Hollande: Kıbrıs'a süreci desteklemek için geldim

Fransa Cumhurbaşkanı Kısa bir süreliğine Kıbrıs'ı ziyaret etti.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, Avrupa müktesebatıyla tamamı ile uyumlu olması ve Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk Kıbrıs vatandaşlarının tümünün insan hakları ve temel özgürlüklerine sınırlama olmaksızın saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Avrupalı bir devlette Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne sonuç alıcı katılımını da etkileme olasılığı bulunan üç ülkenin garantisine gerek olmayan bir çözüme yöneleceğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi bir ülke olarak Kıbrıs sorunun çözümüne, çözümün uygulanmasının güvence altına alınmasına ve özellikle de dış yanlarına katkı sağlamaya hazır olduğunu da not etti.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise sorunundaki konferansa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği’nin de katılımı konusunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın yakın desteğini aldı. Hollande ülkesinin, Kıbrıs sorunun çözüm uğraşılarına katkı sağlama ve Cenevre’deki konferansa katılma arzusunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Hollande, Fransa’nın süreçte yararlı bir rol oynama arzusunda olduğunu söyledi. Paris’in arzusunun Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi parametreleri temelinde çözüm bulunması olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı aynı zamanda Avrupa Birliği’nin süreçte var olması gerektiği görüşünü de de savundu ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu konuyu gelecek hafta Brüksel’de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği zirvesinde gündeme getireceğini belirtti.
Bu arada Kıbrıs Hükümeti, Ocak ayında Cenevre’de gerçekleştirilecek müzakerelerde Fransa’nın özlü ve pratik rol üstlenmesi arzusu karşısında tam bir memnuniyetini dile getirdi. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos kurumumuza yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanın uzun bir süreden beridir sessiz bir biçimde ve davul çalmadan bu yönde çalışmakta olduğunu belirtti ve bu uğraşıların sonuç vermeye başladığına dikkat çekti.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand