Hollande: Kıbrıs'a süreci desteklemek için geldim

Fransa Cumhurbaşkanı Kısa bir süreliğine Kıbrıs'ı ziyaret etti.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, Avrupa müktesebatıyla tamamı ile uyumlu olması ve Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk Kıbrıs vatandaşlarının tümünün insan hakları ve temel özgürlüklerine sınırlama olmaksızın saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Avrupalı bir devlette Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne sonuç alıcı katılımını da etkileme olasılığı bulunan üç ülkenin garantisine gerek olmayan bir çözüme yöneleceğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi bir ülke olarak Kıbrıs sorunun çözümüne, çözümün uygulanmasının güvence altına alınmasına ve özellikle de dış yanlarına katkı sağlamaya hazır olduğunu da not etti.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise sorunundaki konferansa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği’nin de katılımı konusunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın yakın desteğini aldı. Hollande ülkesinin, Kıbrıs sorunun çözüm uğraşılarına katkı sağlama ve Cenevre’deki konferansa katılma arzusunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Hollande, Fransa’nın süreçte yararlı bir rol oynama arzusunda olduğunu söyledi. Paris’in arzusunun Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi parametreleri temelinde çözüm bulunması olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı aynı zamanda Avrupa Birliği’nin süreçte var olması gerektiği görüşünü de de savundu ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu konuyu gelecek hafta Brüksel’de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği zirvesinde gündeme getireceğini belirtti.
Bu arada Kıbrıs Hükümeti, Ocak ayında Cenevre’de gerçekleştirilecek müzakerelerde Fransa’nın özlü ve pratik rol üstlenmesi arzusu karşısında tam bir memnuniyetini dile getirdi. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos kurumumuza yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanın uzun bir süreden beridir sessiz bir biçimde ve davul çalmadan bu yönde çalışmakta olduğunu belirtti ve bu uğraşıların sonuç vermeye başladığına dikkat çekti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand