16/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dün gerçekleştirilen Avrupa Birliği zirvesinde Kıbrıs sorununun ele alınmış olunması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in müdahalesi sonrası Avrupa Birliği Zirvesi sonuç bildirgesinde özel atıfla Lefkoşa, Cenevre öncesi Birliğin olumlu yaklaşımı sağladı. Yoğun perde gerisi çalışmalar ve temaslar sonrası dün Brüksel'de gerçekleştirilen Zirve'de Kıbrıs sorununda olumlu bir tavır ortaya çıktı. Bu sürece Yunanistan Hükümeti'nin katkısı da önemli oldu. Sonuç bildirgesinde Kıbrıs'la ilgili paragrafta " Avrupa Birliği, Kıbrıs'ın Birlik üyesi olduğunu ve çözüm sonrası da üye olarak kalacağını dikkate alarak, Kıbrıs'la ilgili 12 Ocak Cenevre konferansına katılmaya hazırdır" dendi. Bu yaklaşım Kıbrıs Hükümeti'ni memnun etti ve bunun bir katma değeri olduğunu ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümü olgusu yorumuna atıfta bulunduğu değerlendirmesi de yapıyor. Hükümet çevrelerine göre bu olgu, onaylanan paragrafın ilk bölümünde ifade edilen Avrupa Konseyi'nin Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi yönündeki gelişen süreci Kıbrıs Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelere katılımıyla desteklediği görüşünden ortaya çıkıyor. Bu ifade şüpheye mahal bırakmayacak bir biçimde olumlu olarak değerlendirildi. Aynı anda söz konusu paragrafta "Kıbrıs Cumhuriyeti" ifadesinin değil "Kıbrıs" ifadesinin kullanıldığına da dikkat çekildi. Filelefteros'un elde ettiği bilgilere göre en az bir Birlik üyesi bir ülkenin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne atfı imzalamayacak olması dikkate alınarak deklarasyonda bu ifadeye yer verildi. Bu arada Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis de zirve sonrası yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin, üye bir devletiyle bağlantılı özellikle güvenlik ve garantiler konusunda üzerine düşen rolü oynamaya hazır olmasının özel bir öneme haiz olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çözüm sonrası da Avrupa Birliği üyesi olmaya devam edecek olması nedeniyle bu niteliğinin Kıbrısrum, Kıbrıstürk Kıbrıs halkının tümünü için en iyi güvenlik supabı olacağına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta güvenlik konusunun Yunanistan ve Türkiye arasında görüşülmesine kısa bir sürede başlanması bekleniyor. İlk toplantının gelecek hafta Dışişleri Bakanlıkları genel müdürleri düzeyinde Ankara'da gerçekleştirilmesi olasılık dışı değil. Bu toplantıya Yunanistan adına Büyükelçi Paraskevopulos katılacak. Toplantıda güvenlik ve garantiler konuları tartışılırken Tsipras ve Erdoğan arasında bir görüşmenin zeminin hazırlanmasına da çalışılacak. Liderler görüşmesinin Ocak ayı içinde ve her halükarda Konferans öncesi gerçekleşmesi bekleniyor. Bu en azından iki ülke hükümetinin mutabakatıdır. İki ülke Dışişleri Bakanları Kocas ile Çavuşoğlu geçen hafta Hamburg'ta yaptıkları görüşmede ldierler görüşmesi için hazırlıkları başlatma kararı almışlardı.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi dün gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Zirve toplantısı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin sunumunu yaptığı dünkü Avrupa Zirvesinden iki olumlu sonuç çıktı. Bunlardan ilki Avrupa Birliği'nin kurumsal örgütlerinin ve aynı zamanda güçlü üyelerinin Kıbrıs sorunuyla ilgili konferansa özlü bir biçimde katılma arzusu içinde olması. Diğeri ise Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununun çözümü durumunda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümü olgusunu netleştirmesi. Zirve sonuç bildirgesinde Kıbrıs sorununa atıfta bulunan bir paragrafın yer alamsı da çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu paragraftaki ifadelerin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupalı karakterini ve aynı zamanda çözüm sonrası tamamı ile Avrupalı bir çerçevede dönüşümünü güçlendirdiği belirtiliyor. Avrupa Birliği'nin Cenevre konferansına katılım arzusu da dile getiriliyor. Gelişmeleri yakından izleyen Avrupalı diplomatik çevrelere göre Avrupa Birliği Cenevre konferansına katılacaktır ancak bu katılımın kesin ne olacağı daha sonra netleştirilecek. Avrupalıların bu süreçte Lefkoşa'ya verdiği gerçek desteğin başını Berlin çekiyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'deki temaslarında Avrupa Birliğine üye bir devletin üçüncü ülkelerin garantisi altında olmasının olası olmadığını söyledi. Bunun yanı sıra Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün işlerliliğinin sağlanması için mutlak bir biçimde Avrupa müktesebatı ile uyumlu olması gerektiği görüşünü de savundu. Farklı bir durumda bunun Avrupa Birliği'nin işleyişine sorun yaratacağı uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Avrupa Birliği kurum liderlerinden Cenevre konferansında aktif rol oynamalarını istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği zirvesi, çerçevesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşen Almanya şansölyesi Angela Merkel Kıbrıs sorununda gündemde olan konferansa büyük ilgi gösterdi. Berlin uluslararası sorunlarda daha aktif olma konusunda kararlı bir görünüm içersinde. Bu çerçevede 12 Ocak Cenevre Konferansına da katılma arzusunda. Almanya Dışişleri Bakanının Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yakından izlediği ve Kıbrıs sorunda rol oynamak istediği görülüyor. Sürece dahil olma konusuna daha az bir düzeyde olsa da Fransa da ilgi gösteriyor. Almanya'nın konferansa katılması durumunda Fransa da katılacak.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Avrupa Birliği liderleri Cenevre zirvesine katılacak" başlığı altında. Gazeteye göre Avrupa Birliği zirvesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e tam destek veren Avrupa Birliği liderleri Birliğin çok katılımlı Kıbrıs konferansında da üst düzeyde temsilinden yana.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda çalışmalarını sürüden müzakereciler dün yeniden görüştüler. Andreas Mavroyannis ve Özdil Nami dünkü görüşmeleri sırasında olası bir çözümün uygulanma sorunları ve ilk günde neler olacağı üzerinde durdular. Bu görüşmeye katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide daha sonra tweetr üzerinden yaptığı açıklamada verimli bir görüşme yapıldığına vurgu yaptı. İki müzakereci Pazartesi günü de görüşecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs çözüm sonrası da Avrupa Birliği'nde devam edecek" başlığı altında dünkü Avrupa Zirvesi. Gazeteye göre Avrupa Birliğine üye 28 ülke Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çözüm sonrası da Avrupa Birliği'ne üye olmaya devam edeceğini belirtip Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çözümle dağıtılacağı tehlike söylemine yanıt vermiş oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Fransa’nın Kıbrıs Büyükelçisi Rene Troccaz, ülkesinin Kıbrıs sorununun çözümünü arzuladığını dile getirdi. Dün AKEL Merkezinde Büyükelçi Troccaz ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yaptığı açılamada Andros Kyprianou, Fransa Büyükelçisi ile çok yapıcı ve dostane bir görüşme yaptıklarını duyurdu. Kiprianu görüşmede özlü ve yönteme ilişkin sorunların da ele alındığını açıkladı. Fransa Büyükelçisi ise ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasını istediğini söyledi. “Bu çözüm kesinlikle her şeyden önce Kıbrıslıları, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler ilgilendiren bir konudur. Ancak, bizim de, Kıbrıs sorununun çözümünde Avrupa Birliği üyesi ülke olarak bazı sorumluluklarımız var. Kıbrıs sadece bir Birleşmiş Milletler sorunu değil, bir Avrupa konusudur. Bu, Birleşmiş Milletler himayesi altında ilerleyen bir süreçtir ve Güvenlik Konseyi Daimi üyesi olan bir ülke olarak Fransa da bu sürece yardım etmek istiyor. Bu konularda Andros Kiprianu ile çok ilginç bir görüşme gerçekleştirdik”. dedi.
Fransa da Cenevre Konferansına katılacak mı ve hangi düzeyde katılacak? Sorusuna Büyükelçi bu konuyu düşünecekleri yanıtı verdi ve “Biz, düşüncelerimizi dile getirdik. Biz bir şey beklemiyoruz. Biz sadece Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olmak istiyoruz. Bu çerçevede ilk söz Birleşmiş Milletler'e ait. Şu an Avrupa Birliği Zirvesi gerçekleştirilmektedir ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis diğer Birlik üyesi ülkelerin ve Fransa'nın desteğini de isteyecektir. Biz, Güvenlik Konseyi üyesi olarak taraflara yardım etmeye hazırız. Bu, bize bağlı değil. Biz sadece yardım etme niyetimizi dile getirdik” dedi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Avrupa Birliği sonuç bildirisi aracılığıyla Cenevre'de başlığı altında. Gazeteye göre Avrupa Birliği Kıbrıs sorunundaki süreçte aktif rol oynamak istiyor ancak Türk tarafı buna engel çıkarıyor. Gözlemci statüsünün ötesinde bir rol oynayamayacağı görüşünü savunuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığından bir yetkili Viktoria Nuland'ın Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs'a güvenlik konusunda öneri sunduğuna ilişkin bir soruya diplomatik konuşmalara ilişkin detay vermediklerini yanıtını verdi. Yetkili sadece Birleşik Devletlerin Kıbrıs'ın iki bölgeli iki toplumlu federal bir çatı altında yeniden birleşmesinden yana olduğu görüşünü tekrarladı. Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin Kıbrıslı özelliğinin devamını desteklediklerini de belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand