N. Anastasiadis: Güvenlik konularının görüşülmesine yol açacak ilerleme umuyorum

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis üzerinde anlaşmaya varılan konularda ilerleme sağlanmadan ve toprak konusunda üzerinde anlaşmaya varılacak kriterler temelinde haritalar masaya konmadan çok katılımlı uluslararası konferansı kabul etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Ulusal ölçekte yayın yapan televizyon kanalları haber müdürlerinin katıldığı dün akşamki basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı İsviçre’ye, aklında çözümün Kıbrıs halkının beklentilerine yanıt vermesi ve endişelerini gidermesi gerektiği düşüncesiyle kararlı, iyi niyetle ve gerekli siyasi iradeyle gideceğini belirtti. Buna paralel İsviçre’de garantiler ve güvenlik başlıklarının özlü bir biçimde tartışılmasına müsaade edecek istenen ilerlemenin sağlanacağını umduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı arzulananın çok sayıda Kıbrıslırum göçmenin ata topraklarına dönmesine olanak sağlayacak Omorfo dahil toprak düzenlemelerinin yapılması olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı, Karpaz’ın da Kıbrısrum yönetimi altındaki bölgelere dahil olabileceği görüşünü dile getirdi. Çözümün bedelini Kıbrıslırumların ödeyeceği tezini tehlikeli bir söylem olarak niteleyerek mali kaynakların bulunması uğraşılarının gelişim halinde olduğunu ve çözüm sonrası memorandumların olmasının söz konusu olmayacağı güvencesi verdi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis daha sonra soruları yanıtlarken Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarında araştırma yapması durumunda tehditler altında müzakere yapmasının ve taviz vermesinin söz konusu olmayacağını söyledi. İsviçre’deki müzakerelerde oluşacak durumu göğüsleyeceğini, bu müzakerelere kararlılıkla ve istekle giderken karşı tarafın da aynı niyeti ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşeceği, garantiler ve işgal ordularının olmayacağı bir devlete iyi niyetle ve kararlılıkla ilerliyoruz derken, bu süreçte olası bir başarısızlığın sorumluluğunun Kıbrısrum tarafında olmayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı bir başka soruyu yanıtlarken de dönüşümlü başkanlığı kabul etmesinin söz konusu olmadığı görüşünü yineledi ve kendisinin kabul edilemez olarak niteleyeceği bir planla ilgili karar vermesi için sorumluluğu halka yüklemeyeceğini belirtti. Türk tarafında iyi niyet ve siyasi irade olması durumunda Kıbrıs sorununa 2016 yılı sona ermeden çözüm bulunabileceğini de dile getirdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:49

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand