7/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi "Genel Sekreter'in huzurunda evlilik provası" başlığı altında bugün İsviçre'de başlayacak görüşmeler . Gazeteye göre fonda birçok görüş ayrılığı ve müzakerelerin ilerlemesi için çıkış bulma amacı olmak üzere sürece dahil taraflar ince bir denge üzerinde İsviçre'nin tatil kenti Mont Peleren'de müzakerelere bugün başlıyorlar. Müzakerelerde toprak konusunun yarın ele alınması bekleniyor. Bugün ise gündemde Yönetim, Avrupa Birliği, Mülkiyet ve Ekonomi konuları var. Müzakerelerin açılışını 2016 yılı sonu itibarıyla bu görevi bırakma durumunda olsa da sürece resmiyet kazandırmak için Milletler Genel Sekreteri yapacak. Açılışta hem Ban Ki Mun hem de Anastasiadis ve Akıncı birer konuşma yapacaklar. Dört müzakere başlığının öncelikli olarak ele alınmasına bu başlıklarda askıda olan bazı konularda taraflar arasında köprü kurma ve kapatma amacıyla karar verildi. Filelefterosun güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Akıncı bu süreçte toprak konusu görüşülmeye başlamadan dönüşümlü başkanlık konusunu netleştirmeye çalışacak. Türk tarafı bunda ısrar etmekle birlikte Cumhurbaşkanı'nın resmi açıklamalarına göre Kıbrısrum tarafın dönüşümlü başkanlık içeren bir anlaşmayı kabul etmesi söz konusu olmayacak. Bu arada Türk tarafı toprak ve güvenlik konualrı arasında da bağ kuruyor. Anastasiadis ve Akıncı'nın ilk açıklamalarında Mont Peleren görüşmelerinde sadece toprak konusunun ele alınacağını belirtmelerine rağmen şimdi konuların tümünün görüşüleceği netleşti. Birleşmiş Milletler'in hedefi, Türk tarafının olduğu gibi, bu süreci,n sonunda önümüzdeki Cuma günü güvenlik konusunda çok katılımlı bir konferansın toplanacak olmasının açıklanması. Birleşmiş Milletler grubu tam gün müzakereler aracılığıyla " aile içi bir ortamda" var olan zorlukları aşmak. Bunun için de heyetlerin tümünün aynı otelde kalmaları sağlandı. Kahvaltı dahil yemeklerin de ortak yenmesi için de çaba sarf ediliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Liberaller ve Demokratlar İttifakı Başkanı ve eski Belçika Başbakanı Ferhofdat Kıbrıs sorununun Avrupa Birliği gözetimi yerine yabancı garantiler altında çözülmesi Avrupa'nın yararına olmayacağı görüşünde. Avrupalı yetkili Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin kendi gözetiminde olmasa da doğrudan Avrupa Birliği tarafından garanti edilmemesinin bir skandal olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs sorununa çözümü bulacak organın Avrupa Birliği olmayacağını ancak Kıbrıs'ın Avrupa'nın bir parçası olduğuna vurgu yaptı. " Kıbrıs sorununu taşeron olarak üçüncü çevrelere vermeyi anlayamıyorum. Korumamızı üçüncü çevrelere satmaktan vazgeçmeliyiz. Avrupa Birliği olarak bunu kabul etmemeliyiz " dedi. Belçikalı politikacı Kıbrıs sorununda İsviçre görüşmelerine atıfta bulunurken de bu kez anlaşma için umut olduğu değerlendirmesinde bulundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Mont Peler'en görüşmeleri. Gazeteye göre İsviçre görüşmeleri elle tutulur bir sonuç getirmezse bu müzakerelerin sonu anlamına gelmeyecek. Sadece 2016 yılı içinde çözüm olasılığı uzaklaşacak. Kıbrıs Hükümet kaynakları Politis'e yaptıkları değerlendirmelerde bu yönde görüş ortaya koydular. Somut yaklaşımlar temelinde İsviçre görüşmelerinin iki nedenden dolayı kritik olduğuna dikkat çektiler. Bunlardan ilki gayri resmi 2016 takviminin ortandan kalkması ve büyük bir olasılık cumhurbaşkanlığı seçim sürecine girilmesi. İkincisi ise, 2016 yılı çözüm hedefini sürekli olarak Türk tarafı gündeme getiriyor ve eğer toprak konusunda ilerleme olmazsa kaçınılmaz bir biçimde Türkiye'nin gerçek niyeti ortaya çıkacak. Bu arada Kıbrısrum tarafı müzakerelere toprak konusunda özlü tartışmalarda bulunma amacıyla katılıyor. Bunun için de önce dört başlıkta askıda kalan az sayıda konunun tartışılmasını ve geri klan zamanın toprak ve mülkiyet konularını verilmesini arzuluyor. Birleşmiş Milletler süreçte tam gün görüşme arzusunda ve bunun sadece liderleri değil müzakere heyetlerini de kapsamasını istiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bugünkü gerçekleştirilecek Euro Grup toplantısında Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik parametreleri hakkında bilgi vereceğini söyledi. Hükümetin, Euro Grup dahil tüm Avrupalı kurumların bu sürece dahil olmasını beklediğini söyledi. Yeorgiyadis memorandum sonrası ilk değerlendirmeyle ilgili olarak da bunun programın tamamlanması sonrası da büyümeye ağırlık verilmesi, işsizliğin düşürülmesi ve kamu ekonomisinde olumlu durumla Kıbrıs ekonomisindeki iyileşme sürecinin teyit edilmesi için bir fırsat olacağını söyledi. Bakan bir soruyu yanıtlarken de Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın Kıbrıs ekonomisine yönelik tespitleriyle genel hatlarda görüş birliği içinde olduğunu belirtti. Ciddi reformlarda gecikme yaşanmasının herkesi düşündürdüğü ifade etti. Kamu hizmetleri alanında yapılması beklenen reform çalışmalarını gecikmeye örnek olarak gösterdi. Reformlar ve kamu ekonomisinin tutarlı yönetimi tavsiyelerini de Hükümetinin kabul ettiğini dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Toprak konusu ile askıda olan konular masada" başlığı altında İsviçre görüşmeleri. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda ilgi bugünden Cuma gününe kadar İsviçre'de olacak. İki toplum lideri önce dört başlıkta askıda olan konuları ele alacak ve devamında da toprak konusunu müzakereye başlayacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-"Sol Hareket. Federasyon istiyoruz" üyeleri dün Lokmacı barikatında federal çözümden yana bildiriler dağıttı. Bildiriler bir saat biçiminde "Saat kaç? Federasyon saati." sloganını içeriyordu. Bu hareketin birkaç hafta önce Lefkoşa'da kurulduğu ve hedefinin iki bölgeli iki toplumlu federasyonu "acı bir uzlaşma" olarak değil "ideal bir çözüm" olarak ileri götürmek olduğu belirtildi. Hareket Kıbrıs'ta iki toplumun etnik çatışmalar, kin ve dış müdahalelerle ilişkilerinin gelişiminin temel tarihi sonucuna vurgu yapıp iki bölgeli iki toplumlu federal çözümün iki topluma birlikte, eşit olarak ve güvenlik içinde bir belli bir düzeyde toplumsal özerklikle bir devlette var olmaya olanak sağlayacağı görüşünü savundu. Yeniden birleşme ile Kıbrıs halkının bölünmesinin ortadan kaldırılmasıyla etnik ayrılığın aşılmasının koşullarının yaratılacağa vurgu yaptı. Harekete göre farklı bir durumda hem sol hem de halk kesimleri milliyetçilikten, militarizmden zehirlenmeye ve iki toplumun "anavatanlara" bağlı olmaya devam edecekler.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Mont Peleren görüşmeleri. Gazeteye göre bugün taraflar İsviçre'de müzakerelere toprak konusunun tartışılmaya başlanması ve askıda kalan bazı konuların kapatılması temel amacıyla başlıyor. Bu müzakerelerin sonuçları şu ana kadar devam eden sürecin bundan sonrasının kaderini de belirleyecek. Görüşmeler bugün resmi olarak saat 11'de başlayacak. Bu arada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis İsviçre’ye gitmek için yola çıkmadan hemen önce facebook hesabından yaptığı açıklamada “Bugün İsviçre’ye aklımda beklentilere yanıt vermesi gereken ve Kıbrıs halkının endişelerini gidermesi gereken bir çözüm kararlılıkla, iyi niyetle ve gerekli siyasi iradeyle gidiyorum.” dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu Omorfo'nun Kıbrıstürk yönetiminde olacağı bir çözümün olamayacağını söyledi. Neofitu 100 bin Kıbrıslırum göçmenin Kıbrısrum yönetimi altında evlerine dönmesinden bahsedildiğinde Omorfo geri verilmeden bunun gerçekleşemeyeceğini belirtti. Neofitu bu arada faklı bölgelerin federal hükümet yönetimine bırakılması düşüncesini d ret etmediğini dile getirdi.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Mont Peleren'de cambazlık" başlığı altında. Gazeteye göre iki lider bugün Mont Peleren'de masaya ciddi görüş ayrılıklarıyla oturuyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün kararlılık mesajı verdi. Kıbrıs müzakere heyeti de dün akşam uzun süren toplantısında genel çizgilerini belirledi. İki liderin İsviçre'de aşması gereken çok konu var. Bu arada Erdoğan'ın Türkiye'de Akıncı'ya garantiler ve adadaki Türk askeri varlığı konusunda tezlerde tavizsiz olması tavsiyesinde bulundu. BU arada muhalefet partilere dün Cumhurbaşkanına son uyarılarını yaptılar. EDEK gerek Cumhurbaşkanı'nın gerekse müzakere heyetinin Kıbrıs halkına ve özellikle de Kıbrıslı Helenlere karşı üstlendikleri büyük sorumluluğu hissedeceklerini umduğunu dile getirdi. Akıncı'nın tahrik edici açıklamalarındaki artışın ve taleplerinin boyutunu daha da yukarı çekişinin bu süreçle ilgili umutlu olmaya fazla bir zemin bırakmadığına da dikkat çekti. Dayanışma Hareketi beşli konferansın kabulünün ve sonrasında anlaşmanın ortaya konmasının söz konusu olduğu değerlendirmesiyle halkı uyanık olmaya çağırdı. Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in daha önce sadece mülkiyetle bağlantılı toprak konusunu tartışacağı güvencesi verirken bugün güvenlik konularını da tartışacağını açıkladığına dikkat çekti. New-York’ta üzerinde anlaşmaya varılan ve Cumhurbaşkanı tarafından da açıklanmadı için “öfkelenen” Mustafa Akıncı tarafından duyurulan yol haritasını Cumhurbaşkanı’nın inançla izlediğini ileri sürdü. Eleni Theoharu bu arada Cumhurbaşkanı’na eşlik eden heyete yönelik de eleştirilerde bulundu ve bazılarının Papadopulos hükümetinde bakan olarak görev yapmalarına ve “retçi” olarak bilinmelerine karşı bu kişilerin genelde Annan Planı’nın fanatik savunucuları olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand