8/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununun çözümü hedefiyle dün İsviçre'de başlayan görüşmeler. Gazeteye göre Anastasiadis ve Akıncı Peleren'de toprak konusunda kriterlere geçmeden önce dört başlıkta daha fazla çakışma arayışında. Yoğun müzakerelerin dünkü ilk gününde önce Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin katılımıyla görüşmelerin resmi açılışı yapıldı akşam üzerinde taraflar görüşmeye başladı. Anastasiadis ve Akıncı üç saat süren görüşmelerinde yönetim, ekonomi, Avrupa Birliği ve mülkiyet başlıklarında Lefkoşa'da askıda kalan konulara ağırlık verdiler. Özellikle de yönetim üzerinde durdular. Liderler görüşmesine sadece iki müzakereci ve Birleşmiş Milletler yetkilileri katıldı. Mont Peleren'de ilk gün ortaya çıkan görünüm Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri önünde yaptığı açıklamada da görüldüğü gibi ağırlığı toprak konusuna verdiği oldu. Cumhurbaşkanı Peleren görüşmeleri sırasında bu başlıkta sonuç alınması gereğine işaret etti. Karşı cephede ise Mustafa Akıncı her yolu deneyerek dönüşümlü başkanlık konusunu güvence altına alıp kapatmayı arzuluyor. Bunun yanı sıra toprak konusuyla güvenlik arasında bağ kurmaya çalışıyor. Birleşmiş Milletler ise Genel Sekreter aracılığıyla bugüne akdarki tartışmaların bir değerlendirmesini yaparken dikkatli tespitlerle iki tarafı ileri götürmeye çalışıyor. Boşlukları doldurmayı süreçte bundan sonraki adım olacak güvenlik konusuna geçmek için anlayış birliği sepetine yeni konuları ilave etmeyi amaçlıyor. Bu arada 10 kasım günü Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları Nikos Kocas ve Mevlüt Çavuşoğlu bir araya gelecekler ve Kıbrıs sorununu ve özellikle de güvenlik başlığını ele alacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs için kritik bir dönemde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde üçüncü tur izinler çerçevesinde 6, 8 ve 10. parsellerin kimlere verileceğinin belirlenmesine geri sayım başlıyor. Üçüncü tur izinler için yapılan açıklamaya göre üç parselin şirketlere dağılımının 20 kasım'da yapılması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Hidro karbon Danışma Komitesinin şirketlerin başvurularına yönelik değerlendirmesinde son evreye gelindi. Komitenin önerilerini Enerji Bakanı'na sunması ve Bakan'ın da kendi önerisini Bakanlar Kurulu'na götürmesi bekleniyor. Enerji Bakanı Lakkotrpis'in Avrupa ülkelerine gerçekleştirmekte olduğu ziyaretlerden adaya geri dönmesiyle birlikte üç parselin hangi şirkete verileceğini içeren önerisini Bakanlar Kurulu'na sunacak. Belirlenen programa göre seçilen şirketlerin açıklanmasından bir ay sonra devir müzakereleri sona ermeli ve bunlar Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmalı. İhaleye çıkıldıktan altı ay sonra yani 18 ocak 2017 tarihinde antlaşmalar imzalanmalı ve şirketler ek jeolojik ve diğer araştırmalarla çalışmalarını yoğunlaştırmalı. Kıbrıs Hükümeti için en büyük sorun 10 parsel için seçimde yaşanacak çünkü bu parsele dört büyük ve güçlü şirket ya da ortaklık başvuruda bulundu. Bunlar da EXXON-Mobil ve Qatar Petrolium ortaklığı, ENİ-TOTAL ortaklığı, Cairn Energy-DELEK-AVNER ortaklığı ve STATOİL şirketi. Bu oluşumlardan ikisi ilk kez Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ne ilgi gösterdi ve bu alanda seçim Hükümet açısından oldukça zor olacak.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Lefkoşa alternatif senaryolar ileri sürüyor" başlığı altında dün başlayan İsviçre görüşmeleri. Gazeteye göre kritik İsviçre görüşmeleri başladı. Anastasiadis ve Akıncı dört başlığa ilişkin dosyaları açtı. Amaç Çarşamba günü toprak konusuna geçilmeden bazı görüş birlikleri sağlamak. Dün gereksiz açılış töreni ile zamanın geçirilmesi düşünceler yarattı. Bu arada Kıbrıs'ta siyasi partiler de sürece ilişkin Cumhurbaşkanı'na tavsiyelerde bulundular ve görüş açıkladılar. DİSİ ülkede siyasi güçlere ihtiyat tavsiyesinde bulundu. Hükümet partisi herkesten Cumhurbaşkanı'na destek vermesini istedi. "Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorunun çözümü için yurt dışında mücadele verirken iç cephenin " savaş durumunda" olması hem zarar verici hem de verimsiz olur" görüşünü savundu. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise Cumhurbaşkanı'nın Kıbrısrum tarafının önemli oranda toprağın geri alınması, istisnalar olmaksızın insan haklarının ve demokratik özgürlüklerin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yasal vatandaşlarının tümü için güvence altına alınması haklı taleplerini elde etmede başarılı olması dileğinde bulundu. Lillikas bu arada müzakerelerin " ya 2016 yılı sonuna kadar çözüm ya da entegrasyon" şantajı ikilemi altında yapıldığı görüşünü de savundu. Akıncı'nın çok katılımlı konferansa atıfta bulunarak masaya harita koymayacağı açıklamasının endişe verici olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanın toprak konusunda harita üzerinde herhangi bir anlaşmaya varılmadıkça hiç bir biçimde herhangi bir konferans için taahhüt altına girmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Dayanışma Hareketi Basın Sözcüsü de Genel Sekreterin görüşmeleri açış konuşmasında 2016 yılı içinde çözüm olgusuna atıfta bulunduğuna dikkat çekerek bunun iki tarafın görüşleri arasında var olan mesafeyi yansıtmadığını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Alman gazetesi "Handelsblatt"a göre Batı için güvenlik açısından Kıbrıs sorununun çözümü ne kadar çekici de olsa bu Avrupa Birliği için bir zorluk yaratacak, çünkü bugüne kadarki tartışmalarda Federal Kıbrıs'ta dış politika konularının toplumlardan herhangi birinin çıkarına ters olmaması gerektiğini öngörüyor. Bu da Erdoğan'ın oluşturucu Kıbrıstürk devleti aracılığıyla birlikte karar almasına olanak sağlayacak. Yani adanın Türkleri Türkiye lehine veto hakkı kullanabilecek. Bu da Avrupa Birliği bünyesinde iç görüş ayrılıklarını getirecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Mont Peleran görüşmeleri. Gazeteye göre Mont Peleren görüşmelerinde gündem açık. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri dün Peleren'de iki liderle gerçekleştirdiği görüşmede diyalogta bugün var olan duruma iki taraf arasındaki görüş ayrılıklarına değindi. Ban Ki Mun'un duruma ilişkin sunumu her iki tarafça da objektif olarak değerlendirildi ancak her iki taraf da Genel Sekreter'in ortaya koyduğu çerçeveyi farklı yorumladı. Genel Sekreter açıklamasında görüşmelerin "toprak konusuna ve aynı zamanda bununla bir biçimde bağlı askıda kalan konulara odaklanacağını" söyledi. Birleşmiş Milletler'e göre iki lider müzakerelerin yönelimi konusunda görüş ayrılığı içinde değiller. Taraflar bugün askıda kalan konulara odaklanacak. Bu arada Türk heyetinde güvenlik ve garantiler konusunda uzman eski bir Kıbrıslıtürk askerin de yer alması dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Maliye Bakanı Haris yeorgiyadis dün akşam Euro Grup toplantısında Kıbrıs sorununun çözümünün mali yanlarıyla ilgili kısa bir bilgi verdi. Çözüm durumunda Euro grup içrisinde yapılması gerekenlere hazırlık için zemini hazırlamaya çalıştı. Toplantının sonunda açıklamalarda bulunan Grup Başkanı Jerun Daiselblum Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin olumlu ekonomik sonuçları olacağını ancak önümüzdeki aylarda ciddi ve detay hazırlıkların yapılması gerektiğini söyledi. Euro Bölgesinin esnekliği ve çözümün bedeli ile ilgili sorulara ise yanıt vermeyi reddetti. grubun bu konuları önümüzdeki aylarda değerlendireceğini ifade etti. Daiselblum memorandum sonrası Kıbrıs ekonomisiyle ilgili olarak ise güçlü bir iyileşme yaşandığından bahsetti. Kıbrıslı yetkililerin iyi bir iş çıkardıklarına atıfta bulundu. Bu arada geri dönmeyen kredilerin büyüklüğünün bir sorun olduğunun da altını çizdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi dün başlayan İsviçre görüşmeleri. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun dün görüşmelerin açılışında yaptığı yarım saatlik konuşmasında bugüne kadar gerçekleştirilen görüşmelerde ele alınan altı başlıkla ilgili değerlendirmelerde bulundu, görüşmelerin hangi noktada olduğunu belirtti çözüm durumunda bunun ertesi günü uygulanmasının ön hazırlıklarının yapılması gerekli mali kaynakların bulunması gereği üzerinde durdu. Kendi görev süresi sona ermeden 2016 yılı içinde çözüme ulaşılması dileğinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Nikos Katsuridis'e verilen disiplin cezasının kaldırıldığı yönünde basında çıkan haberleri yalanladı. Katsuridis'in geri partiye döndüğü ve değerlendirileceği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Stefanu bu yönde herhangi bir karar alınmadığını söyledi. Konuya ilişkin karar alındığında bunun kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti. Bu arada Katsuridis'in verilen cezaya karşı parti disiplinine uymasının bir gereklilik olduğunu ve bunun parti tüzüğünden kaynaklandığını dile getirdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "İlk gün yüzler gülüyor." başlığı altında Mont Peleren görüşmeleri. Gazeteye göre Peleren'de dün Genel Sekreter Kıbrıs sorunun çözüm perspektifinin mümkün olduğunu söyledi ve fırsatın değerlendirilmesini istedi. Akıncı burada 2016 yılı içinde çözümün mümkün olması için beşli konferansın 15 Aralık öncesi toplanmasını sağlama arzusunda. Bu arada liderler dün olumlu askıda olan dört konuyu görüştüler. Ortam olumlu ve ilerleme var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL, Yunanistan Komünist Partisi'ne Kıbrıs sorununda "ders" verdi. AKEL Merkez Komitesi Kıbrıs sorununa ilişkin Yunanisatn Komünist Partisi'nin yaklaşımlarıyla ciddi bir görüş ayrılığı içinde olduğunu dile getirdi. AKEL Kıbrıs sorunuyla ilgili Yunanistan Komünist Partisi'ne gönderdiği mektubunda Kıbrıs sorununda ikilemin "Federasyon ile üniter" devlet arasında değil "federasyonla taksim" arasında olduğuna vurgu yaptı. AKEL bu arada Yunanistan Komünist Partisi'nin Kıbrıs sorunundaki yeni pozisyonunu adada bugünkü statükoyu korumak isteyen güçler tarafından kullanılacağı endişesini de dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

17 Ağustos
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
16 Ağustos
Prodromou: Önümüzdeki yıllarda daha fazla uzmanlaşmış profesyonel çalışma programı oluşturmayı amaçlıyoruz
13:50
Baf'da boğulan 3 yaşındaki kızın otopsisi bugün yapılıyor
13:49
İskandinav ülkeleri Rusya vatandaşlarına Avrupa Birliği turist vizesi yasağı getirilmesini öneriyor
13:48
Afrika'ya insani yardım taşıyan ilk gemi Ukrayna'dan ayrıldı
13:47
Kıbrıs Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti
13:46
Tüm haberler

Video on Demand