N. Anastasiadis: Güvenlik konularının görüşülmesine yol açacak ilerleme umuyorum

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis üzerinde anlaşmaya varılan konularda ilerleme sağlanmadan ve toprak konusunda üzerinde anlaşmaya varılacak kriterler temelinde haritalar masaya konmadan çok katılımlı uluslararası konferansı kabul etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Ulusal ölçekte yayın yapan televizyon kanalları haber müdürlerinin katıldığı dün akşamki basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı İsviçre’ye, aklında çözümün Kıbrıs halkının beklentilerine yanıt vermesi ve endişelerini gidermesi gerektiği düşüncesiyle kararlı, iyi niyetle ve gerekli siyasi iradeyle gideceğini belirtti. Buna paralel İsviçre’de garantiler ve güvenlik başlıklarının özlü bir biçimde tartışılmasına müsaade edecek istenen ilerlemenin sağlanacağını umduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı arzulananın çok sayıda Kıbrıslırum göçmenin ata topraklarına dönmesine olanak sağlayacak Omorfo dahil toprak düzenlemelerinin yapılması olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı, Karpaz’ın da Kıbrısrum yönetimi altındaki bölgelere dahil olabileceği görüşünü dile getirdi. Çözümün bedelini Kıbrıslırumların ödeyeceği tezini tehlikeli bir söylem olarak niteleyerek mali kaynakların bulunması uğraşılarının gelişim halinde olduğunu ve çözüm sonrası memorandumların olmasının söz konusu olmayacağı güvencesi verdi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis daha sonra soruları yanıtlarken Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarında araştırma yapması durumunda tehditler altında müzakere yapmasının ve taviz vermesinin söz konusu olmayacağını söyledi. İsviçre’deki müzakerelerde oluşacak durumu göğüsleyeceğini, bu müzakerelere kararlılıkla ve istekle giderken karşı tarafın da aynı niyeti ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşeceği, garantiler ve işgal ordularının olmayacağı bir devlete iyi niyetle ve kararlılıkla ilerliyoruz derken, bu süreçte olası bir başarısızlığın sorumluluğunun Kıbrısrum tarafında olmayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı bir başka soruyu yanıtlarken de dönüşümlü başkanlığı kabul etmesinin söz konusu olmadığı görüşünü yineledi ve kendisinin kabul edilemez olarak niteleyeceği bir planla ilgili karar vermesi için sorumluluğu halka yüklemeyeceğini belirtti. Türk tarafında iyi niyet ve siyasi irade olması durumunda Kıbrıs sorununa 2016 yılı sona ermeden çözüm bulunabileceğini de dile getirdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:49

Son Haberler

17 Ağustos
basın özetleri 17.08.22
12:55
Guterres, Perşembe günü Volodimir Zelensky ve Tayyip Erdoğan ile üçlü bir görüşme yapacak.
09:51
basın özetleri 15.08.22
09:22
Zimbabve'de son günlerde kızamık salgınından 157 çocuk öldü.
09:02
Prodromu: Eğitim Bakanlığı, yeni öğretim yılının başlangıcı için hazır.
09:00
İki Toplumlu Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yaklaşık 70 noktada yeni kazılar gerçekleştireceği bildirildi.
08:58
Türkiye, Esad'a karşı desteklediği gruplara yönelik saldırılar düzenleyerek Suriye'deki politikasını değiştirmeye çalışıyor.
08:54
16 Ağustos
Prodromou: Önümüzdeki yıllarda daha fazla uzmanlaşmış profesyonel çalışma programı oluşturmayı amaçlıyoruz
13:50
Baf'da boğulan 3 yaşındaki kızın otopsisi bugün yapılıyor
13:49
İskandinav ülkeleri Rusya vatandaşlarına Avrupa Birliği turist vizesi yasağı getirilmesini öneriyor
13:48
Afrika'ya insani yardım taşıyan ilk gemi Ukrayna'dan ayrıldı
13:47
Kıbrıs Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti
13:46
Tüm haberler

Video on Demand