N. Anastasiadis: Güvenlik konularının görüşülmesine yol açacak ilerleme umuyorum

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis üzerinde anlaşmaya varılan konularda ilerleme sağlanmadan ve toprak konusunda üzerinde anlaşmaya varılacak kriterler temelinde haritalar masaya konmadan çok katılımlı uluslararası konferansı kabul etmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Ulusal ölçekte yayın yapan televizyon kanalları haber müdürlerinin katıldığı dün akşamki basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı İsviçre’ye, aklında çözümün Kıbrıs halkının beklentilerine yanıt vermesi ve endişelerini gidermesi gerektiği düşüncesiyle kararlı, iyi niyetle ve gerekli siyasi iradeyle gideceğini belirtti. Buna paralel İsviçre’de garantiler ve güvenlik başlıklarının özlü bir biçimde tartışılmasına müsaade edecek istenen ilerlemenin sağlanacağını umduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı arzulananın çok sayıda Kıbrıslırum göçmenin ata topraklarına dönmesine olanak sağlayacak Omorfo dahil toprak düzenlemelerinin yapılması olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı, Karpaz’ın da Kıbrısrum yönetimi altındaki bölgelere dahil olabileceği görüşünü dile getirdi. Çözümün bedelini Kıbrıslırumların ödeyeceği tezini tehlikeli bir söylem olarak niteleyerek mali kaynakların bulunması uğraşılarının gelişim halinde olduğunu ve çözüm sonrası memorandumların olmasının söz konusu olmayacağı güvencesi verdi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis daha sonra soruları yanıtlarken Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarında araştırma yapması durumunda tehditler altında müzakere yapmasının ve taviz vermesinin söz konusu olmayacağını söyledi. İsviçre’deki müzakerelerde oluşacak durumu göğüsleyeceğini, bu müzakerelere kararlılıkla ve istekle giderken karşı tarafın da aynı niyeti ortaya koyması gerektiğinin altını çizdi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşeceği, garantiler ve işgal ordularının olmayacağı bir devlete iyi niyetle ve kararlılıkla ilerliyoruz derken, bu süreçte olası bir başarısızlığın sorumluluğunun Kıbrısrum tarafında olmayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı bir başka soruyu yanıtlarken de dönüşümlü başkanlığı kabul etmesinin söz konusu olmadığı görüşünü yineledi ve kendisinin kabul edilemez olarak niteleyeceği bir planla ilgili karar vermesi için sorumluluğu halka yüklemeyeceğini belirtti. Türk tarafında iyi niyet ve siyasi irade olması durumunda Kıbrıs sorununa 2016 yılı sona ermeden çözüm bulunabileceğini de dile getirdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:49

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand