30/11/16

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un gazeteye verdiği röportaj. Gazeteye göre Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson röportajında Kıbrıs sorununda güvenlik konusunda tartışmanın " daha büyük fotoğraftan görülmesinin ve bölgedeki bugün daha geniş çerçevede ele alınmasının" mantıki olduğunu söyledi. Kıbrıs'ta bulunan ve bugün bir dizi görüşme gerçekleştirecek olan Jonhson güvenlik konusunun Kıbrıs'ta gerçekleştireceği görüşmelerin gündem maddeleri arasında olacağını ifade etti. Bu önemli başlıkta karar alacak olanın iki toplum olduğunu belirtti. Britanya Dışişleri Bakanı bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile arka arkaya görüşecek. Kıbrıslı mevkidaşı Yuannis Kasulidis ile de bir araya gelecek. Kıbrıs'a ziyaretiyle ilgili olarak da "uluslararası toplum görüşmeleri destekliyor ve bu sürecin mutlu bir sona ermesini görmek istiyoruz" dedi. Üslerle ilgili bir soruyu yanıtlarken de bu üslerin " sadece Birleşik Krallığın güvenliğine değil tüm bölgede istikrara" katkı sağladıkları görüşünü savundu. Kıbrıs sorununun çözümü durumunda üs topraklarının yarısının geri verileceği yönündeki Krallığ'ın görüşünü tekrarladı. Britanyalı yetkili ülkesinin Avrupa Birliği'nden çıkışı konusunda ise halkın bu yönde oy verdiğini belirtti ve "hiçbir durumda Avrupa'yı terk etmeyeceğimiz konusunda netiz dedi. Avrupa-Türkiye ilişkileri konusunda ise Türkiye'de reformları desteklediklerini "ancak müzakereler sona erdikten sonra tam üyelik konusunda karar almak aday ülke ile Avrupa Birliğine üye ülkelere aittir." dedi. Türkiye durumunda ise bu konunun henüz çok uzak olduğuna dikkat çekti. Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson röportajında Britanya ve Kıbrıs'ın dostluğunun ülkesinin Avrupa Birliği'nden çıkışından etkilenmeyecek kadar çok eskiye dayandığına vurgu yaptı. "Birleşik Krallık ve Kıbrıs savunma ve güvenlik dahil bir dizi konuda ele ele çalışmaya devam edecektir." dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları Waşington'un
- Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Keri çıkmaza sürüklenen Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin kurtarılması uğraşılarına katkı sağlamak amacıyla Kıbrıs'a geliyor. Filelefteros'un elde ettiği bilgilere göre önümüzdeki günlerde Avrupa'da olacak olan Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı müzakerelerin yeniden başlamasına katkı sağlamak amacıyla Kıbrıs'a gelmek istediğini diplomatik yollardan Kıbrıslı yetkililere iletti. Görevini Ocak ayında devredecek olan Keri Avrupa'ya veda ziyareti gerçekleştirecek. Kıbrıs'ı ziyaret etmek için önerdiği tarihte ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis adada olmayacaktı ve bu nedenle de her iki tarafa da uygun tarihi bulmak amacıyla çalışmalar yapılıyor. Bu ziyaret için tartışılan tarihler 8-9 Aralık.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamaları. Gazeteye göre Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı bir açıklamada Kıbrıslırumları "aç tavuk" olarak niteledi. Binali Yıldırım ise garantilerin devamından ve dönüşümlü başkanlıktan bahsetti. Erdoğan Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağını kullanmaktan utanmamız gerektiği görüşünü de dile getirdi ve "sadece güney Kıbrıs'ın Rum yönetimidirler". dedi. Adada "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti" de vardır görüşünü savunan Erdoğan bu gerçeğin çu ya da bu yoldan anlayacağımız tehdidinde bulundu. Bu arada Mustafa Akıncı da Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde çıkışın ancak biri Kıbrıslırumlar, biri Kıbrıslıtürkler için ayrı iki masa ve bir de garantörler için masa kurularak olabileceğini söyledi. "Eğer çözüm olamazsa yolumuza devam ederiz" görüşünü savundu. Akıncı bu arada yatırımcılara işgal bölgesine yatırımda bulunmaları çağrısı yaparak tahrik edici bir tavır takındı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslırum müzakereci Mavroyannis Kıbrısrum tarafının ibrenin çözümden yana dönmesi için çalıştığına vurgu yaparak Kıbrıs sorununda çözüm konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik ifade etti. Selanik'te Aristdelio Üniversitesi'nde konuşurken Kıbrıs sorununda çözüm için Türkiye'nin tavrını değiştirmesi gerektiğine dikkat çekti. " Bugün konu Kıbrıs sorununda iyi ya da kötü çözüm konusu değildir. Eğer çözüm olacaksa bu iyi bir çözüm olacaktır" dedi. Mavroyannis bu arada Kıbrıs sorununun çözümünde basında gerçeği yansıtmayan aşırı bir iyimserlik görüntüsü yaratıldığını da belirtti. Taraflar arasında özlü konularda görüş ayrılıklarının devam ettiğini dikkat çekti. Kıbrıstürk tarafının toprak konusunu güvenlik konusuna bağlama uğraşısı içinde olduğunu ancak bunun kabul edilmesinin olası olmadığı görüşünü dile getirdi. "Toprak konusu güvenliğin ve garantilerin tutsağı olamaz. Bu iki konu birleştirilemez" dedi. "İşgalcinin garantörlüğünün kabulü nasıl mümkün olur?" sorusunu sordu. Kıbrıslırum müzakereci buna karşı kendilerinin hem Kıbrıslırumların hem de Kıbrıslıtürklerin güvenlik duygularına yanıt verecek ve uluslararası ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yasallığına saygı duyan alternatif önerdiğini dile getirdi. Türklerin bu noktada "geri toprak mı almak istiyorsunuz? Geri toprak almak istiyorsanız bizim istediğimiz gibi bir garanti sistemini kabul etmelisiniz diyorlar" dedi. Mavroyannis son günlerde bu görüşün egemen olduğunu ve görüşmeleri çıkmaza da bunun getirdiğini ifade etti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Espen Barth Eide'nin müzakereleri yeniden başlatma yönündeki uğraşıları. Gazeteye göre Eide görüşmeleri yeniden başlatmak amacıyla formül arayışı içinde. Eide Atina ve Lefkoşa'da kritik temaslarda bulunacak ancak şu an için olgular zor. Eide hafta sonu Atina ve Ankara'da temaslarda bulunacak ve görüşmelerin devamı için formül arayışına devam edecek. Buna rağmen Kıbrıs'ta müzakere masasına dönüş konusunda iki lider arasında görüş ayrılıkları devam ediyor. Sürece dahil çevrelerin tümü olguları gerçekten zor görüyorlar. Birleşmiş Milletler uygun formül arayışında iki müzakereci ile de temaslarını sürdürüyor. Britanya Dışişleri Bakanı Boris Jonhson'un da bugün adada yapacağı temaslarda kendi rolünü oynaması bekleniyor. Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı dün yaptığı bir açıklamada zamanı geçirme konusunda Kıbrısrum tarafını suçlarken çözüme bu yıl içinde ulaşılabileceğini görüşünü savundu. Erdoğan bu arada Yunanistan Başbakanı'ndan çok katılımlı konferansa götürecek ikili görüşme istediğini de duyurdu. Buna karşı Yunanistan dışişleri bakanlığı Türk liderliğinin fail le maktülü eşitlediği açıklaması yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İlk okul öğretmenleri haftalar önce açıkladıkları grev kararını bugün uygulamaya koyuyorlar. İlk okul öğretmenlerinin grevi bugün Larnaka kazasında. Öğretmenler daha önce de Limasol veMağusa bölgelerinde iş durdurma eylemi gerçekleştirmişti. Larnaka'dan sonra Lefkoşa ve Baf'ta da iş durduracaklar. Öğretmenlerin iş durdurma birinci gerekçeleri Eğitim Bakanlığının on aylığına öğretmen çalıştırması. Eğitim Bakanı Kostas Kadı da yaptığı bir açıklamada öğretmenler eylem gerçekleştirirken kendileriyle diyaloga girmesinin söz konusu olmayacağını söyledi. Öğretmenlerin geneldeki tavırlarından hayal kırıklığı duyduğunu ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi öğrenci yardımlarında kesintiye gidiliyor olunması. Gazeteye göre yüzlerce öğrenci dün Maliye Bakanlığı önünde toplanarak "eğitimden elinizi çekiniz" diye haykırdı. Kötü hava koşullarına rağmen gençler bir kez daha Hükümetin kemer sıkma politikasına karşı çıktı. Bu politikaların gençlerin hayallerini söndürdüğünü ve eğitim haklarını ellerinden aldığını ifade ettiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununda görüşmelerle ilgili fazla zaman kaybedilmemesinin önemine dikkat çekti. Eide Kipriyanu'dan önce de DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile görüşmüş ve daha sonra da " Kıbrıs sorununda görüşmelerin yeniden başlamasını güvence altına alacak ve yakın bir geçmişe kadar var olan çok yapıcı momentumu yitirmeyeceğimiz bir yol bulmaya uğraşarak çalışıyoruz" açıklaması yapmıştı. Eide aynı açıklamasında iki liderle görüşmesi sonrası iki liderin de görüşme sürecinin yeniden başlaması yönünde güçlü iradeleri olduğunu gördüğünü ve bunu kendisine de çok net ifade ettiklerini de dile getirmişti. Mont Pelerin'de ikinci tur görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması sonrası bu çıkmazın en kısa sürede aşıldığını görmek için kedisinin mümkün olarak gördüğü herşeyi yapacağını da dile getirmişti. Eide, AKEL Genel Sekreteri ile görüşmesinde ise akıllarında somut bir zaman dilimi olmaksızın çalıştıklarını ancak zaman geçtikçe kalıcı bir çözüm bulmayı daha da zorlaştıracak daha başka faktörlerin de devreye girebileceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. Müzakerelerin yeniden başlamasında formül konusunun sorulması üzerine de samimi olmak gerekirse bunun kolay olmadığını belirtti. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ise Eide'nın önümüzdeki günlerde diğer parti liderleriyle de görüşecek olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Kipriyanu İsviçre görüşme sonuçlarının olguları daha da zorlaştırdığına dikkat çekti. AKEL'in, iki liderin müzakereleri en kısa sürede yeniden başlatma yolu bulmaları ve uluslararası konferans aşamasına geçilmesi için iç konularda daha da ileri görüş birlikleri sağlamaları gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:21

Son Haberler

07 Aralık
Kombos ve Shapps, Gazze'ye insani yardım sağlamak üzere deniz koridoru oluşturma girişimi hakkında görüştü.
11:21
Mitsotakis-Erdoğan görüşmesi Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından belirleyici olacak.
11:18
Erdoğan, Atina ziyareti ve Mitsotakis ile yapacağı görüşmesi öncesinde Yunanistan'a yeni bir mesaj gönderdi.
10:55
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabasının merkezine ulaştı
10:51
Guterres: Yaklaşmakta olan felaket, barış ve güvenlik açısından geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.
10:48
06 Aralık
basın özetleri 06.12.23
14:41
Soruşturmalar devam edecek ve gerekirse sorumluluk atfedilecek
10:21
Bu yıl rekor sıcaklıklar yaşandı
10:19
Filipinler'de otobüs kazasında 17 kişi öldü
10:17
Han Yunus şehri kuşatma altında
10:12
Maria Angela Holguin Cuellar'ın BM'nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği temsilci oldu
10:09
05 Aralık
Atina hükümet sözcüsü: Mitsotakis ile Erdoğan görüşmesi nedeniyle 7 Aralık "çok önemli bir gün"
15:56
Tüm haberler

Video on Demand