aldığını söyledi. Yerel yönetimlerle ilgili seçimlerde önümüzdeki beş yılda vatandaşların günlük küçük, büyük sorunlarını yönetecek kişileri seçtiklerine vurgu yaptı.

NİKOLAS PAPADOPULOS
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos bugün oyunu Lefkoşa’da kullandı. Oyunu kullanırken yerel seçimler ve aynı anda devletin kurumları için oy verdiklerini söyledi. Bu sürece katılarak demokrasiyi güçlendirdiklerini ve yerel toplumlara saygı gösterdiklerini de ifade etti. Yerel yönetimlerin ileri götürülmesi için halka sandığa gitmesi çağrısında bulundu.

ŞİZOPULOS
EDEK Başkanı Marinos Şizopulos yerel yönetimlerin vatandaşa en yakın demokratik iktidar aracı olduğunu söyledi. Şizopulos bu nedenle de yurttaşların yığınsal katılım ile kendilerini temsil edecek kişileri seçmeleri gereğine vurgu yaptı. EDEK’in siyasi amacının, yerel yönetimlerde özlü reformlara katkı yapmak için doğru belediye başkanları ve belediye meclisi üyelerini seçmek olduğunu belirtti.

LİLLİKAS
Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas halka oy hakkını kullanma çağrısında bulundu. Seçimlere katılmamanın ülkeyi durgunlukta tuttuğu değerlendirmesinde bulundu. Demokratik seçimlerin yurttaşlara karar alma, bağlı oldukları belediyelerde ve yerleşim birimlerde karşı karşıya kaldıkları sorunların kimlerin ele almasını istediklerini ortaya koyma fırsatı verdiğini ve günlük yaşam kalitelerinin büyük oranda seçmenin kendi tercihine bağlı olacağını belirtti.

PERDIKIS
Ekoloji Hareketi –Vatandaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis vatandaşın bugün kendisine düşen sorumluluğu üstleneceğini söyledi. Bugün sandığa gitmeme ve seçimlere ilgi göstermeme günü olmadığına dikkat çekti. Yurttaşlara sorumlu kişiler olduklarını gösterme ve temizlik, yeşil alanlar yaratma ve atıklar konusunu yönetme konularında istedikleri kişiye oy verme çağrısında bulundu.

THEOHARUS
Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu kendi oyunu verirken seçmene sandığa gitme çağrısında bulundu.”Sandığa gitmeyerek ve dramının gelişimine uzaktan bakarak kendimizi suçsuz göremeyiz” dedi. Durumu değiştirmenin seçmenin elinde olduğuna vurgu yaptı.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:41

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand