17/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre 12 Ocak'ta Cenevre'de gerçekleştirilecek beşli konferans öncesi yoğun diplomatik bir hareketlilik yaşanıyor. Çalışmalar konferansa diğer unsurların da somut olarak Avrupa Birliği'nin ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin de katılımını hedefliyor. Avrupa Birliği konferansa katılımını netleştirdi ve Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Şonas dün yaptığı açıklamada bu katılım için iki toplumun onayını aldıklarını söyledi. Ancak Avrupa Birliği'nin konferansta oynayacağı role ilişkin durum gri. Kıbrısrum tarafı bulunacak çözümün Avrupa müktesebatına uyumunun güvence altına alınması için bu katılımın özlü olmasında ısrar ediyor. Buna karşı Türk tarafı beklentileri boşa çıkaracak bir tavır içinde ve Avrupa Birliği'nin Cenevre'de "sadece var olması" görüşünü savunuyor. Türk tarafı Komisyon Başkanı Jan Klot Yunger'in rolünün müzakere salonu dışında bekleyen Birlik teknokratı Piter Van Nufel ile porantılı olması gerektiği düşüncesinde. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Brüksel'de Komisyon Başkanı Jn Klot Yunger ile görüştü ve bu konuyu ele aldı. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in görüşme sonrası "Komisyon Başkanı ve Cumhurbaşkanı'nın ortak arzuları, üye bir devlet için en iyi garantinin, yönetim sisteminin ve Avrupa Birliği üyeliğinin işlerliğiydi" açıklaması yaptı. Bu arada Lefkoşa'da da diplomatik hareketlilik var. Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Lefkoşa büyükelçileri sürece dahil olmuş durumda. Rusya ve Fransa'nın Cenevre konferansına aktılım arzuları net. Çin de buna olumsuz yaklaşmıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin katılımına kesin gözüyle bakılırken Britanya zeten garantör ülke olarak yer alacak. Bazı ülkelerin Rusya'nın Cnevre'deki varlığına olumlu bakmadıkları v beş konsey üyesinin katılımı konusunun bu nedenle henüz açık kaldığı haberleri de alınıyor. Kıbrıs`ta birlik ve istikrarın sağlanmasının herkesi ilgilendiren bir durum olduğuna işaret eden yetkili, bölgedeki sorunların birisinin çözümlenmesinin memnuniyetle karşılayacak bir durum olacağını söyledi. Kasulidis ise, Ürdün`ün bölgede kilit rol oynayan bir ülke olduğunu ve “Ortadoğu fırtınasında bir kaya” olduğunu söyledi. Ürdün`ün terörle mücadele eden ülkelerden biri olduğunu, Ürdün`de bir dizi terör saldırıları meydana geldiğini ve ülkede çok göçmen barınma merkezlerinin faaliyet gösterdiğini ifade eden Kasulidşs, Kıbrıs ve Yunanistan ve Ürdün arasında bir çok alanda üçlü işbirliğini teşvik ettiklerini ifade etti. Kıbrıslı bakan, “amacımız dünyanın bu köşesinde güvenlik, istikrar ve refahın sağlanmasıdır” dedi. Kıbrıs ve Ürdün`ün ortak bölgesel bir gündem paylaştıklarını ifade eden Kasulidis, “bundan dolayı karşı karşıya geldiğimiz bu zor günlerde işbirliği sağlanması önemlidir” dedi.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs ve Ürdün dün diplomatik ve hizmet pasaportu taşıyanlara karşılıklı vize uygulamasının kaldırılması, 2017-2020 döneminde eğitim ve kültür alanlarında işbirliği anlaşması imzalayarak ilişkilerini güçlendirme ve derinleştirme yönünde ileri adım attılar. Bu anlaşmaları Kıbrıs dışişleri bakanı Yuannis Kasulidis ve Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nasser Judeh imzaladı. Anlaşma töreni öncesi iki yetkili baş başa görüşmelerde de bulundu. Judeh yaptığı açıklamada Kıbrıs ve Ürdün arasındaki güçlü ilişkilere değindi ve iki ülkenin belli konularda ortak fikirler paylaştıklarını söyledi. Konuk yetkili, devamla, Kıbrıs`ın Ürdün için büyük önem taşıyan bir ülke olduğunu ve Kıbrıs`ın AB ve diğer uluslararası seviyede ve Doğu Akdeniz bölgesinde önemli bir rol oynadığını söyledi. Kıbrıs sorununa değinen Judeh, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakereleri yakında izlediğini ve gelecek kritik aşamanın başarılı olmasını diledi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Adalet Bakanı İonas Nikolau'nun gazeteye verdiği röportaj . Gazeteye göre İonas Nikolau röportajında Kıbrıs futbolunda ciddi sorunlara ilişkin kartlarını açtı. Bugün takımların yönetim kurullarında yer alan ve atletizm şirketleri başkanlığı yapan çevreler olduğunu ve bunun mümkün olmaması gereğine dikkat çekti. Hazırladıkları yeni yasa önerileri paketinde "Etik Komisyonu" kurulmasını öngördüklerini dile getirdi. Kıbrıs Futbol Federasyonu'nu da açıklanan önlemleri uygulamaması durumunda bazı kişilerin yasadışı faaliyette bulunur duruma düşeceğini dile getirdi. Bakan aynı röportajında polis teşkilatındaki çürüme konusuna da değindi ve bazı polislerle yer altı dünyasındaki ilişkileri ilgilendiren yeni genişletilmiş davalara dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hellimin uluslararası pazardaki durdurulamaz yükselişi sürüyor. Krismas ve yeni yıl öncesi hellim dış satımında daha da artış olması bekleniyor. Resmi verilere göre Britanya'da hellim tüketimi Kıbrıs'ı geçmiş durumda. Bazı büyük super market zincirleri Krismas için müşterilerine sundukları hediye paketlerinde hellim de koymuş durumdalar.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Koşi atık toplama merkeziyle ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Helectoras şirketi Koşi atık toplama ve işleme merkezine uyarıda bulundu. Şirket atıklarla ilgili Larnaka ve mağusa kazaları yerleşim birimlerinden 21,7 milyon euro istiyor. Şirket bu yöndeki uyarı ile özünde yeni sözleşme için devlet üzerinde baskı kurmaya çalışıyor. Şirkete ödemeler geçen Mart ayında durdurulmuş ve var olan sözleşmenin uygulanmasında yolsuzluklar nedeniyle ceza davası açılması çalışması başlatılmıştı. .

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Seçimler Dairesi Müdürü Konstandinos Nikolaidis, pazar günü yapılacak yerel seçimlerde herşeyin sorunsuz bir şekilde yürümesi durumunda akşam saat 10'a kadar belediye başkanları ve köy muhtarlarının isimlerinin belli olacağını açıkladı. Dün düzenlediği basın toplantısında konuşan Nikolaidis, köy muhtarlarının isimleri ve köy yönetim kurulları isimlerinin pazartesi günü erken saatlerde resmi olarak açıklanacağını söyledi. Nikolaidis, “18 Aralık tarihinde yapılacak seçimler için hazırız” dedi. Nihai seçim listesine değinen yetkili, kayıtlı seçmenlerin sayısının 561 376 olduğunu söyledi. Bölge olarak seçmenlerin sayısı ise: Lefkoşa`da 217 947, Limasol`da 155 978, Magusa`da 33 322, Larnaka`da 95 717 ve Baf`ta 58 412. Yukarıda ifade edilen seçmenler arasında 16 740 Avrupa Birliği vatandaşı bulunduğunu ifade eden yetkili, bunlardan çoğunun Yunanlı ve Britanyalı olduğunu açıkladı. Nikolaidis, seçmenler arasında 634 Kıbrıslı Türk olduğunu ifade etti. Türk işgali altındaki bölgelerde ikamet eden Kıbrıslı Rumların sayısına değinen yetkili, Girne bölgesinde 70 kişi ve Magusa bölgesinde 161 kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğunu söyledi. Pazar günü 1 344 seçim merkezi olacağını belirten Nikolaidis, merkezi cezaevinde de seçim merkezi olacağını açıkladı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi " Cenevre'ye daha güçlü gidiyoruz" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün Brüksel'de Komisyon Başkanı Jn Klot Yunger ile görüşmesi sonrası Kıbrıs'ın Cenevre'de çok katılımlı konferansta Avrupa Birliği'nin güçlü desteğine sahip olacağı damgalandı. Avrupa Komisyon Başkanı'nın konferansa katılması için Malta'nın 12 Ocak'a denk düşen Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenme tarihini değiştirmesi bunun güçlü bir göstergesi. Dünkü Anastasiadis-Yunger görüşmesi sonrası bir açıklama yapan sözcüsü Komisyon'un Cenevre için hazır olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Avrupa Birliği Zirve çalışmaları sonrası basına yaptığı açıklamalarında “bu, belki de Kıbrıs sorununun çözümü için son fırsattır. Koşulların o kadar da iyi olmamasına rağmen, çözüm için bir ümit penceresini açık tutmalıyız” dedi. Yunanistan Başbakanı, ilgili bir soruya, “zamanlama mümkün olan en iyisi değildir. Çünkü Avrupa-Türkiye ilişkilerinde olumsuz bir gündem yörüngesine girdik. Türkiye, özellikle darbeden sonra, aradaki gerginliği sürekli daha da tırmandırıyor ve çok defa uluslararası anlaşmalar konusunda kuşkular dile getiriyor. Diğer yandan olumlu bir şey var: Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıs Türk toplumu lideri çözüm istiyor ve bunu içtenlikle dile getiriyorlar. Bunun belki de son bir fırsat olduğuna inanıyorum. Çünkü üzerinden bir kaç yıl daha geçerse, adada aktif nesil olacak nesiller, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin birlikte yaşadıkları anılara sahip olmayacaklar ve “verileri değiştirmek için hiç bir sebep yok” görüşleri artacak”. dedi. Tsipras bu arada bu sorunun En nihayet Avrupa Birliği`nin de bir başarıya imza atması için son bir fırsat olduğu görüşünü de dile getirdi ve devamla da “Bu nedenle, bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile biz, tarafımızdan, Avrupa`dan aktif bir rol üstlenmesini istedik. Kıbrıs bugün AB üyesi bir ülkedir. Türkiye ile istişarelerde bulunan üçüncü bir ülke değildir. Bunun dışında, Kıbrıs sorununa çözümün geniş bölgede ve aynı anda, göç akınları konusunda Avrupa-Türkiye ilişkileri üzerinde olumlu etkileri olacak. Diğer yandan, net kırmızı çizgiler belirledik. 60`lı yıllara öz, çağ dışı garantilere dayalı bir çözüm olamayacağını net olarak ortaya koyduk. Türkiye`nin Türk askerlerinin adada kalmasını diretmesi durumunda da bir çözüm olamaz. Böyle bir gelişmenin, sadece Yunanistan ve Kıbrıs değil, aynı zamanda, AB için de olumsuz olacağını, masadaki 27 üyesinden birinin Türk askeri tehditleri altında bulunacağını net olarak AB`ne belirttik." dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:22

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand