14/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Dün Anastasiadis ile Akıncı arasında gerçekleştirilen görüşme. Gazeteye göre dünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesinde Cenevre konferansının yöntem ve özüne yönelik önemli temel bir konu olan katılımcılar konusu ele alınmadı. Bunun temel nedeni de bu konuya yapışıp kalmaları ve sürecin bundan olumsuz etkilenmesi korkusu oldu. Dün üç saat süren görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı konuya ilişkin görüş ayrılıklarının bir veri olduğunu belirtti ve arzulanana yani askıda olan konularda olası en geniş görüş birliklerini sağlamaya ters olacak bir durumla karşılaşılmaması için bu konuyu ele almaktan kaçındıklarını ifade etti. Ancak Anastasiadis ve Akıncı bu yakıcı konuyu 9 Ocak Cenevre görüşmelerinin başlaması öncesi ele almak zorundalar. İki liderin dünkü görüşmesi olumlu bir atmosferde gerçekleştirildi, askıda kalan konular ele alındı ve bazılarında yakınlaşma sağlanırken bazılarında farklı görüşler varlıklarını korumaya devam etti. Dünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi öncesi iki müzakereci Mavroyannis ile Nami de bir araya geldi. Elde edilen bilgilere göre bu görüşmede güvenlik, iç güvenlik, ve Bileşik Kıbrıs'ta yasalar ve düzen konuları ele alındı. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis de dün Lefkoşa'da görev yapan Avrupa Birliği'ne üye ülke büyükelçilerine süreçle ilgili bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Büyükelçilerinin sorularını da yanıtladı. Bu sorulardan biri de Türk işgal askerlerinin adadan ayrılmasına yönelik geçiş süreci zamanıydı. Cumhurbaşkanı bu soruya " en kısa süre en iyisidir" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı bugün öğleden sonra da Brüksel’de Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın da katılacağı bir toplantıda Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile bir araya gelecek. Görüşmede güvenlik ve garantiler konularında Lefkoşa ile Atina’nın ortak çizgisi belirlenecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'a gelen yolcu sayısında Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre %28 artış oldu. Devlet İstatistik dairesi verilerine göre Ekim ayında adaya gelen yolcu sayısı 492.665 oldu. Bunların %77,1'i yani 357.194'ü turistti. Ekim ayında adaya gelen turist sayısında da %32,6 oranında artış gözlemlendi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununun yarın Avrupa Konseyi'nde tartışılacak olunması. Gazeteye göre Avrupa Birliği'nin Cenevre'de gerçekleştirilecek Kıbrıs sorunuyla ilgili konferansa katılımı konusu yarınki Avrupa Konseyi toplantısında Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından gündeme getirilecek. Kıbrısrum tarafının güvenlik konusundaki yaklaşımı da Konseyin bilgisine getirilecek. Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bu konuya ilişkin Lefkoşa'da görev yapan Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin Büyükelçilerine de bilgi verildi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin dışişleri bakanlarının yarınki Avrupa Birliği zirvesinde sonuç bildirgesi konusunda anlaşmaya varmada ortaya çıkan zorluklar Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerini daha da olumsuz bir noktaya sürükleyebilir. Avusturya, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin resmi olarak ertelenmesinden yana ve bu konuda ısrar ediyor. Türkiye'de meydana gelen son terör saldırısı sonrası Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri yeni bir evreye girmiş durumda. Türkiye, Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri PKK'ya destek vermekle suçluyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Avrupa Parlamentosu'na ağır eleştirilerde bulundu. Dünkü Dışişleri Bakanları toplantısında Almanya, Avusturya'nın tezini geri çekmesi için büyük çaba harcadı. Ortak deklerasyonda Türkiye'nin tam üyelik müzakere sürecine atıfta bulunulmamasını istedi. Bu görüşü savunan Dışişleri Bakanalrı Kıbrıs sorununu da ileri sürdüler ve böylesi bir adımın Kıbrıs'taki süreci olumsuz etkileyeceği görüşünü savundular. Almanya Dışişleri Bakanı Frank Stainmaier bu görüşünü ana seslendiricisi oldu. Ancak Avusturya ve Hollanda pozisyonlarından geri adım atmadılar.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi "Konferans konusu Cenevre öncesi netleştirilecek" başlığı altında dünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs'ta Gerçek Bireysel Tüketim, Avrupa Birliği ortalamasının %90'nına ulaştı. 2015 Satın Alma Gücü cinsinden ifade edildiğinde 2014 yılına kıyasla 1 puan arttığı görülmektedir. Bu arada, Satın Alma Gücü olarak bakıldığında, Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla Avrupa Birliği ortalamasında 2014 yılına kıyasla 2015'te artarak %81'den %82’ye ulaştı. 2015 yılında, satın alma gücü standartları arasında hane başına Gerçek Bireysel Tüketim oranı en düşük %53 ile Bulgaristan'da En yüksek ise %137 işle Lüksemburg’da. On üye ülkede, 2015 yılında Gerçek Bireysel Tüketim oranı Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde hareket etti. Avrupa Birliği'nde en yüksek düzey, Almanya'dan bir sıra önde bulunan Lüksemburg’da ve Birlik ortalamasının %37 üstünde. Bunu, ortalamasının %10 ile %20'si arası düzeyde Avusturya, Danimarka, Belçika, Finlandiya, Britanya, Fransa, Hollanda ve İsveç takip ediyor. İtalya, İrlanda ve Kıbrıs'ın düzeyi Birlik ortalamasının %10 oranından biraz daha düşük. Buna karşı İspanya, Litvanya, Portekiz ve Malta'da bu oran %10 ile %20 oranında daha düşük. Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Slovakya, Polonya ve Estonya ise ortalamadan %20 ile %30 oranından daha düşük bir düzeyde. Beş üye ülkede Gerçek Bireysel Tüketim oranı ise Birlik ortalamasının 30 birim kadar daha altında bulundu. Letonya ve Macaristan %30 ile %40, Romanya, Hırvatistan ve Bulgaristan ise ortalamanın 40 birim altında bulunuyorlar.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Konferansın bileşeni konusunda kesin karar Cenevre öncesi alınacak" başlığı altında. dünkü Anastasiadis-Akıncı görüşmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Bankası hissedarları dün gerçekleştirdikleri olağan üstü toplantıda Banka’nın Londra Borsası’na girişine yeşil ışık yaktılar. %99,74 oranında hisseyi temsil eden temsilci buna olumlu oy verdi. Hissedarlar aynı zamanda Atina Borsası’ndan çıkma kararı da aldı. Banka’nın Londra Borsa’sı ile müzakerelerinin Şubat ayı içinde tamamlanması bekleniyor. Bugünkü toplantı sırasında Yönetim Kurulu Başkanı Josef Akerman Banka’nın İrlanda’da ana bir şirket kuracağı taahhüdünde bulundu ve Londra Borsası’na girişin bankanın mülkiyet rejiminde herhangi bir değişlik meydana getirmeyeceğini söyledi. Banka Genel Müdürü John Patrik Hurigan ise Banka’nın Londra Borsası’na girmesiyle Kıbrıs’ın yabancı yatırımcı çekmede görünümü iyileştirerek uluslararası piyasalarda öncü rolünü üstleneceğini ifade etti.

SİMERİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs tam üyelük sürecinde Ankara'nın yanında" başlığı altında Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerine ilişkin olarak yaşanan tartışmalar. Gazeteye göre Avusturya dün Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nde Türkiye'nin tam üyelik süreciyle ilgili sonuç ortaya konmasına müsaade etmedi v veto hakkını kullandı. Kıbrıs ise Kıbrıs sorunu nedeniyle Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerinin dondurulmasından yana değil. Kıbrıs bu konuda Slovakya'nın uzlaşı formülüne destek verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Uluslaarası Enerji konuları Özel Temsilcisi ve Koordinatörü Amos Hokstayn ile görüştü. Görüşmede geniş bölgede enerji planlamaları, Kıbrıs'ın rolü ve Kıbrıs'ın kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde üçüncü izin süreci el aldındı. Amerikalı yetkili Cumhurbaşkanı'ndan sonra Enerji Bakanı Lakkotripis, Hükümet Sözcüsü Hristodulidis ve diğer devlet yetkilileriyle de bir araya geldi. Bu arada Hidrokarbon Danışma Komitesi'nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesindeki izin başvurularına yönelik tavsiye raporu Enerji Bakanı'na sunuldu. En çok ilgi 10. parsele gösterilmişti. Bu parsel Mıırın Zohr havzası ile komşu ve oradakine benzer rezervlere sahip olduğuna inanılıyor. Bu parsele başvuran Exxon-Mobiş şirketinin Başkanı'nın Birleşik Devletler'de Başkanlık görevine seçilen Trump tarafından Dışişleri Bakanlığına aday gösterilmesi de Kıbrıs açısından ilginç bir gelişme oldu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand