1/12/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre uluslararası çevrelenin ilgili tarafları sürece geri döndürmek için baskı yaratma amaçlı oluşturdukları ortama karşı Türk tarafının görüşmelerin yeniden başlaması için ileri sürdüğü koşulları müzakerelerin yeniden başlama olasılığını havaya uçuruyor. Türk tarafı beşli konferans tarihi önceden belirlemeden Akıncı'nın müzakere masasına dönüşünün söz konusu olmayacağı mesajını veriyor. Türk tarafına göre beşli konferans gerçekleşene dek askıda kalan sorunlar tartışılabilir. Temel olarak, Türk senaryosuna göre bu süreçte tartışılabilecek olanlar tartışılacak ve üzerinde anlaşma sağlanmış olacakların dışında geri kalanlar uluslararası konferansa götürülecek. Ankara ve Akıncı'nın hedefi kendi ölçülerinde bir al-ver sürecine götürmek için ne kadar çok açık konuyu uluslararası konferansa götürebilirlerse götürmek. Lefkoşa ise bu süreçte tartışmaların Mont Pelerin'de kesildiği noktadan başlaması durumunda müzakerelere daha yarından katılmaya hazır olduğu mesajı veriyor. Lefkoşa toprak konusunda tartışmalara devam etmeyi ve bu konuyu kapatmayı arzuluyor. Aynı anda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide süreci yeniden başlatacak bir formül bulmak amacıyla son 24 saat içerisinde bir çaba ortaya koydu. Bu yöndeki uğraşılarını yarın gideceği Atina'da da sürdürecek. Eide Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile görüşecek. Daha sonra da Ankara'yı ziyaret etmeyi arzuluyor. Görüşmelerin tekrardan başlaması için uluslararası faktör de hareketlenmiş durumda. Britanyalılar ve Amerikalılar hareket halinde. Britanya Dışileri Bakanı Boris Jonhson Lefkoşa'da temaslarda bulunurken Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı John Keri de adaya gelme hazırlığı içerisinde. Bu arada Mustafa Akıncı'nın da 5-7 Aralık tarihlerinde Brüksel'e giderek Avrupalı yetkililere Mont Pelerin görüşmeleriyle ilgili kendi anlatımını yapması bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İşgal bölgesindeki "mal tazmin komisyonunun" sonuç alıcı olmadığına ilişkin bir davanın daha Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmesi olasılığı var. Mağusa'nın kapalı bölgesinde bulunan "K.V. Mediterranean Tuors Ltd." ait otelin mal sahipleri 2012 yılında bu Komşte'ye başvuruda bulunarak kullanım kaybı için 34 milyon euro ve daha sonra da mallarının kendilerine geri verilmesini talep etmişlerdi. Geçen Salı günü işgal bölgesinde Temyiz Mahkemesi EVKAF'ın etrafı tellerle çevrili kentteki malların sahibi olarak söz konusu davada söz hakkına sahip olduğu kararı verdi. Temyiz Mahkemesi bu şekilde 2015 yılında EVKAF'a ilgili taraf olarak sürece dahil olma hakkı vermeyen önceki mahkeme kararını da iptal etti. Otel sahiplerinin avukatı olan Ahilleas Simitriadis Kıbrıslıtürk avukat Murat Hakkı ile kararı alır almaz müşterileriyle de temasa geçecek ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürüp götürmeyeceğine karar verecek. İşgal bölgesindeki Komisyonun sonuç alıcı olmadığına ilişkin bir başka dava daha Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görüşülüyor.


SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Uluslararası konferansa sadece işgalin sona ermesiyle gideriz" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Meclis'şin kapalı oturumuna Kıbrıs sorununda çok katılımlı uluslararası konferansın toplanmasının koşulu olarak işgal ordularının ayrılmasını ileri sürdü. "Dış Politikanın Çağdaş Sorunları ve Parlamenter Diplomasi" konulu kapalı oturumda konuşan Kocas işgal askerlerinin ayrılması talebini yineledi. Buna paralel Kocas Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin büyük oranda güvence altına alınmalarının arzulandığını ifade etti ve garantiler sisteminin kaldırılması gerektiği görüşünü savundu. Kocas, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasaidis ile şiddetli konuşmalar yaptığı iddialarını da yalanladı. Bu arada Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos da dün Kıbrıs sorununun uluslararası bir sorun ve bir Avrupa sorunu olarak niteledi ve Kıbrıs'ın Avrupa Birliği üyeliğinin bir veri olduğuna dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili son açıklamalarını yorumlayan Pavlopulos Kıbrıs sorununa uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku temelinde adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunması gerektiği görüşünü savundu. Bulunacak çözümün ne işgal ordusu ne de garantiler kabul eden egemenlik olgusuna saygı göstermesi gerektiğini belirtti. Kıbrıs'ın egemenliğinin savunulmasının Avrupa Birliği devletlerinin egemenliğinin savunulması anlamına geldiğine dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson Kıbrıslı mevkidalı ile görüşmesi sonrası düzenledikleri basın toplantısında bir gazetecinin sorusunu yanıtlarken ülkesinin Kıbrıs'ta garantiler konusuna ilişkin yaklaşımında bir sapma olmadığını söyledi. Kıbrıslı mevkidaşı Kasulidis ile güvenlik ve garantiler konularını detayına ele aldıklarını belirtti ve " bunun Kıbrıs yönlendiriciliğinde bir süreç olduğu ve birleşik bir Kıbrıs için hangi çözümleri istediklerine karar vermenin iki tarafa ait olduğu güçlü görüşüne sahibiz" dedi. Boris Jonhson Britanya'nın bu süreçte özel bir rol talep etmediğini de dile getirdi. İki tarafın da daha esnek ve daha yaratıcı olmaları durumunda kalan sorunların çözülebileceğine ve soruna çözüm bulunabileceğine inandığını ifade etti. Britanya'nın her tür yoldan gerekli desteği vermeye hazır olduğunu duyurdu. Kasulidis ise Britanyalı mevkidaşı ile Kıbrıs sorununu, ikili ilişkileri ve Britanya'nın Avrupa Birliği'nden çıkış kararını ele aldıklarını ifade etti. Kasulidis bir gazetecinin adadaki Türk askerlerinin çekilmesine ilişkin bir sorusunu yanıtlarken de Türk askerlerinin ya da herhangi bir başka ordunun çözümün ilk günü çekilemeyeceğini herkesin anladığını söyledi. Geri kalanın ise müzakere konusu olduğunu belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda görüşmeleri,n yeniden başlaması için yapılan çalışmalar. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda çözüm sürecinin kurtarılması için tüm yabancı arabulucuların dahil olduğu perde gerisinde yoğun bir uğraşı var. Bu süreç gelişim halinde. Sorun, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik bundan sonra atılacak adımın ne olduğuna ilişkin şu anda bir metodun olmaması. Ancak bundan sonra izlenecek yöntemde bir anlaşmaya varmadan önce tarafların tümünün anlaşma menzilinde olması amacıyla açık olan konuların tümünün özüne ilişkin görüş alış verişi yapılıyor. Toprak, güvenlik, garantiler ve dönüşümlü başkanlık konuları masada. Eğer bunlarda taraflar arasında bir çakışma tespiti yapılırsa iki tarafın görüşme masasına dönmesi ve çok katılımlı konferansa yönelinmesi için de formülün bulunacağına inanılıyor. Bu süreçte Birleşmiş Milletler .Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin Cuma ve Salı günleri Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile gerçekleştireceği görüşmeler belirleyici olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mari'deki karabasan uyandı. Kıbrıs dün Vasiliku elektrik üretim merkezinde yangın haberiyle 2011 yılı Temmuz ayının anılarıyla uyandı. Yangının kontrol altına alındığı resmi olarak açıklanana kadar üç saatlik bir kabus yaşandı. Yangın gece yarısından sonra saat 3.30'da bakım sırasında üçüncü üretim unitesinde çıktı. Yangının bazı yapıştırma çalışmaları sırasında çıktı. Üçüncü ünite devre dışı kalsa da elektrik arzında herhangi bir sorun yaşanmadı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi kamu hizmetlerinde değişim saatinin gelmiş olması. Gazeteye göre çok tartışılan reformlar çerçevesinde kamuda büyük değişiklikler saati geldi. Meclis'in Maliye Komisyonu bu konuda beş yasa tasarısı ve kanuna ilişkin tartışmalarını dün tamamladı ve ilgili raporunu hazırladı.Konu yarın Meclis genel kurulunda ele alınacak. Söz konusu yasa tasarıları Kıbrıs Cumhuriyeti ile Troyka'nın imzaladıkları Ortak Anlayış Deklarasyonu çerçevesinde. Yasa tasarıları arasında kamuda maaşlar da var. Amaç devlette maaşları kamu ekonomisinin mantıki çerçevesinde tutmak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs hükümeti, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı açıklamaların kabul edilmez olduğunu ve Kıbrıs sorununu çözmek amacıyla müzakerelerin devam etmesi için çaba sarf edildiği bir zamanda bu açıklamaların sürece yardımcı olmadığı görüşünde . Erdoğan Kıbrıs bayrağının Avrupa toplantılarında kullanılmasını eleştirmiş, bayrağın bütün adayı gösterdiğini, bunun da Kıbrıs`ın sadece Rum olduğu izlenimi yarattığını iddia etmişti. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis dün yaptığı yazılı açıklamada, Erdoğan`ın kabul edilmez açıklamalarının, BM gözetiminde Kıbrıs barış müzakerelerinin devam etmesi için harcanan çabalara yardımcı olmadığına dikkati çekti. Tehditlerin güven yenilenmesi ve uygun havanın yaratılması girişimlerine katkıda bulunmadığını vurgulayan Hristodulidis, “Bu açıklamalara tepki olarak biz Türk işgalini sona erdirmek, en kısa zamanda ne bir tarafa, ne de öteki tarafa, ne de üçüncü bir ülkeye hizmet edecek koşullar ve hükümler olmadan, bir bütün olarak Kıbrıs halkının beklentilerini karşılayacak bir çözümle vatanımızı yeniden birleştirmek için diyaloğa devam etme kararlılığımızı tekrarlıyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand