12/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirlecek yerel seçimlere yönelik var olan ilgisizlik. Gazeteye göre önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek belediye seçimleriyle yerel seçimlerin Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin gölgesi altında kaldı görünümü var. Parti liderleriyle mekanizmalarının seçimler için hareketleneceği bu kritik haftada herkesin gözü ve dikkati Kıbrıs sorunundaki gelişmelerde. Partilerin tümü kendi nedenlerinden dolayı seçimleri adayların omuzlarına yükleyerek Kıbrıs sorununa yönelmiş durumdalar. Birkaç istisna dışında siyasi partilerin adayların yarışına fazla katıldıkları görülmedi. Belediye başkan adayları ile belediye meclis üyelerinin daha yoğun karşıtlık yaşadıkları birimlerde sandığa gidişin daha fazla olması bekleniyor. Partilerin aday listelerin çok sayıda genci almaları da sandığa daha fazla seçmenin gelmesine yardımcı olacak. Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlere yönelik önemli sayıda partinin tam liste dahi oluşturamadıkları görüldü. Bu seçimlerde sandığa gitmeyenlerin sayısının geçen seçimlere göre çok daha fazla olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Geçen Mayıs ayında gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde sandığa gitmeyenlerin oranı %33,6 olmuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Başkanı Dimitris Silluris istila ve işgalden 42 yıl sonra Kıbrıs’ı özgürlüğüne kavuşturacak adil bir çözüm bulunması dileğinde bulundu. Afanya köyü kayıpları anısına yapılan büstün açılşında konuşan Silluris hedefin Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk Kıbrıs halkının tümünün çıkarlarına hizmet edecek bir anlaşmaya varılması olduğunu söyledi. Arzulanan çözümün, Kıbrıs’ın bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler’e üye bir devlet olarak işlemesin sağlaması, tek vatandaşlığı, tek egemenliği ve tek uluslararası kimliği elde etmesi gerektiğine de dikkat çekti.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Cenevre konferansı öncesi Kıbrıs sorununda bugün itibarıyla yoğun perde gerisi bir çalışma ve tartışma başlıyor. Kıbrıs sorunundaki gelişmeler Lefkoşa'da ve Atina'da birinci sırada. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos bugün ve yarın Paris'te olacak ve Fransız mevkidaşı Fransua Holand ile görüşecek. Bu görüşmelerin gündem maddeleri arasında Kıbrıs sorunu da var. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de yarın öğleden sonra Lefkoşa Hava Alanı'nda Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile görüşecek. Bu görüşmede liderler 1 Aralık ortak yemek sonrası yaşanan gelişmeleri ele alacak. Dün akşam SİGMA televizyon kanalının verdiği habere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu süreçte cesur kararlar alamda kararlı ve Kıbrıs sorununda gelinen kritik yol kavşağında buna gerek olduğu görüşünde. Cumhurbaşkanı Anastasiadis çarşamba günü de Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Brüksel'de görüşecek. Bu görüşmede de kırmızı çizgilerin belirlenmesine çalışılacak. Ayın 15 ve 16'sında ise Cumhurbaşkanı Avrupa Birliği zirvesinde Avrupalı liderlere süreçle ilgili bilgilendirmede bulunacak. Bu bilgilendirmede temel hedefi Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili konferansa katılımını sağlamak olacak. Hükümet kaynaklarına göre önümüzdeki günlerde Yunanistan ve Türkiye Dışişleri bakanlıkları genel müdürlükleri düzeyinde Aleksis Tsipras ve Tayip Erdoğan arasında bir görüşmenin zeminini hazırlamak amacıyla temaslar başlayacak. Bu temasların odağında Cenevre zirvesi öncesi Kıbrıs sorununda garantiler konusu olacak. Lefkoşa bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin Cenevre Konferansı'na katılmaları için Fransa'nın üstlendiği girişimin sonuçlarını da bekliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merhum Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos ölümünün sekizinci yıldönümünde dün anıldı. Dünkü anma toplantısında hem Papadopulos'un Kıbrıs Cumhuriyeti'nin korunması mücadelesine katkıları hem de Kıbrıs sorununun bugün vermekte olduğu görünüme ilişkin çok şey ifade edildi. Atina Üniversitesi Profösürlerinden Angelos Sirigos 2004 Annan Planı dönemi sonrası Kıbrıs sorunun en kritik evresinde bulunduğunu söyledi. Sirigas, Papadopulos'un 2004 halka seslenişinde bugün de dikkate alınması gereken olgular olduğunu ifade ederek bunları iki maddede topladı. Bir: Tarafların eşit temelde yani 50-50 karar alacakları bir rejim tarafların her birine ayrı ayrı çıkmaz yaratmak ve devletin yönetsel işleyişini ortadan kaldırma olanağı verir. İki. Uluslararası alanda tanınmış bir "devlet" devraldım. Uluslararası alanda söz hakkı olmayan ve vasi arayan bir "toplum" teslim etmeyeceğim". Sirigas Kıbrıs Helenizminin müzakere masasında uluslararası boyutunu tartıştığını da belirterek bunun müzakere kozu olduğuna dikkat çekti. Uluslararası toplumun Kıbrıs'ta adanın mutlak temsilcisi olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıdığını ve başka bir varlığın olmadığını söylerken Kıbrıs Helenizminin müzakerelere toprağını ve mülkünü geri almak için girdiğine vurgu yaptı. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası boyutunun toprağının %100'nün geri verilmesi durumunda verilmesinin büyük önem taşıdığının altını çizdi. Sirigas bu süreçte Türkiye'nin planının da ilk adım olarak Kıbrıs Helenizminin müzakere avantajı olan resmi tanımayı ortadan kaldırmak olduğunu, buna paralel işgal bölgesini Kıbrıslırumalrla eşit oluşturucu devlete dönüştürmeyi hedeflediğini söyledi. Türkiye'nin başarısının koşulunun geri toprak vermek olduğunun da altını çizdi. Türkiye'nin ikinci adımın ise belli bir süre sonra ve her halükarda toprak geri vermeden önce bahane bulup anlaşmadan kurtulmak olacağına vurgu yaptı. Böylece hem geriye toprak alınamayacağı hem de Kıbrıs Cumhuriyeti'nin var olmayacağı görüşünü savundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Kıbrıs sorununda çözüm yerine bağlanmayı seçiyorlar" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Merhum Papadopulos'un ölümünün sekizinci yıldönümü anma etkinliklerinde ana konuşmacı Angelos Sirigos'tu ve Sirigos Kıbrıslırumların Kıbrıslıtürkler yerine Türkiye ile görüşmelerinin daha iyi olacağı görüşünü savundu. Sirigos konuşması sırasında " Türkiye'nin entegre kararı aldığını varsayalım." derken Türkiye'nin bu kararla bugün yaşanan gerçekliği teyit edeceğine vurgu yaptı. Olası bir entegrasyon kararının bu gerçekliğin açık açık karşılanmasını getireceği görüşünü savundu.Böylece Yunanlı bir akademisyen iki bölgeli iki toplumlu federasyon yerine entegrasyonu tercih ettiğinin net bir biçimde dile getirmiş oldu. Bu arada DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos bu konuşmayı sosyal medyada yaydı. Buna karşı DİSİ başkanı Averof Neofitu bu yaklaşımın ulusal açıdan tehlikeli olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras kritik yoğun görüşmeler öncesi Yunanistan’daki siyasi partilerden Kıbrıs sorununun çözümünde ortak ulusal bir tavır belirlemelerini istedi. Yunanistan Meclisinde bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Tsipras partilere Kıbrıs sorununun çözümünün çağdışı garantilerin ve adada orduların bulunmaya devam edemeyeceği tezinde görüş birliği sağlamaları çağrısında bulundu. Asdadaki askerlerin ayrılması gereğine vurgu yaptı. Kıbrıs sorununun bir Yunan-Türk sorunu olmadığını, yasadışı istiladan ve adanın kuzeyinin işgalinden kaynaklanan uluslararası bir sorun olduğunu belirtti. Yunanistan Başbakanı mükemmel bir işbirliği içinde olduklarını ifade ettiği Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e de dayanışmasını iletti. Tsipras süreçte Mustafa Akıncı’yı cesaretlendirdiğin söyleyerek ilk kez iki liderin Kıbrıs sorununun çözümünü istemesiyle olumlu bir konjonktürün olduğunu not etti. Türkiye’nin bu durumu anlaması gerektiğine vurgu yaparak sürekli uluslararası sözleşmeleri ve uluslararası yasallığı tartışılır duruma sokan açıklamalar yaparak Kıbrıs sorununun çözümü için olumlu bir ortam yaratılmasına hiç de katkı sağlanmadığını belirtti. Tsipras, Yunanistan’ın korkacak küçük bir ülke olmadığını ancak tahriklere de ani tepkiler vermeyeceklerini ifade etti. Yunanistan ve Kıbrıs’ın Avrupa Birliğine üye ülkeler olduklarını, Yunanistan’ın Türkiye ile sınırlarının aynı zamanda Avrupa’nın Türkiye ile sınırları olduğuna da dikkat çekti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Larnaka Limanı ve Marinası'na ilişkin gelişmeler. Gazeteye göre 2017 devlet bütçesinin onaylanması sırasında Meclis çoğunluğunun geçen Çarşamba günü bazı fonları kesme kararının olumsuzlukları anında görülmeye başlandı. Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis bu fonalrın kesilmesinin bir sonucu olarak Larnaka Limanı ve Marinası'nın geliştirilmesi çalışmalarını durduracaklarını açıkladı. Bu alanda çalışmalar yapmak amacıyla görev üstlenen uzmanlara ve danışmanlara para verecek durumda olmadıklarını söyledi. Meclis'in kararının daha başka yatırımalrı da olumsuz olarak etkilemesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kritik Cenevre görüşmesine tam bir ay kala bu görüşmenin daha iyi hazırlanması sürecinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Akıncı yarın bir araya glecek. Görüşmenin bir tek amacı var. 12 Ocak Cenevre görüşmesini tarihe Kıbrıs sorununun çözümü yolunu açan görüşme olarak kayda geçirmek. İkinci bir Mont Pelerin süreci zora sokacak. Birleşmiş Mileltler resmi açıklamalarında bunun yolun sonu olmadığını söylemekle birlikte başarısızlık durumunda birçok sorun ortaya çıkacak. Bu görüşme masasında Türkiye de olacak ve oyunu belirleyecek olanın ilgili taraflar olduğu ifade ediliyor olsa da özünde bunu Ankara belirleyecek. Türkiye'nin Avrupalı bir çözümle uyuşmayan garantiler konusunda ısrar etmesi durumunda Kıbrıs sorunu çözülmeyecek.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand