Kıbrıs, AB Zirve sonuçlarından memnun

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis medya mensuplarına yaptığı kısa açıklamada Kıbrısrum tarafının Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözüm bulunması için mümkün olan herşeyi yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı 9, 10 ve 11 Ocak tarihlerinde Cenevre’ye gidileceğini ve 12 Ocak’ta da garantör güçler ve tabi ki diğer ilgili tarafların katılımıyla Kıbrıs’la ilgili konferansın toplanacağını ifade etti.
Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de dün akşam Brüksel’de yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Zirve sırasında ağırlık yaşanan süreç ve Cenevre konferansı olmak üzere Avrupa Birliğine üye devlet ve hükümet liderlerini Kıbrıs sorunuyla ilgili bilgilendirdiğini söyledi. Hristodulidis, Cumhurbaşkanı’nın bilgilendirmesini izleyen diyalog ve ortaya çıkan sonuçlar ile Avrupa Birliği liderleriyle kurum sorumlularından aldığı yanıtlardan tam olarak memnun olduğunu belirtti. Hristodulidis, Avrupa Birliği’nin, üye bir devletiyle bağlantılı özellikle güvenlik ve garantiler konusunda üzerine düşen rolü oynamaya hazır olmasının özel bir öneme haiz olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çözüm sonrası da Avrupa Birliği üyesi olmaya devam edecek olması nedeniyle bu niteliğinin Kıbrısrum, Kıbrıstürk Kıbrıs halkının tümünü için en iyi güvenlik supabı olacağına vurgu yaptı. Hükümet Sözcüsü Zirve sırasında Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmalarda Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un, Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker’in, Dış Politika Komiseri Federika Mogerini’nin ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın da konuştuklarını ifade etti.

Kaynak:KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:43

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand