Kıbrıs ekonomisi bugünkü Euro grup toplantısında değerlendirlecek

Memorandum sonrası Kıbrıs ekonomisiyle ilgili ilk değerlendirme bugün Brüksel’de gerçekleştirilecek Euro Grup toplantısına sunulacak.

Toplantı Kıbrıs saatiyle öğleden sonra saat 4’de başlayacak. Toplantıda Kıbrıs ekonomisinde beklenenin üstünde bir büyüme hızına ulaşıldığının not edilmesi, bunun yanı sıra reform çalışmalarının hızlandırılması ve ekonomideki iyileşme sonrası artan gider baskısının yarattığı tehlikelere de dikkat çekilmesi bekleniyor. Kıbrıs’a kredi veren kurumların adaya gelip değerlendirmelerde bulunan temsilcileri tarafından yapılan açıklamaya göre, giderlerin artırılması yönünde artan baskılara karşı direnilmesi dahil, bugün sağlanan ilerlemelerin korunması gereğine dikkat çekildi. Bunun yanı sıra Kıbrıslı yetkililer reform ritmini hızlandırmak amacıyla heyet tarafından cesaretlendirildiler.
Bugünkü Euro Grup toplantısına katılacak olan Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bugünkü toplantıda Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik parametreleri hakkında bilgi vereceğini söyledi. Hükümetin, Euro Grup dahil tüm Avrupalı kurumların bu sürece dahil olmasını beklediğini söyledi. Yeorgiyadis memorandum sonrası ilk değerlendirmeyle ilgili olarak da bunun programın tamamlanması sonrası da büyümeye ağırlık verilmesi, işsizliğin düşürülmesi ve kamu ekonomisinde olumlu durumla Kıbrıs ekonomisindeki iyileşme sürecinin teyit edilmesi için bir fırsat olacağını söyledi. Bakan bir soruyu yanıtlarken de Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın Kıbrıs ekonomisine yönelik tespitleriyle genel hatlarda görüş birliği içinde olduğunu belirtti. Ciddi reformlarda gecikme yaşanmasının herkesi düşündürdüğünü ifade etti. Kamu hizmetleri alanında yapılması beklenen reform çalışmalarını gecikmeye örnek olarak gösterdi. Reformlar ve kamu ekonomisinin tutarlı yönetimi tavsiyelerini de Hükümetinin kabul ettiğini dile getirdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:48

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand