Hollande: Kıbrıs'a süreci desteklemek için geldim

Fransa Cumhurbaşkanı Kısa bir süreliğine Kıbrıs'ı ziyaret etti.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, Avrupa müktesebatıyla tamamı ile uyumlu olması ve Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk Kıbrıs vatandaşlarının tümünün insan hakları ve temel özgürlüklerine sınırlama olmaksızın saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Avrupalı bir devlette Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne sonuç alıcı katılımını da etkileme olasılığı bulunan üç ülkenin garantisine gerek olmayan bir çözüme yöneleceğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi bir ülke olarak Kıbrıs sorunun çözümüne, çözümün uygulanmasının güvence altına alınmasına ve özellikle de dış yanlarına katkı sağlamaya hazır olduğunu da not etti.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise sorunundaki konferansa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği’nin de katılımı konusunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın yakın desteğini aldı. Hollande ülkesinin, Kıbrıs sorunun çözüm uğraşılarına katkı sağlama ve Cenevre’deki konferansa katılma arzusunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Hollande, Fransa’nın süreçte yararlı bir rol oynama arzusunda olduğunu söyledi. Paris’in arzusunun Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi parametreleri temelinde çözüm bulunması olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı aynı zamanda Avrupa Birliği’nin süreçte var olması gerektiği görüşünü de de savundu ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu konuyu gelecek hafta Brüksel’de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği zirvesinde gündeme getireceğini belirtti.
Bu arada Kıbrıs Hükümeti, Ocak ayında Cenevre’de gerçekleştirilecek müzakerelerde Fransa’nın özlü ve pratik rol üstlenmesi arzusu karşısında tam bir memnuniyetini dile getirdi. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos kurumumuza yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanın uzun bir süreden beridir sessiz bir biçimde ve davul çalmadan bu yönde çalışmakta olduğunu belirtti ve bu uğraşıların sonuç vermeye başladığına dikkat çekti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

29 Eylül
Küçükbaş hayvan üreticileri Ekim ayı içerisinde eylem yapacak
15:56
İçişleri Bakanlığı: Limasol'daki ev inşaatı duyurulduğu gibi devam edecek
15:55
MED-9: Cumhurbaşkanı mevkidaşlarını Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgilendiriyor
15:53
Stewart'a göre elçi atanması Kıbrıs sorununda değişim unsuru olacak
15:49
Dimitriou, Dublin'de mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüşmeler yaptı
15:46
basın özetleri 29.09.23
13:48
28 Eylül
Keravnos, hükümetin bütçe onaylandıktan sonra pahalılıkla mücadele etmek için yeni önlemler alacağını söyledi.
16:22
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: işgal bölgelerdeki Rus vatandaşlarına mobil konsolosluk hizmeti sunulmaya başladı
16:04
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Yannis Antoniu'yu Hükümet Sözcü Vekili görevine atadı.
15:42
Kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmurla birlikte Agnes Fırtınası dün öğleden sonradan beri İrlanda'yı kasıp kavuruyor.
15:41
Meclis Başkanı, AB Üyesi Devletlerin Parlamento Başkanlarının Konferansına katılmak üzere Dublin'de bulunuyor.
15:39
27 Eylül
APOEL ve Baf FC GSP'de karşı karşıya geliyor
17:10
Tüm haberler

Video on Demand