5/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı'nın dün akşamki basın toplantıları. Gazeteye göre iki liderin dün akşam ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantısında tarafların beklentilerinin ve hedeflerinin farklı olduğu ortaya çıktı. Taraflar İsviçre'de kalacakları süre önce askıda kalan konular ve sonra da toprak konusunu ele alacakları konusunda görüş birliği içinde. Ancak bu noktadan sonra farklılıklar ortaya çıkmaya başlıyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis basın toplantısında toprak konusunda kriterler üzerinde anlaşamaya varmayı beşli ya da çoklu bir konferansın toplanması için tatmin edici bir ilerleme olarak görmeyeceği görüşünü netleştirdi. Türk tarafına kriterler üzerinde anlaşma sonrası masaya harita getirmeleri gerektiği mesajını verdi. Akıncı ise kendi açıklamasında harita sunmaya atıfta bulundu ancak bunu müzakerelerin bu evresinde mi yoksa çok katılımlı konferansta mı yapacağı konusuna netlik kazandırmadı. Kendisi için önce gelen olgunun çok kısa bir zaman diliminde çoklu konferans toplanması için takvim belirlenmesi olduğunu ortaya koydu. Akıncı acele ettiğini ve Aralık ayı içinde ve kesinlikle Krismas öncesi bir anlaşma istediğini gösterdi. Amacı anlaşmayla birlikte referandum için tarih belirlemek. Anastasiadis ise dün akşam haritaları görmeden ve bu konuda bir anlaşma olmadan çok katılımlı uluslararası bir konferans için tarih konusunda uzlaşmaya varmasının söz konusu olmadığını dile getirdi. Aynı zamanda Kıbrısrum tarafının toprak düzenlemeleri aracılığıyla 100 bine yaklaşacak sayıda Kıbrıslırum'a geri dönme olanağı verilmesini hedeflediğini de ortaya koydu. Toprak düzenlemelerinin Omorfo'yu da kapsayacağını belirtirken Karpaz'ın da Federal Hükümet yönetimi altına girebileceğine dikkat çekti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji, Ticaret, sanayi ve Turizm Bakanlığı Kıbrıs Cumhuriyeti'nin resort kumarhane verme izni için başvuruların değerlendirilmesinin yetkili Koordinasyon Komitesi tarafından tamamlandığını açıkladı. Koordinasyon Komitesi "Melco-Hard Rock Resort Cyprus" konsorsiyumunun başvurusunun talepleri karşıladığı sonucuna vardı. Bu tespit sonrası da Konsorsiyuma gerekli izin başvurusunu yapma çağrısı yapıldı. Konsorsiyumun yapacağı başvuru temelinde derinliğine araştırma yapılacak ve ihalede belirlenen koşullara uyum sağladığının görülmesi durumunda gerekli izin verilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO, bugün gerçekleştirilecek Ulusal Konsey alt komite toplantılarının her konuyu sadece 30 dakika ele alacak olması nedeniyle göstermelik olacağı görüşünde. DİKO konuyla ilgili açıklamasında, Kıbrıs halkının, Cumhurbaşkanı’nın vatanın geleceğinin belirlenmesinde her başlığa 30 dakikanın yeteceği görüşünde olduğunu bilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kıbrıs sorununda görüş ortaya koyması için her partiye 3 dakika 45 saniye verileceğinin altını çizdi ve bu sürenin de ancak Cumhurbaşkanı’nın temsilcisinin sessiz kalması durumunda geçerli olacağını ifade etti. DİKO bu koşullarda herhangi bir diyalogun olamayacağına vurgu yaptı. Bu arada DİKO dün Meclis'e Kıbrıs sorununun tartışılması konusunu getirdi. Somut olarak 11 Kasım tarihli Genel Kurul'da Kıbrıs sorununun ele alınmasını istedi. DİSİ ve AKEL Kıbrıs müzakere ekibi daha İsviçre'deyken ve süreçle ilgili net bir görüntü yokken böylesi bir tartışmaya karşı çıktı. Sonuçta Meclis Genel Kurulu'nun Kıbrıs sorununu 16 Kasım'da görüşmesi kararı alındı DİKO'lu 9 milletvekili bu karara çekimser oy kullandı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi "Haritasız ileri adım atmayız" başlığı . Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün Mont Peleren görüşmeleriyle ilgili birçok soruya net yanıtlar verdi. İsviçre'ye gitmeden birkaç saat önce düzenlediği absın toplantısında halkın kafasında var olan birçok soruyu yanıtladı ve endişelerini giderdi. Kıbrıs sorununda toprak konusu sonrası gündeme gelecek güvenlik konusuna adım atması için sadece kriterler olmayacak ilerlemelerin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Kriterlerde yer alanları yansıtacak haritanın gerekliliğine dikkat çekti. Görüşmelere iyi niyetle gittiğini ve diğer tarafından benzer bir tavır içinde olması halinde Kıbrıs sorununa 2016 yılı içinde çözüm bulabileceklerine vurgu yaptı. Çözümün yükünü Kıbrıslırumların çekeceği, Kıbrıslıtürklerin ekonomisini üstlenecekleri ve yeni memoranduma gidileceği yönünde açıklamalarda bulunup yazılar yazanların bunu çözüme karşı korku ortamı yaratma amacıyla yaptıkalrı değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı böylesi bir durumun yaşanmayacağını ifade ederek çeşitli ülkelerin Kıbrıs'a yardım edeceklerini ve vatandaşların karar almaları için çözümle birlikte tazminatları ödemek amacıyla fon olacağını duyurdu. Anastasiadis Birleşmiş Milletler'in çözümün uygulanması konusunda sorumluluk üstlenmek için yenilenmiş bir görev koşulu üzerinde çalışmakta olduğunu da duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Pazartesi günü Brüksel’de toplanacak olan Eurogrup Maliye Bakanları toplantısının gündeminin ana konusu, kurtarma programının tamamlanması sonrası Troyka’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği denetim sonuçları olacak. Euro Bölgesi yetkilileri programın izlenmesinin tamamlaması sonrası şimdi de büyük borç devam ettiği sürece Troyka’nın düzenli kontrollere devam edeceğini belirttiler. Avrupalı bir yetkili de Kıbrıs ekonomisi eskiye göre güçlü bir büyüme gösterse ve çok daha iyi durumda olsa da, kamu ekonomisinin ve geri dönmeyen kredilerin sürdürülebilirliği konusunda sorunları var. Avrupalı yetkili, Hükümetin girişimleri açısından zor bir Meclis bileşenin varlığına da dikkat çekti. Kıbrıs’ın jeopolitk önemine dikkat çekerken de adanın olası yeniden birleşmesinin ve ekonomik durumunun gelecekte de Euro Grubu meşgul edeceğini söyledi. Euro Grup yetkilisine göre Kıbrıs sorununda görüşmeler tazminatlar, ortak ya da ayrı bütçeler, bankaların denetimi gibi ekonomik ilgi açısından da bir dizi konuyu içeriyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Toprak konusu bundan sonrasını belirleyecek" başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis',n dün akşamki basın toplantısı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu İsviçre görüşmesinin müzakere süreci açısından kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Toprak konusunda çakışmanın bütünsel bir anlaşmaya yol açabileceğine dikkat çekti. Müzakerelerin ilerlememesi durumunda çıkmaz tehlikesinin gündeme geleceğini ve bunun öngörülemeyen sonuçları olacağı uyarısında bulundu. AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e üzerinde anlaşmaya varılan çerçevede tutarlı olması ve aynı zamanda gerekli realizmi de göstermesi çağrısı yaptı. Siyasi güçlere de soğuk kanlı olma ve Cumhurbaşkanı'na iç cephede birlik ortamında müzakere etme olanağı verme çağrısında bulundu.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi iki liderin dün ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantıları. Gazete "Harita çok katılımlı konferansta ve çözümün bedeli için kredi" başlığı altında verdiği haberinde Anastasiadis ve Akıncı'nın Mont Peleren sürecini farklı farklı sunduklarına dikkat çekti. Gazeteye göre Anastasiadis toprak konusunda ilerleme olmadan, toprak düzenlemelerinde yakınlaşma sağlanmadan ve haritalar sunulmadan çoklu konferansı kabul etmeyeceğini belirtti. Akıncı ise önce geri kalan konuların ele alınmasını, sonra toprakta kriterlere geçilmesini ve haritanın da çok katılımlı konferans da gündeme geleceğini ortaya koydu ve böylece toprak ile güvenlik konularını birbirine bağlamış oldu. Akıncı dönüşümlü başkanlık olmadan çözümün kabul edilemeyeceğini ve çözümün bedelinin de Kıbrıslılar tarafından ödeneceği yorumunu yaptı. Kredilerin ödenmesinde doğal gazın garanti olarak gösterilebileceği görüşünü savundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand