Kıbrıs ekonomisi bugünkü Euro grup toplantısında değerlendirlecek

Memorandum sonrası Kıbrıs ekonomisiyle ilgili ilk değerlendirme bugün Brüksel’de gerçekleştirilecek Euro Grup toplantısına sunulacak.

Toplantı Kıbrıs saatiyle öğleden sonra saat 4’de başlayacak. Toplantıda Kıbrıs ekonomisinde beklenenin üstünde bir büyüme hızına ulaşıldığının not edilmesi, bunun yanı sıra reform çalışmalarının hızlandırılması ve ekonomideki iyileşme sonrası artan gider baskısının yarattığı tehlikelere de dikkat çekilmesi bekleniyor. Kıbrıs’a kredi veren kurumların adaya gelip değerlendirmelerde bulunan temsilcileri tarafından yapılan açıklamaya göre, giderlerin artırılması yönünde artan baskılara karşı direnilmesi dahil, bugün sağlanan ilerlemelerin korunması gereğine dikkat çekildi. Bunun yanı sıra Kıbrıslı yetkililer reform ritmini hızlandırmak amacıyla heyet tarafından cesaretlendirildiler.
Bugünkü Euro Grup toplantısına katılacak olan Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bugünkü toplantıda Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik parametreleri hakkında bilgi vereceğini söyledi. Hükümetin, Euro Grup dahil tüm Avrupalı kurumların bu sürece dahil olmasını beklediğini söyledi. Yeorgiyadis memorandum sonrası ilk değerlendirmeyle ilgili olarak da bunun programın tamamlanması sonrası da büyümeye ağırlık verilmesi, işsizliğin düşürülmesi ve kamu ekonomisinde olumlu durumla Kıbrıs ekonomisindeki iyileşme sürecinin teyit edilmesi için bir fırsat olacağını söyledi. Bakan bir soruyu yanıtlarken de Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın Kıbrıs ekonomisine yönelik tespitleriyle genel hatlarda görüş birliği içinde olduğunu belirtti. Ciddi reformlarda gecikme yaşanmasının herkesi düşündürdüğünü ifade etti. Kamu hizmetleri alanında yapılması beklenen reform çalışmalarını gecikmeye örnek olarak gösterdi. Reformlar ve kamu ekonomisinin tutarlı yönetimi tavsiyelerini de Hükümetinin kabul ettiğini dile getirdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:49

Son Haberler

17 Ağustos
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
16 Ağustos
Prodromou: Önümüzdeki yıllarda daha fazla uzmanlaşmış profesyonel çalışma programı oluşturmayı amaçlıyoruz
13:50
Baf'da boğulan 3 yaşındaki kızın otopsisi bugün yapılıyor
13:49
Tüm haberler

Video on Demand