13/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda garantiler konusu. Gazeteye göre garantiler konusunda bir uzlaşı formülünün bulunması için yoğun çalışmalar yapılıyor. İki taraf arasında var olan ciddi görüş ayrılığı bu konuda "ince dengenin" bulunabileceğine inanan uluslararası oyuncuları hareketlenmiş durumda. Bu oyuncular arasında Espen Bath Eide da var. Eide "sürece yardımcı olacak" formülü oluşturmaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler'in önünde Ankara'nın garantilerin kaldırılmasının söz konusu olmadığına ve askerlerinin de sayısı azaltılsa da adada kalacağına yönelik konuya ilişkin kesin tavrı var. Kıbrısrum tarafı ise garantilerin kaldırılmasından ve askerlerin adadan ayrılmasından yana. Mustafa Akıncı Yunan Devlet Televizyonu ERT'te yayınlanan röportajında garantilerin tekrardan değerlendirilmesi için 15 yıllık bir geçiş süreci konması görüşünü dile getirdi. Bu görüş de Ankara'nın bu aşama resmi tavrı olarak değerlendiriliyor. Eide 15 yıllık geçiş süresini abartılı bir süre olarak görüyor. Buna karşı Kıbrısrum tarafının Türk ordusunun adadan ayrılması için önerisi olan 5 yılı da kısa bir süre olarak değerlendiriyor. Eide sistemin çağdaşlaştırılması gerektiğine atıfta bulunarak iki taraf arasında bir noktada duruyor. Bu arada güvenlik konusu yarın Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Yunanistan başbakanı Aleksis Tsipras arasında Brüksel'de de ele alınacak. Bu görüşmeye iki liderin çalışma arkadaşları da katılacak. Anastasiadis ve Tsipras durumu değerlendirip Cenevre görüşmesi öncesi politika belirleyecek. Elde edilen bilgilere göre Atina yarınki görüşmeye teknokratlar düzeyinde hazırlık yapmış durumda ve bu konuda Dışişleri Bakanı Nikos Kocas tarafından hazırlanan belge bir araç olarak ellerinde. Bu arada bugün Lefkoşa'da Anastasiadis ve Akıncı bir araya gelecekler ve durum değerlendirmesinde bulunacaklar.. Bu görüşme öncesi iki tarafın müzakerecisi de 1 Aralık sonrası bugün dördüncü kez görüşecek. Şimdiye kadarki görüşmelerde iki müzakereci arasında kayda değer bir ilerleme sağlanamadığı belirtiliyor. Görüşmeler olumlu bir ortamda gerçekleştiriliyor ancak konuların özüne yönelik ileri adımlar atılamıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Çalışma Bakanlığı toplu sözleşmeler ya da kişisel sözleşemler çerçevesinde öngörülen 13. maaşların ödenememesinin cezai bir suçu teşkil edeceğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre 13ç maaş çalışanın maaşının bir kısmını teşkil ediyor ve bunun ödenmememsi Maşların Korunması Kanunu'na aykırı. Bu kanuna göre bu maşı ödemeyen işveren 6 aya kadar hapis ve/veya 15 bin euroya kadar para cezasına mahkum edilebilir.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı arasında güvenlik ve garantiler konusunda var olan görüş ayrılığı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis SİGMA televizyon kanalına ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı da ERT televizyon kanalına verdiği röportajda güvenlik konularına ilişkin tavırlarını açıkladılar. Mustafa Akıncı garantilerin çözümün ilk anından kaldırılmasının olası olmadığını söyledi. Bunun yanı sıra çözümsüz 10 konunun kaldığını ve bunların al-ver yöntemi ile çözülebileceğini ifade etti. Avrupa Birliği'nin konferansa katılımın ikinci düzey katılım olabileceği görüşünü savundu. Müzakerelerde bugüne kadar haritada isimlerin ve toprakta bölgelerin tartışılmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise 1 Aralık yemeğinde süreçle ilgili kararı Atina ile müzakere etmeden aldığını belirtti. Cenevre görüşmelerinin başı ve sonu olmadığını ifade etti. Bu görüşmelerin devam etme olasılığının var olduğunu ve başarısız kalınması durumunda herkesin kendi sorumluluğunu üstlenmesi gereğine dikkat çekti. Avrupa Birliği'nin konferansta ya Yunger ya da Mogerni ile var olacağını duyurdu. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin de var olacağını çünkü kendisinin Cumhurbaşkanı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin de konferansta var olmaları gereği görüşünü savundu çünkü çözümü güvence altına alacak ve "statükoyu" koruyacak olanın onlar olduğunun altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanlı müsteşarı Konstantinos Petridis Hükümetin kamu hizmetleri reform paketinin bir bütün olarak reddedilmesi sonrası dün düzenlediği basın toplantısında " partisel ve ideolojik kökeninden bağımsız siyasi egemen yapının gerek oy avcılığıyla gerekse çıkarlara hizmet ederek var olan sistemi kullandığını" söyledi. Petridis paketin bütün olarak reddinin var olan sistemi koruyup kalıcılaştırdığını belirtti. Petridis, bu sistemin yıllar önce kurulduğunu ve kamu hizmetlerinin artış, atama ve terfiler dağıtılarak hükümetler, partiler ve siyasetçiler tarafından bir ganimet olarak kullanıldığına vurgu yaptı. Bu alandaki reformların ideolojik bir içerik vermeden ulusal bir konu olarak ele alınarak siyasi karşıtlığın dışında tutulduğuna dikkat çekti. Verdikleri uğraşının ta baştan bilimsel argümanlara ve Dünya Bankası’nın uzmanlarının çok detaylı incelemelerine dayandığını da ifade etti. Petridis yapılan tespitleri sürdürülebilir olmayan kamudaki maaşlar, güvenilir olmayan süreçler, rüşvet, değerlendirme sisteminde herkesin aynı düzeye indirilmesi, kapalı yapılar ve sınırlı hareketlilik olarak özetledi. Buna karşı AKEL Hükümetin önerilerinin bütünsel ve işler olmadığını açıkladı. EDEK ise bu önerilerin reform önerisi değil kamu hizmetlerinin düzensizleştirilmesi olduğu görüşünü savundu.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Güvenlik konusunda gidilecek yol var" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Cenevre görüşmeleri öncesi tüm başlıklarda askıda olan konuların halledilmesi için yoğun çalışmalar yapılıyor. Eide güvenlik konusunun çağdaşlaştırılmasının mümkün olduğunu söyledi. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu da yaptığı bir açıklamada herkesin dikkatini bu sürece nasıl karar alındığına değil nasıl değerlendirileceğine odaklaması gerektiğini söyledi. Kıbrıs sorununda çok kritik bir evrede bulunulduğuna dikkat çekti. Bu sürecin işlemesi için herkesin çalışması gerektiğine vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya üslerindeki Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk çalışanlar istihdam alanlarının korunması için birlikte mücadele veriyorlar. 120 Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk üs çalışanı yaptıkları ortak açıklamada istihdam alanlarının korunması ve işsiz kalmamaları için zor ve dengesiz koşullarda verdikleri mücadeleye destek istediler. Sendikaları da çalışanların yanında yer almış durumda. Sendikalar sürece tüm yasal hakları kullanarak müdahale edeceklerini duyurdular. Bu süreçte üs yetkililerinden samimi işbirliği beklediklerini ifade ettiler. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada Üs yetkilileri çalışanlarla imzaladıkları anlaşmaya uymadılar ve çeşitli oyunlarla çalışanların kazanılmış haklarını ve maaşlarını aşağı çekmeye çalışıyorlar. Bunun yanı sıra yıllardan beridir üslerde çalışanların işsizliğin kucağına atarak bazı hizmetleri özelleştirmeye çalışıyorlar. Taraflar arasında daha önce varılan anlaşmada böylesi durumlarda gönüllü erken emeklilik ya da çalışanın aynı haklarla işi alan özel sektöre geçmesi gibi çalışanların haklarını koruma amaçlı maddeler var.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda garantiler konusu. Gazeteye göre Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı garantilerin çözümün ilk günü kaldırılmasına karşı çıkarken Türk tarafının konuya ilişkin yaklaşımın işaretlerini vererek üç başkanlık seçimi sonrası sistemin işlerliğinin tespiti sonrası bu konunun 15 yıl sonra yeniden ele alınabileceğini söyledi. Buna karşı Eide Kıbrıs'ta güvenlik konusunda çözüm bulunabileceği görüşünde. Eide Financel Times'e verdiği röportajında Kıbrıs’ta güvenlik konusunun çağdaşlaştırılmasının mümkün olduğunu söyledi. Eide Kıbrısrum tarafının tezinin garantiler sistemine son verilmesi ve Kıbrıs’taki yabancı askeri varlığa bir son verilmesi yönünde olduğunu belirtirken Türk tarafının garantilerin en azından yeni federal yapının işlerliliği tespit edilene dek devamından yana olduğunu belirtti. Eide Kıbrıs’ta güvenlik olgusunun çağdaşlaştırılması için yolların bulunabileceğine dikkat çekti. Bunun iki tarafın güvenliğinin sağlanması ile olabileceğini ifade ederken birinin güvenliğinin diğerinin güvensizliği olmaması gerektiğine vurgu yaptı. Atina ve Ankara’nın tavırlarına atıfta bulunurken de iki ülkenin güvenlik konusunda görüşlerinin çakışması için daha çok işe gerek olduğuna dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki toplumdan örgütlerin girişimiyle Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler yarın barış hedefiyle sokaklara iniyor. Etkinliğim amacı her iki toplum liderinden Cenevre görüşmelerinde bir anlaşmaya varmaları için ellerinden gelen her şeyi yapmalarını istemek. İki toplumlu Barış Birleşik Kıbrıs Girişiminin düzenleme kararı aldığı etkinlik dikenli tellerin her iki yanında saat 16'da gerçekleştirilecek. Bu girişimle barışın sadece iki liderin meselesi olmadığı mesajı verilecek. Kıbrıslırumalr ve Kıbrıslıtürkler önce Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı'nın bürosu önünde toplanacaklar oradan da Lidra barikatından geçip Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gidecekler.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün DİSİ Meclis Grubu ile gerçekleştirdiği toplantı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri ve DİSİ Meclis Grup üyeleri dün 2 saati aşan ortak bir toplantı yaptılar. Bu toplantıda ana konu Kıbrıs sorunu oldu. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı katılımcıları son gelişmeler hakkında bilgilendirirken Cenevre'ye çözüm amacıyla iyi niyetle gideceğini söyledi. "Yeter ki Türkiye de gerekli adımları atsın" dedi. Cumhurbaşkanı bu arada televizyon kanallarına çıkan milletvekillerinden daha kararlı olmalarını istedi. Merkez siyasi alandaki partilere özellikle de DİKO'nun gelişmeleri çarpıtmasına olanak vermemelerini, halkı korkutmalarına müsaade etmemelerini istedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

19 Haziran
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Tüm haberler

Video on Demand