Hollande: Kıbrıs'a süreci desteklemek için geldim

Fransa Cumhurbaşkanı Kısa bir süreliğine Kıbrıs'ı ziyaret etti.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, Avrupa müktesebatıyla tamamı ile uyumlu olması ve Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk Kıbrıs vatandaşlarının tümünün insan hakları ve temel özgürlüklerine sınırlama olmaksızın saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Avrupalı bir devlette Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne sonuç alıcı katılımını da etkileme olasılığı bulunan üç ülkenin garantisine gerek olmayan bir çözüme yöneleceğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi bir ülke olarak Kıbrıs sorunun çözümüne, çözümün uygulanmasının güvence altına alınmasına ve özellikle de dış yanlarına katkı sağlamaya hazır olduğunu da not etti.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise sorunundaki konferansa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin ve Avrupa Birliği’nin de katılımı konusunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis Fransa’nın yakın desteğini aldı. Hollande ülkesinin, Kıbrıs sorunun çözüm uğraşılarına katkı sağlama ve Cenevre’deki konferansa katılma arzusunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Hollande, Fransa’nın süreçte yararlı bir rol oynama arzusunda olduğunu söyledi. Paris’in arzusunun Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi parametreleri temelinde çözüm bulunması olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı aynı zamanda Avrupa Birliği’nin süreçte var olması gerektiği görüşünü de de savundu ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bu konuyu gelecek hafta Brüksel’de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği zirvesinde gündeme getireceğini belirtti.
Bu arada Kıbrıs Hükümeti, Ocak ayında Cenevre’de gerçekleştirilecek müzakerelerde Fransa’nın özlü ve pratik rol üstlenmesi arzusu karşısında tam bir memnuniyetini dile getirdi. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos kurumumuza yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanın uzun bir süreden beridir sessiz bir biçimde ve davul çalmadan bu yönde çalışmakta olduğunu belirtti ve bu uğraşıların sonuç vermeye başladığına dikkat çekti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:44

Son Haberler

07 Ekim
basın özetleri 07.10.22
14:47
1 haftada koronavirüs nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti
13:48
Nouris: Ege'de göçmenlerin ölümüyle yaşanan trajedi Türkiye'nin göçü araçsallaştırdığını gösteriyor
13:47
Kavo Greko'ya 21 yasadışı göçmen daha geldi
13:46
Biden: Nükleer savaş tehlikesi var
13:45
Kıbrıs Türk tarafından ΒΜ Barış Gücü ile ilgili bir mektup geldiğini doğrulandı
13:44
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
Tüm haberler

Video on Demand